6 روش چسباندن قطعات پلاستیکی ساخته شده با پرینتر سه بعدی

بعضی طرح ها برای پرینت گرفتن سه بعدی در یک قطعه خیلی بزرگ اند. پس، لازم است قطعه ها چسبانده به هم شوند. برترین چسب های PlA ،PETG  وABS  را در این مقاله مورد بررسی قرار خواهیم داد. ممکن است در این جا عللی باشدکه تمایل داشته باشید دو یا چند قطعه پرینت سه بعدی شده را متصل به هم کنید.

آشکارترین علت هنگامی است که شما باید قطعه ای بزرگتر از پرینتر سه بعدیتان را پرینت بگیرید.

با این وجود، چسباندن قطعاتی که با پرینتر سه بعدی ساخته شده است مشکل می تواند باشد. چند راه گوناگون وجود دارد؛ بعضی باعث ایجاد شکاف های نامرئی یا تقریباً نامرئی می شوند، با وجودی که بعضی دیگر امکان دارد برآمدگی زشت و بزرگی ایجاد کنند. بدون در نظر گرفتن شیوه ای که انتخاب می کنید، اهمیت دارد سطح هایی که به هم چسبانده خواهند شد، پیش از به کار گرفتن از چسب به درستی تمیز و صاف شوند. یک راه خوب برای صاف کردن تمام برآمدگی های روی سطح سنباده زدن است.

هر شیوه ای دارای معایب و مزایا است، پس بهتر است تمامشان را مرور کنید و برای پروژه فعلیتان عالی ترین را انتخاب کنید. ما برای شما خوشبختانه، شش انتخاب عالی را به صورت لیست جمع آوری کرده ایم!

چسباندن قطعات پلاستیکی پرینت شده

چسباندن قطعات پلاستیکی پرینت شده

 

1. چسب های سیلیکون و پلی اورتان

بعضی از چسب های سیلیکونی خطری ندارند. هر دو چسب های سیلیکون و پلی اورتان PU برای استفاده خیلی آسان هستند و باعث ایجاد پیوندی خیلی قوی می شوند. هر دو چسب برای مناسب متصل شدن به ضخامت حداقل چند میلی متر احتیاج دارند و این نقطه ضعف هر دو چسب است. این موضوع باعث سختی پنهان کردن درزهای اتصال است.

چسب سیلیکون چند ساعت زمان می خواهد تا به صورت کامل خشک شود، پس اطمینان داشته باشید که قطعه های شما تا هنگام خشک شدن، به شیوه ی درست ثابت شده اند. از سمت دیگر، بعضی نوع های چسب های پلی اورتان ، در طی مدت زمان کم و  چند ثانیه به استحکام اولیه ی خود می رسند.

انواع مختلف چسب پلی اورتان و سیلیکونی در بازار یافت می شوند. ویژگی های هر کدام متفاوت است. عاقلانه است پیش از تصمیم گیری برای چسباندن قطعه های مدلتان که چند روز قبل صرف سه بعدی چاپ کردن کرده اید، مدلی را که برمی گزینید، آزمایش کنید.

 1.  ایمنی: اجازه ی برخورد این چسب را به پوست خود ندهید.
 2.  مواد مناسب برای چسباندن: همه ماده ها.
 3.  آماده کردن سطح اتصال: برای از بین رفتن ذرات سست هر دو سطح را تمیز کنید.
چسب پلی اورتان و یا سیلیکون برای قطعات پرینت شده

چسب پلی اورتان و یا سیلیکون برای قطعات پرینت شده

 

2. چسب حرارتی تفنگی

برای قطعات پرینت شده با فیلامنت PLA مناسب است.

برای چسباندن قطعات پرینت سه بعدی به هم چسب داغ کلاسیک جایگزین آسانی است. توجه به این نکته اهمیت دارد، در حالی که چسب بسیار محکم است، چسب حرارتی قرار گرفته شده را می توان مشاهده کرد. این چسب به ضخامت حداقل 2 میلی متر تا 3 میلی متر احتیاج دارد، پس زمان طراحی قطعه ها برای سه بعدی چاپ کردن حتما این نکته را باید در نظر بگیرید.

در زمان خشک شدن احتیاج به ثابت کردن قطعه ها نداریم و این نکته خوبی در ارتباط چسب حرارتی است که می تواند طی چند ثانیه خنک شود  است.

به کارگیری از تفنگ چسب حرارتی با قطعه های PLA پرینت سه بعدی را که شیوه ی دیگر است در نظر داشته باشید. این روش چسباندن قطعه های پرینت سه بعدی باعث القا پیوند بسیار قوی می باشد و توانایی تطابق با مواد و رنگ را می دهد. این روش روش عالی برای چاپ های PLA می باشد

 1.  ایمنی: چسب PLA داغ است، از این رو مراقب خودتان باشید.
 2.  آماده سازی سطح اتصال: برای از بین رفتن ذرات سست هر دو سطح را تمیز کنید.
 3.  مواد مناسب برای اتصال: تمام ماده های سفت و سخت (ABS PETG، PLA و غیره).
چسب حرارتی تفنگی برای قطعات پرینت شده

چسب حرارتی تفنگی برای قطعات پرینت شده

 

3. چسب قطره ای

چسب قطره ای شیوه ای است مورد استفاده برای بسیاری از سازندگان.

برای اکثر کارها، بهترین انتخاب برای چسباندن قطعه های پرینت سه بعدی به یکدیگر چسب قطره ای یا سیانواکریلات است. چسب قطره ای چسبی با استفاده راحت است که خیلی سریع بهبود می یابد. شما می توانید پیوندی محکم، یک درز تقریبا نامرئی و نتایج عالی به دست آورید. برای اینکه چسب قطره ای در چند ثانیه می چسبد، پس پیش از استفاده کردن دو بار فکر کنید و مطمئن باشید که آماده اید! نهایت تلاشتان را بکنید تا قطعه ها را به درستی و پیش از خشک شدن تراز کنید و تقریبا یک دقیقه قطعات را به صورت مستحکم در محلشان نگه دارید. برای کاملا خوب شدن چند دقیقه دیگر آن ها را بگذارید.

به غیر از ماده های انعطاف پذیر اکثر مواد پرینت سه بعدی ، با موفقیت اتصال می یابند. سیانوآکریلات زمان پخت،  لایه غیر ضخیم سفت و سختی ایجاد می کند و اگر بر روی ماده الاستیکی اعمال شود، خیلی راحت می شکند.

 1. ایمنی: Superglue یک چسب است که خیلی سریع عمل می‌کند، پس روی پوست شما سعی کنید که قرار نگیرد. برای مراقبت از دستانتان از دستکش استفاده شود. برای حفاظت از مبلمانتان کارتان را بر روی روزنامه های قدیمی انجام بدهید و البته دور از دسترس کودکان آن را نگه دارید.
 2. آماده سازی سطح چسبندگی: اگر سطج ها ناهموار و ناصاف می باشند، برای صاف و زیبا شدن از کاغذ سنباده ی ریز استفاده کنید. سطح ها را با الکل به صورت کامل تمیز کنید و اجازه ی خشک شدن بدهید. هر دو حتما باید بدون هر نوع ذرات سست، چربی و کثیفی باشند.
 3. ماده های مناسب برای اتصال: پلاستیک های سخت و سفت مثل ABS PETG و PLA
چسباندن قطعه پرینت سه بعدی شده با چسب قطره ای

چسباندن قطعه پرینت سه بعدی شده با چسب قطره ای

 

4. اپوکسی

اپوکسی متشکل از یک سخت کننده و یک رزین است.

یکی از روش های  عالی برای متصل شدن دو قطعه پلاستیکی اپوکسی است. بر روی بیشتر فیلامنت ها عمل می کند. با این وجود از آنجایی که زمان به کار گیری سخت می شود، احتمال دارد بهترین انتخاب برای ماده های انعطاف پذیر نباشد. باعث اتصال مواد انعطاف پذیر می شود، ولی در انتها با بعضی از منطقه های سخت و سفت در مونتاژشان روبه رو خواهید شد.

در مورد اپوکسی نکته خوب است که توانایی دارید هم به عنوان پرکننده و هم به عنوان چسب بهره برداری کنید. اگر جای خالی برای پر شدن وجود دارد یا شکاف هایی برای پنهان شدن،  از اپوکسی می توانید استفاده کنید.

این مطلب شاید برایتان جالب باشد: پرینتر سه‌بعدی جان ما را نجات خواهد داد.

در قیاس با شیوه های دیگر، برای چسبندگی خوب اپوکسی نیاز به کار بیشتری دارد. تقریبا در دو ظرف جدا بسته بندی می شود و  باید پیش از چسباندن مخلوط گردند. یکی از آن ها دارای رزین اپوکسی می باشد در صورتی که دیگری یک سخت کننده دارد. اینها با نسبت معینی باید مخلوط شوند (برای مخلوط کردن، دفترچه ی راهنما را بررسی کنید، هر نوع اپوکسی تفاوت دارد).

بعد از کامل مخلوط کردن اپوکسی، آن را بر روی سطح های در حال چسبیده شدن بمالید. همه ی قطعه هایی را که قرار است بچسبانید متصل کنید و به صورت صحیح ثابت کنید. نسبت به مخلوط شدن و نوع اپوکسی، ثمرآوری از دقیقه ها تا چند ساعت می تواند طول بکشد.

می توان اپوکسی را در زمان پخت، رنگ زد و سمباده کرد.

 1. آماده سازی سطح اتصال : به وسیله ی اپوکسی، سطح های اتصال تماما صاف نباید باشند. همچنین آن را می توان در لایه های خیلی ضخیم اعمال کرد.
 2. ماده های مناسب برای چسباندن: همه ی ماده ها، ولی اپوکسی، شکاف سخت و سفتی را بر روی ماده های منعطف باقی می گذارد.
 3. ایمنی: پیش از استفاده دستورالعمل های ایمنی بر روی بسته بندی و دفترچه ی راهنما را مطالعه کنید و در طی مخلوط شدن بعضی نوع های اپوکسی می توانند خیلی گرم شوند.

 

 1. آماده سازی سطح اتصال: دوسطح  از کثیفی و چربی باید تمیز باشند. پیش از استفاده کردن از استون،  مقدار کمی سنباده برای صیقل کردن سطح ها به کار ببرید.
 2. ماده های مناسب برای اتصال:  HIPS  و  ABS  و هر ماده دیگر که محلول در استون می باشد.
 3. ایمنی: استون مایع فوق العاده قابل اشتعال می باشد. به دور از سطوح داغ جرقه و شعله باز استفاده کنید. استون یک مایع فرار می باشد، پس باید در بیرون  یا در منطقه ای با تهویه مناسب استفاده کنید. اگر زمان به کاربردن آن احساس سرگیجه کردید، سریعا وارد هوای تازه شوید.
چسباندن قطعات با رزین

چسباندن قطعات با رزین

 

5. سیمان لوله کشی

سیمان لوله کشی باعث همیشه به چسبیده شدن قطعات شما می شود.

سیمان ABS لوله کشی انتخاب  مناسب برای چسباندن ABS HIPS PLA می باشد. چسبی مبتنی بر حلال می باشد و  مثل استون باعث واکنش با پلاستیک می شود و  با پلاستیک پیوند خیلی قوی دارد، ولی چون این سیمان ها رنگی اند (معمولاً قرمز یا زرد ) پیوندی  قابل مشاهده خواهیم داشت. هر چیزی که در مورد استون مطرح شد  درباره ی سیمان لوله کشی هم درست است.

ولی توجه کنید که هر دو با PETG، رشته های مشابه  و نایلون نمی توانند کار کنند.

 1. آماده سازی سطح اتصال: دو سطح باید کثیفی و چربی نداشته باشند. پیش از به کارگیری از آن از کمی کاغذ سنباده استفاده کنید تا سطح ها صیقل شوند.
 2. ماده های مناسب برای اتصال HIPS، PLA و ABS و  هر ماده ای که محلول در استون است.
 3. ایمنی: سیمان لوله کشی مایعی قابل اشتعال فرار و غلیظ است. از جرقه سطح های داغ و شعله باز دور نگه دارید. در بیرون یا یک محیط با تهویه مناسب بهره برداری کنید. اگر زمان استفاده از آن سرگیجه گرفتید، سریعا به هوای تازه بروید.
چسباندن قطعه پلاستیکی پرینت شده با چسب سیمان

چسباندن قطعه پلاستیکی پرینت شده با چسب سیمان

 

6. استون

استون با ABS به خصوص خوب کار می کند.

از رقیق کننده رنگ یا استون می توان برای چسباندن قطعه های سه بعدی پرینت که  از ABS یا HIPS  ساخته شدند، استفاده کرد. حقیقن این است هر ماده حلال در استون انتخاب خوبی است. این نوع باندینگ سبب ایجاد درز نامرئی و پیوند بسیار قوی می شود.

برای متصل کردن دو قطعه با استون، لایه ای نازک از استون را بر روی هر دو سطح در حال چسبیده شدن بمالید. این کار را می توانید با یک تکه پارچه آغشته به استون یا یک شانه کوچک انجام دهید. از استون خیلی استفاده نکنید، چون ممکن است به قطعه های پرینت سه بعدی آسیب برسد. (به ویژه اگر قطعه ها نازک باشند).

این ماده یک لایه نازک را بر روی سطح رقیق می کند و هنگامی که دو قطعه را به هم بچسبانید، لایه ها “اختلاط می یابند”. طی زمان خشک شدن، امکان دارد لازم باشد قطعه هایی که به هم چسبیده اند را با مقداری گیره یا نوار محکم ثابت کنید. بعد از دقیقه ها یا چند ساعت، بسته به اندازه قطعات و مقدار استون استفاده شده، استون تبخیر می شود و لایه ای پلاستیک محکم و فشرده تشکیل می شود.

امکان دارد این روش بهترین روش متصل کردن دو قطعه ساخته شده از HIPS  یا ABS  باشد. بسیار قوی است و اگر به درستی انجام شود، نامرئی است.

چسباندن قطعات پرینت شده با استون

چسباندن قطعات پرینت شده با استون

 

translated from: All3dp

 

3dRD

شما میتوانید برای مشاوره درباره پرینتر های سه بعدی مجموعه 3dRD با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید و صنعت خود را هر چه زودتر با این تکنولوژی پیشرفته آشنا کنید. موفقیت با این فناوری در دسترس شماست.

خرید پرینترسه بعدی

خرید پرینتر سه بعدی حرفه ای ارزان قیمت تولید متخصصان داخل کشور از طریق لینک بالا و همچنین کسب مشاوره رایگان قبل از خرید با پشتیبانی وب سایت.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست