معیار اصلی قیمت گذاری پرینتر های سه بعدی | پرینتر سه بعدی | تری دی آر دی (3dRD)

معیار قیمت گذاری پرینتر سه بعدی (چاپگر سه بعدی) بر اساس چند فاکتور مهم تعیین می گردد.

  1. جنس بدنه از چه موادی است و شاسی بدنه از چه متریالی ساخته شده است؟
  2. پرینتر سه بعدی چه امکاناتی (option) بر روی خود دارد.
  3. پرینتر سه بعدی قابلیت نمونه سازی یک قطعه با چه ابعادی را دارد؟
  4. آیا پرینتر از طرف شرکت سازنده گارانتی می شود؟آیا خدمات پس از فروش برای آن لحاظ می شود؟
  5. دقت دستگاه چقدر است؟

در ادامه به بررسی هر کدام از موارد ذکر شده خواهیم پرداخت.

1- جنس بدنه پرینتر سه بعدی چه تاثیری بر قیمت آن دارد؟

ببینید قاعدتا هر چقدر بدنه دستگاه محکم تر باشد و شاسی بدنه از مواد با کیفت تری ساخته شده باشد، پرینتر سه بعدی با کیفیت تر و مستحکم تری دارید و به طور کلی دستگاه بهتری را در اختیار دارید.

چرا جنس بدنه در پرینتر سه بعدی مهم است؟

پرینتر های سه بعدی دستگاه هایی هستند که در صورت شروع به ساخت قطعه سازی، تکان می خورند. برای اینکه بهتر متوجه شوید اجازه بدهید مثال ویبره تلفن همراه را برایتان بزنیم. در صورت که تلفن همراهتان روی میز باشد و زنگ بخورد، ممکن است در راستای y یا در راستای افق شروع به حرکات جزئی کند. چاپگر سه بعدی نیز ممکن است گاها در راستای محور y تا 20 سانتی متر حرکت نمایند. البته عدد 20 سانتی متر برای پرینتر های سه بعدی خانگی محاسبه شده است. این در حالیست که پرینتر های سه بعدی صنعتی و نیمه صنعتی تا 80 سانتی متر می توانند جا به جایی داشته باشند!

تکان چاپگر سه بعدی = شل شدن قطعات !

اجازه دهید قبل از پرداختن به این موضوع توضیح دهیم که شاسی بدنه چاپگرهای سه بعدی به طور کلی چند دسته می تواند باشد؟

جنس های مختلف بدنه پرینتر سه بعدی

شاسی بدنه پرینتر های سه بعدی می تواند در انواع زیر باشد؛

  • آهنی
  • پلاستیکی
  • پلکسی  (نوعی ورق از جنس پلیمر و پلاستیک)

حال بیایید بررسی کنیم که کدام یک برای بدنه بهتر است؟

 آهن با اختلاف با کیفیت ترین و گران ترین جنس بدنه است!

اگر شاسی بدنه چاپگر سه بعدی آهنی باشد، می توانید دستگاه را از ساختمان سه طبقه به پایین پرتاب کنید و مطمئن باشید که هنوز سالم است! اما اگر جنس بدنه پلاستیکی یا پلکسی باشد مجبورید هر چند وقت یک بار تمام پیچ ها را آچار کشی و آلن کشی کنید! بنابراین استفاده از آهن در ساخت و تولید شاسی بدنه چاپگر سه بعدی، دردسر کمتر و استحکام بالاتری دارد. استفاده از آهن، در معیار قیمت پرینتر سه بعدی تاثیر بسزایی دارد.

پرینتر سه بعدی یکپارچه آهنی

پرینتر های سه بعدی دستگاه هایی با ظرافت بالا هستند. قطعاتی مثل شفت (منتقل کننده نیرو و گشتاور) ، پولی(تنظیم کننده موقعیت های مختلف تسمه)،استپ موتور (نوعی موتور الکتریکی) و برد و … درون دستگاه چاپگر سه بعدی به کار می روند. تولید این قطعات با ورق های آهن کاری بسیار سخت و با ریزه کاری فراوارن است. به همین علت راحتترین کار استفاده از ترکیب آهن برای بدنه و پلاستیک برای تولید چاپگر می باشد.

3drd تولید کننده چاپگر های سه بعدی تمام آهن

اما مجموعه 3drd دستگاه های یک پارچه ی ورقه آهن را به مرحله تولید می رساند. می توانید با یک آهن ربا در مقابل پرینتر های سه بعدی 3drd بایستید و به انتخاب خودتان، آهن ربا را به هر نقطه از دستگاه بچسبانید و ببینید که همه قطعات آهنی می باشند. چرا که دستگاه های چاپگر را طراحان قالب های پل و قالب های پیچیده مدولار، تولید می کنند. بنابراین هیچ قطعه پلاستیکی در دستگاه های ما به کار نرفته است و این موضوع عمر دستگاه را به میزان قابل توجهی بالا می برد.

2-امکانات چاپگر سه بعدی چه تاثیری بر قیمت آن دارد؟

مسلما هرچقدر امکانات دستگاه های چاپگر بیشتر باشد، کاربر راحت تر از آن استفاده خواهد کرد و دستگاه گران تر است! چاپگرهای سه بعدی برای نمونه سازی نیاز به طرح های آماده دارند و برای اینکه طرح را نمونه سازی کنند گاها میبایست به لپ تاپ یا کامپیوتر وصل باشند. حال در نظر بگیرید اگر به طور مثال قطعه ای برای ساخت به 40 ساعت زمان نیاز داشته باشد، حتما باید 40 ساعت لپ تاپ روشن باشد؟! در ادامه برخی از امکاناتی که منجر به بالا رفتن معیار قیمت پرینتر سه بعدی می شود را می خوانید.

امکان وصل SD CARD به چاپگر سه بعدی، یک آپشن فوق العاده!

قابلیتی به اسم SD CARD میتواند جزء امکانات چاپگر سه بعدی باشد. به زبان ساده شما می توانید به چاپگر خود RAM وصل کنید. می توانید از این طریق طرح خود را روی RAM کپی کرده و آن را به چاپگر وصل نمائید. از طریق مانیتور دستگاه و با فشار دکمه Print forom SD CARD طرح خود را 3 بعدی تحویل می گیرید. قابلیت sd card یکی در معیار قیمت پرینتر سه بعدی موثر است.

امکان smart (باهوش بودن) دستگاه چاپگر سه بعدی

تصور کنید برای نمونه سازی یک قطعه 80 ساعت زمان نیاز است و شما 40 ساعت را به انتظار طرح سه بعدیتان نشسته اید که به یک باره برق قطع شده است! حال چه باید کرد؟ باید دوباره از طرح پرینت گرفت؟ قابلیت smart می تواند این مشکل را برطرف نماید. به خصوص در دستگاه های صنعتی و نیمه صنعتی این امکان فوق العاده مهم است. این امکان می تواند معیار قیمت پرینتر سه بعدی را تحت تاثیر قرار دهد.

قابلیت سنس در چاپگر سه بعدی

قابلیت اتومات سنس کردن نیز از امکانات چاپگر های سه بعدی به حساب می آید. در این مجرایی را در نظر بگیرید که پلاستیک یا مواد اولیه پرینتر از آن خارج می شود. ای مواد نیاز دارند که در فاصله ای معین از میز فرود بیایند.

اگر فاصله مجرا تا میز بیشتر از حد معمول باشد، مواد به دور خود میپیچند و طرح ساخته نمی شود. اگر این فاصله کوتاه تر باشد، مجرا بسته می شود و پلاستیک راهی به بیرون نخواهد داشت.

فاصله مجرا تا میز می بایست 0.5 میلیمتر یا 50 میکرون باشد. بنابراین نیاز است که دستگاه مجهز به سنسور(sensor) باشد. وجود سنسور در چاپگر های سه بعدی می تواند معیار قیمت پرینتر سه بعدی باشد.

قابلیت هیت پد (hit pad) در پرینتر های سه بعدی

هیت پد یا میز گرم از دیگر امکانات پرینترهای سه بعدی است. هنگامی که فیلامنت (مواد اولیه چاپگر) از نازل بیرون می آید، روی میز نشست می کند. این میز می تواند تا 150 درجه گرم شود اما چرا؟ این موضوع به این خاطر است که برخی از فیلامت ها (نوع abs) در دمای 250 درجه ذوب می شوند. حال اگر دمای میز 0 درجه باشد، طرح دفرمه می شود.

به زبان دیگر طرح کامل و خوب از آب در نمی آید. این امکان در دستگاه های صنعتی و نیمه صنعتی به کار می رود. اما دستگاه های خانگی به علت خطرات احتمالی، از امکان هیت پد برخوردار نمی باشند.

3-ابعاد نمونه سازی چاپگر سه بعدی چه تاثیری بر روی قیمت آن دارد؟

ابعاد نمونه سازی توسط چاپگر سه بعدی از دیگر عوامل موثر بر روی معیار قیمت پرینتر سه بعدیست. اینکه چاپگر توانایی تولید چه نمونه ای با چه عرض،طول و ارتفاعی را دارد فاکتور مهمی در قیمت گذاری آن است.

بنابراین هر چقدر ابعاد بزرگتری را برای نمونه تان در نظر بگیرید، پول بیشتری نیز باید بپردازید معمولا دستگاه های چاپگر خانگی نسبت به دستگاه های صنعتی و نیمه صنعتی ابعاد کوچکتری از طرح را نمونه سازی می نمایند.

ابعادی که انواع چاپگر سه بعدی قادر به نمونه سازی آن هستند

پرینتر های خانگی نمونه سازی خود را در ابعاد 20*20*20 تولید می کنند. یعنی یک نمونه اولیه با طول و عرض و ارتفاع 20 سانتی متر. دستگاه نیمه صنعتی نمونه سازی خود را در ابعاد 40*40*40 تولید می کند. دستگاه صنعتی ابعاد 60*60*80 را تولید می کند.

4-خدمات پس از فروش چه تاثیری روی قیمت پرینتر سه بعدی دارد؟

خدمات پس از فروش از دیگر عوامل مهم در معیار قیمت پرینتر سه بعدیست. مسلما هر میزان این خدمات گسترده تر باشد، هزینه دستگاه بالاتر می رود. به طور مثال خدمات پس از فروش 3drd بصورت یک سال گارانتی بی قید و شرط است. به این معنی که چنانچه دستگاه دچار هر مشکل احتمالی باشد، با ضمانت تولید کننده تعویض می گردد.

همچنین در اختیار گذاشتن اپلیکیشن راهنما با طرح های آماده در اختیار مشتری نیز از دیگر خدمات پس از فروش به حساب می آید. در این اپلیکیشن بیش از 2000 طرح آماده به صورت رایگان وجود دارد.

5-دقت دستگاه چه تاثیری در قیمت چاپگر سه بعدی دارد؟

هر چه دقت دستگاه پرینتر سه بعدی بالاتر باشد، به طبع کیفیت محصول نهایی بالاتر بوده و قیمت دستگاه نیز افزایش میابد. دقت دستگاه های تولید ما 50 میکرون(0.05 میلیمتر) در هر راستا می باشد. این دقت به قدری استاندارد است که می توانید با آن قالب دندان طراحی کنید!

 

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست