پرینتر سه بعدی در مقابله با کرونا چه کرد؟ | 3dRD
لوگو پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی در مقابله با کرونا چه کرد؟

جدید ترین دستاوردهای پرینتر سه بعدی برای مقابله با کرونا ساخت خانه های ایزوله با چاپگر سه بعدی و کمک هایی که چاپ سه بعدی به تولید ماسک و … برای کرونا کرد.

از آنجا که کشورها در سراسر جهان با گسترش کرونا دست و پنجه نرم می کنند ، چندین مورد مرتبط با چاپ سه بعدی وجود دارد که بسیار عجیب و است و خواندن آن خالی از لطف نیست.

ماه گذشته برای محافظت از کارکنان مراقبت های بهداشتی که مجبور به تعامل با افراد آلوده هستند ، در مورد دانشگاه پلی تکنیک به چاپ سه بعدی از دانشگاه پلی تکنیک گفتیم.

شاید باور کردنی نباشد اما میتوان با داشتن یک بودجه مناسب تمامی وسایلی که برای مقابله با این ویروس خطرناک را نیاز داریم با استفاده از چاپ سه بعدی بسازیم. اما در ادامه میخواهیم تا تمامی دستاوردهایی که با چاپگر سه بعدی در کشور های دیگر به وجود آمده را بیان کنیم.

جدید ترین دستاوردهای پرینتر سه بعدی برای کرونا

تولید ماسک های PEEP با اکسیژن ۳D

به منظور رفع کمبود دستگاه های تهویه ، شرکت بلژیک ۳D Materialize اعلام کرد که ماسک PEEP با اکسیژن چاپی ۳D تولید کرده اند. این راه حل و ماسک های تولید شده به سرعت و با رعایت کامل مقررات ایمنی در بیمارستان ها آورده می شود.

آنها آنرا اتصال دهنده Materialize NIP می نامند. این وسیله ای است که تجهیزات استاندارد موجود در اکثر بیمارستان ها را به ماسکی تبدیل کند تا با ایجاد فشار مثبت در ریه ها ، تنفس بیماران را تسهیل کند.


بیشتر مطالعه کنید: پرینتر سه بعدی در مهندسی پزشکی


مزایای تولید ماسک PEEP

این ماسک های مونتاژ شده به پزشکان این امکان را می دهد تا مدت زمان نیاز بیماران به ونتیلاتورهای مکانیکی را کاهش دهند و این به کاهش فشار مصرف کننده های ونتیلاتور کمک می کند.

به کمک این ماسک می توان فشار مثبت زیادی را بدون استفاده از دستگاه تنفس ایجاد کرد. افزودنی چاپی سه بعدی می تواند تجهیزات استاندارد موجود در بیشتر بیمارستان ها را به یک ماسک PEEP غیر تهاجمی (NIP) تبدیل کند که به منبع اکسیژن وصل شود.

این دستگاه تنفس بیماران کروناویروس را آسان می کند و مدت زمان طولانی قبل از نیاز به ونتیلاتورهای مکانیکی برای درمان را به آنها می دهد.

از آنجا که Materialize یک تولید کننده برتر مواد افزودنی در بخش پزشکی است ، در چاپ سه بعدی پزشکی معتبر آنها بسیار باتجربه هستند. این شرکت انتظار دارد تا اواسط آوریل این دستگاه را به طور گسترده در دسترس بیمارستانها قرار دهد.

چاپ سواب های تست سه بعدی

آنچه به نظر می رسد بزرگترین نیاز فوری برای مبارزه با COVID-19 شناسایی افراد آلوده است. وقتی آزمایش در مقیاس بزرگ انجام می شود ، نظارت بهتری بر اینکه چه کسی آلوده است وجود دارد .

که از آنجا مشخص میشود چه کسی برای توقف یا کاهش سرعت انتشار باید قرنطینه شود. همچنین ، متخصصان مراقبت های بهداشتی و سایر کارگران اساسی باید به طور مرتب مورد آزمایش قرار بگیرند. آنها برای اطمینان از حفظ سلامتی خود به شدت به PPE متکی هستند.

چگونگی استفاده از سواب های چاپ شده

برای انجام موفقیت آمیز آزمایش های کرونا  ، برای جمع آوری نمونه ها سواب های نازوفارنکس (NP) مورد نیاز است. این سواب های NP اساساً میله های قابل انعطاف با انتهای بریده شده هستند که در بینی شخص وارد می شوند

و با این کار نمونه ای را جمع آوری می کنند که می تواند برای آزمایش استفاده شود. NP باقیمانده بر روی آن ، در ویالی قرار می گیرد که حاوی محیط کشت است که در آن ویروس می تواند رشد کند تا بتوان آن را شناسایی کرد.

تمام قسمت های این فرآیند دستگاه های پزشکی هستند که در حال حاضر از نظر موجودی در سراسر جهان کم مصرف هستند. خوشبختانه ، این سواب های NP می توانند با استفاده از چاپ ۳D DLP به صورت سه بعدی چاپ شوند.

مهندسان EnvisionTEC  مجموعه ای را برای یک سواب بینی قابل انعطاف طراحی کرده اند. این سواب ها وسایل پزشکی کلاس یک هستند که از الزامات اطلاع رسانی قبل از معافیت برخوردار نیستند و بعد از تولید کنندگان نیاز به ثبت و لیست محصولات دارند.

کمبود ماسک های تنفس

شرکت HP تاکنون بیش از ۱۰۰۰ قطعه چاپ شده را به بیمارستانهای محلی اطراف بارسلون ، اسپانیا تحویل داده است. کورولیس ، اورگان؛ سن دیگو ، کالیفرنیا؛ و ونکوور ، واشنگتن ،که شامل تنظیم کننده ماسک و سپرهای صورت میشود.

مهندسان HP در حال حاضر مشغول آزمایش و اعتبارسنجی قطعات چاپی برای ماسک های تنفس  و FFP3 هستند. HP و شرکای تولید دیجیتال  در نبرد با این ویروس بی سابقه کار بدون توقف کار می کنند.

ما قصد داریم تا در سراسر مرزها و صنایع همکاری می کنیم تا قطعات مورد نیاز خود را شناسایی کنیم ، طرح ها را تأیید کنیم و چاپ سه بعدی آنها را شروع کنیم.

یکی از راه های حل مشکلات بهداشتی مرتبط با چاپ دستگاه های تنفس ، تکیه بر یک قطعه از تجهیزات تنفسی است که بیمارستان ها به وفور از آن استفاده می کنند: احیا کننده دستی Ambu-Bag که تقریباً در هر تخت بیمارستانی آویزان است.

با چاپ دستگاهی که می تواند به طور خودکار Ambu-Bag را پمپ کند ، می توان یک ونتیلاتور اساسی را ساخت. قطعات چاپی با بیمار یا هوایی که تنفس می کنند در تماس نیستند ، بنابراین استریل آنها بسیار نگران کننده نیست.


شاید دوست داشته باشید: پرینتر سه بعدی در جراحی زیبایی


پیشرفت های دیگر چاپ سه بعدی در مقابله با کرونا

علاوه بر این ، این توضیح مناسب است که چرا چاپ سه بعدی در این بحران لازم است. دولت های سراسر جهان دستورات “اقامت در خانه” را برای کاهش سرعت شیوع بیماری صادر کرده اند و با بسته شدن کارخانه ها ، بسته شدن انبارها و رانندگان باری در خانه ، زنجیره های تأمین را قطع می کند.

درست مانند تمام کالاهای تولید شده ، تجهیزات پزشکی و تجهیزات فقط به مکان مورد نیاز خود با زنجیره های تأمین عملکردی می رسند.

در حال حاضر تقاضای بیشتری برای محصولات خاص پزشکی وجود دارد و تولید کنندگان در حالی که درصد حتی کمتری نیز تحویل داده می شوند ، کمتر از آنها تولید می کنند.

برای تکمیل مسائل ، بیمارستان ها موجودی ها را بر اساس نیاز تاریخی نگهداری می کنند ، بنابراین بسیاری از بیمارستان ها فقط چند روز تجهیزات خود را برای استفاده از ماسک و  دستگاههای تنفسی درند.

طبق بررسی های BCG ، از ۱۹ مارس تقریباً ۹۰٪ از کارخانه های خودروسازی در اروپا بسته شده و ۶۵٪ در ایالات متحده تعطیل هستند. فقط چین ، ژاپن و کره جنوبی از اوج منحنی عفونت گذشته اند.

برای اکثر جهان ، اوضاع قبل از بهتر شدن بدتر می شود و این شامل زنجیره های تأمین است.

کمک پرینتر های سه بعدی برای مقابله با کرونا

شبکه جهانی پرینترهای سه بعدی غیرمتمرکز می تواند به حمل برخی از این فشارها کمک کند ، به خصوص در مورد مواردی مانند ماسک های صورت که قابل چاپ هستند و به راحتی میتوان آنها را تولید کرد.

در حالی که امکان چاپ دستگاههای پیچیده تر مانند دریچه ای که قبلاً گفتیم هم ممکن نیستند ، این دستگاه ها باید هر وقت ممکن باشد از تولید کنندگان اصلی تهیه شوند زیرا این مواد با موادی ساخته شده اند که می توانند با حرارت و فشار در اتوکلاوها ضدعفونی شوند.

تقریباً تمام کالاهای چاپی سه بعدی متخلخل هستند ، به این معنی که میکروبها می توانند به مشکلات ثانویه برسند و رشد کنند. مهم است که ما در تلاش برای کمک به آنها به مردم آسیب نرسانیم. برای اطلاعات بیشتر در مورد آن ، سند منبع پزشکی COVID19 را حتما مطالعه کنید.

کاهش بار بیمارستان ها با ساخت خانه های ایزوله

استفاده از فناوری پرینت سه‌ بعدی در بخش ساخت و ساز جدید نیست و مزایای بسیاری را برای این حوزه فراهم آورده است. سرعت بالای فناوری پرینت سه بعدی امکان ساخت مسکن های موقت را در مواقع اضطراری، صرف نظر از مساحت فراهم می کند.

شرکت پرینتر سه بعدی وینسون با درک این موضوع از فناوری پرینت سه بعدی خود برای رفع بحران جهانی شیوع کرونا استفاده کرده است.

در اصل این خانه های کوچک بدلیل راحتی استقرار در هر  مکانی برای بخش گردشگری در نظر گرفته شده بوده اند. این روزها جلوگیری از شیوع بیماری کرونا دشوار است.


مطلب مرتبط: پرینتر سه بعدی در دندان پزشکی


ساخت خانه های ایزوله با پرینتر سه بعدی

ویروس Covid-19 بر تعداد بسیار زیادی از افراد در سراسر جهان تأثیر گذاشته است. با وجود این موضوع که منشأ این بیماری در چین بوده است و به طور عمده در چین رواج دارد، این بیماری به تدریج وارد اروپا به خصوص ایتالیا شد و ۵۲۰۰۰ نفر قرنطینه شدند.

در حال حاضر تخمین زده شده است که بیشتر از ۸۰،۰۰۰ نفر در دنیا به این ویروس مبتلا هستند که ۹۷٪ از آنها در چین زندگی می کنند.

این کشور با یک وضعیت جدی روبرو است و باید سیستم درمانی خود را برای معالجه هرچه بهتر بیماران سازمان دهی کند. به نظر می رسد که تکنولوژی پرینتر سه بعدی این سازماندهی مجدد را تسهیل کرده است.

یک شرکت پرینتر سه بعدی به نام  Winsun تعدادی خانه ایزوله را برای اسکان افراد مبتلا به کرونا قرنطینه شده و کادر پزشکی پرینت سه بعدی کرده است و از این طریق از بار بیمارستان ها کاسته است.

جبران کمبود ماسک به کمک پرینتر سه بعدی

به نقل از دیلی میل، با شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان یک سازمان غیر انتفاعی در آمریکا تصمیم دارد با استفاده از پرینتر سه بعدی به کمبود ماسک های پزشکی برای پزشکان و پرستاران و افراد عادی خاتمه دهد.

این بنیاد MakerMask نام دارد و نخستین طرح تایید شده پزشکی برای ماسک های پزشکی چاپ شده با پرینتر سه بعدی را به طور آنلاین منتشر کرده است.

این ماسک را می توان با استفاده از مواد موجود و پرینترهای سه بعدی ساده ساخت. هزینه مواد اولیه برای تولید هر ماسک در این شیوه ۲تا۳ دلار است و جالب آنکه ماسک مذکور طی چند ساعت تولید می شود. محصول تولیدی را می توان چندبار مصرف کرد.

نجات جان ده ها بیمار مبتلا به کرونا با پرینتر سه بعدی

در یکی از بیمارستان های ایتالیا پس از خراب شدن دستگاه تنفس مصنوعی و موجود نبودن قطعه یدکی، پرینتر سه بعدی به نجات بیماران آمد و با پرینت سه بعدی قطعه معبوب موجب نجات فرد شد.

به نقل از بلومبرگ ، بیمارستان چیاری با کمبود لوازم یدکی برای دستگاه ونتیلاتور(دستگاه تنفس مصنوعی) مواجه بود و تأمین کننده این قطعات نیز قادر نبود تا به موقع آنها را به بیمارستان منتقل کند.

ونتیلاتور یا دستگاهای تنفس مصنوعی در بیمارستان زمانی استفاده می شود که بیمار قادر نباشد خودش نفس بکشد، این دستگاه اکسیژن لازم را در اختیار بیماران قرار می دهد، در بیماران کرونایی شدید وجود این دستگاه حیاتی است.

قیمت پرینتر سه بعدی و خرید آنلاین

از طریق لینک بالا می توانید لیست قیمت انواع پرینتر های سه بعدی ساخت ایران را مشاهده کنید و صورت تمایل از همانجا نسبت به خرید آن اقدام نمایید. ۳drd تولید کننده ۰ تا ۱۰۰ دستگاه پرینتر سه بعدی به سبک ایرانی است و قیمتی شگفت انگیز، این دستگاه را در کشور عرضه می کند.

کلام پایانی

پرینتر های سه بعدی در هر زمینه ای میتوانند کمک بسیار بزرگی به تمام صنعت های کشور های بزرگ باشند. میتوان با داشتن این دستگاه ها کمبود ماسک،دستگاه های تنفس، و تمامی مواردی ککه برای مقابله با این ویروس خطرناک نیاز است را تولید کرد.

فقط کافی است تا بودجه و محصولات و مواد اولیه را در اختیار داشت. امیدواریم به زودی این امکان در کشور ما نیز فراهم شده و بتوان به کادر پزشکی کشور کمک کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست