درباره قالب ASCII/Text و نحوه استفاده از آن بیشتر بیاموزید.

همه چیز درباره فرمت فایل OBJ – در سال 1995، Wavefront Inc. ابزاری به نام Data Visualizer را راه اندازی کرد که از نوع فایل OBJ به عنوان فرمت اصلی خود استفاده می کرد. فرمت OBJ در بین برنامه های گرافیکی سه بعدی قابل اعتماد است. این فرمت به پرکاربردترین فرمت تبادلی بین نرم افزارهای سه بعدی، طراحی بازی و بسته های تجسم معماری تبدیل شده است. یک پیشرفت جدیدتر و بسیار مهمتر این است که OBJ به فرمت فایل اصلی برای چاپ سه بعدی چند رنگ تبدیل شده است که مستقیماً توسط نرم افزار اسلایسر تفسیر می شود. به دلیل درجه بالایی از قابلیت همکاری، فایل‌های OBJ را می‌توان در طیف وسیعی از ابزارهای نرم‌افزاری، از Paint 3D تا CAD پیشرفته، از Photoshop گرفته تا Blender، باز کرد. اگرچه جهانی‌ترین ابزاری که به کاربران امکان می‌دهد فایل‌های OBJ را مشاهده کنند Microsoft Paint 3D است، مدل‌های OBJ را می‌توان از همان طیف وسیعی از ابزارهای نرم‌افزاری بصری و طراحی ذخیره کرد.

این مقاله به این موضوع می پردازد که فرمت فایل OBJ چیست، تاریخچه آن، اهمیت آن و کاربردهایی که می توان از آن استفاده کرد.


همه چیز درباره فرمت فایل OBJ

همه چیز درباره فرمت فایل OBJ 

فرمت فایل OBJ فرمت ASCII/Text است که به خوبی توسط ابزارهایی برای ایجاد اشیا/فضاها/شخصیت های سه بعدی در 3D Studio MAX، Maya، Rhino، Blender و ابزارهای نرم افزاری دیگر پشتیبانی می شود. همچنین به طور گسترده با ابزارهای «محصول محور» مانند SolidWorks و FreeCAD سازگار است. اخیراً، برای ایجاد نمونه‌های اولیه تمام رنگی در چاپگرهای پیشرفته‌تر، به بخش چاپ سه بعدی تبدیل شده است.

فرمت فایل OBJ توانایی تعریف انواع مواد را فراهم می کند و امکان تعریف بسیار دقیق مواد را در بدنه سه بعدی فراهم می کند. OBJ همچنین شامل “رئوس بافت” است، که ابزاری است که یک سیستم مختصات بافت را فراهم می کند. این امکان پیچیدن نقشه‌های دارایی سطح روی یک شی را فراهم می‌کند. یکی از نقاط قوت فرمت استفاده از لیست های رئوس مشترک است که خطر ایجاد شکاف در مش را کاهش می دهد. این یک مشکل رایج در STL است.

چه کسی فرمت فایل OBJ را ایجاد کرد؟

فرمت فایل OBJ توسط Wavefront Technologies در دهه 1980 ایجاد شد. Silicon Graphics Inc. در اوایل دهه 90 شرکت Wavefront Technologies و Alias ​​Research را خریداری کرد. این خرید منجر به راه اندازی بسته Advanced Visualizer و ایجاد قالب OBJ Alias/Wavefront شد. پس از تغییرات مختلف مالکیت در سال 2006، Wavefront توسط Autodesk خریداری شد که همچنان مالک آن باقی مانده است.

چگونه یک فایل OBJ را تبدیل کنیم

تبدیل یک فایل OBJ به نرم افزار و ابزار آنلاین مورد استفاده بستگی دارد. این بدان معناست که تبدیل فایل OBJ از ابزاری به ابزار دیگر متفاوت است. به دلیل قابلیت همکاری فایل های OBJ، ابزارهای زیادی می توانند آنها را باز کنند. فایل OBJ، پس از باز شدن، می تواند تقریباً به هر فرمت سه بعدی تبدیل شود.

چگونه یک فایل OBJ را باز کنم؟

باز کردن یک فایل OBJ را می توان تحت شرایط زیر انجام داد:

 1. اگر چندین ابزار نصب کرده‌اید که می‌تواند فایل‌های OBJ را باز کند (Photoshop، Paint 3D، Maya، هر نرم‌افزار CAD، و غیره): OBJs را با کلیک راست روی فایل در Explorer و “open with” باز کنید تا نرم‌افزار سازگار را انتخاب کنید.
 2. اگر برای باز کردن یک فایل OBJ و تبدیل آن به فرمت دیگری به یکی از ابزارهای توصیه شده برای تبدیل فایل های خاص نیاز دارید: ابزار را پیدا کرده و نصب کنید، سپس دستورالعمل های مخصوص مبدل مورد استفاده را دنبال کنید.

یکی از عوامل کلیدی که باید در نظر گرفت این است که بسیاری از فرمت‌های اختصاصی بسته برای محدود کردن قابلیت حمل و نقل طراحی شده‌اند – اغلب تسهیلات ترجمه را قفل می‌کنند. به عنوان مثال، USDZ یک فرمت قفل شده است که فقط با دستگاه های iOS کار می کند و انعطاف پذیری را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

بیشتر بدانید:
با نرم افزار اسلایسر کیورا Cura آشنا شوید

چگونه می توانم یک فایل OBJ بسازم؟

یک روش اکسپورت معمولی برای اکسپورت STL به عنوان یک فایل OBJ برای FreeCAD به شکل زیر است:

 1. طرحی را که می خواهید اکسپورت کنید انتخاب کنید.
 2. روی File>>Export کلیک کنید و نوع فایل را روی OBJ قرار دهید
 3. فایل را نامگذاری کنید (یا به صورت پیش فرض به نام موجود)، از جمله پسوند OBJ.
 4. روی ذخیره کلیک کنید.

ایجاد فایل‌های OBJ نتیجه انتخاب‌های ذخیره‌سازی در محدوده طراحی سه‌بعدی، تجسم، و بسته‌های رندر، به عنوان وسیله‌ای برای حفظ قابلیت همکاری بین پلتفرم‌های متفاوت است. در نتیجه، وقتی کار خود را ذخیره می‌کنید، می‌توانید آن را به یک نرم‌افزار خاص مانند Rhino، SolidWorks یا GrabCAD انتقال دهید، زیرا فرمت OBJ یکی از گزینه‌هایی است که به شما امکان می‌دهد روی بسته‌های دیگر کار کنید یا داده‌ها را به برش دهنده انتقال دهید.


چگونه می توانم یک فایل OBJ بسازم؟
همه چیز درباره فرمت فایل OBJ

اهمیت فایل های OBJ چیست؟

فایل‌های OBJ گزینه‌های قدرتمندی را به طراحان، مدل‌سازان، چاپگرهای سه‌بعدی و سازندگان محیط‌های سه بعدی ارائه می‌کنند که آن را به قالبی محبوب و متکی بر آن تبدیل می‌کند. OBJ از منحنی های آزاد به عنوان روشی برای تعریف سطوح پشتیبانی می کند. این به تعاریف دقیق ریاضی از انحنا اجازه می دهد تا سطوحی با کیفیت بالاتر نسبت به تسمه ساده ایجاد کند. Cardinal Splines و Bezier Curves اندازه فایل‌ها را کاهش می‌دهند، کل سطوح را با عبارات ریاضی تعریف می‌کنند و مقدار کلی داده را کاهش می‌دهند. یکی دیگر از ویژگی های کلیدی این است که OBJ از NURBS (Non-Uniform Rational B-Splines) پشتیبانی می کند. این اجازه می دهد تا چند ضلعی ها از سطحی که به صورت دستی کشیده شده و توسط طراح شکل گرفته است، تعریف شوند. سطوح NURBS به طور خودکار به داده های دقیق ریاضی پردازش می شوند. در نهایت، فرمت OBJ در پرینت سه بعدی جذاب است و تعداد خطا/شکاف کمتری نسبت به STL ارائه می دهد. همچنین برای چاپ های رنگی ضروری شده است.

>> 10 طرح 3 بعدی جذاب و کاربردی برای پرینتر سه بعدی

انواع فایل های OBJ چیست؟

فایل های OBJ که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند در قالب ASCII هستند. این فایل حاوی خطوط فرمان و # خط حاشیه‌نویسی علامت‌گذاری‌شده و فایل‌های .MTL مرتبط با فایل OBJ. است. این فایل‌ها می‌توانند حاوی مواد، بافت‌ها و داده‌های رنگی گسترده و همچنین توضیحات پیچیده ریاضی سطوح منحنی باشند. اما محتویات از مجموعه ای از قوانین فرمت توافق شده پیروی می کنند که منبع باز و تقریباً کاملاً استاندارد هستند.

فایل‌های OBJ همچنین می‌توانند در قالب باینری، اغلب با نوع فایل MOD وجود داشته باشند. تبدیل باینری فایل های OBJ، در حالی که منبع باز است، مورد توافق جهانی قرار نگرفته است. بنابراین فایل‌های باینری OBJ اغلب اختصاصی برنامه‌ها هستند و برای استفاده به دانش عمیقی از فرمت و عملکرد نیاز دارند.

بهترین مبدل های فایل OBJ کدامند؟

مبدل های فایلی که می توانند OBJ را کنترل کنند، فراوان و معمولا رایگان هستند. در زیر برخی از بهترین مبدل های فایل OBJ آورده شده است:

 1. AnyConv.com: AnyConv.com یک ابزار ساده، سریع و قدرتمند برای استفاده است که می‌تواند فایل‌های OBJ را به طیف محدودی از رایج‌ترین فرمت‌ها تبدیل کند – STL، DAE، FBX، GLTF، PLY، و غیره.
 2. بلندر: بلندر یک پلت فرم طراحی قدرتمند برای مدل سازی، مجسمه سازی و طراحی ویدئو است. همچنین طیف گسترده ای از ابزارهای تبدیل فایل را ادغام می کند و با فایل های OBJ به خوبی کار می کند.
 3. Autodesk Fusion 360: Autodesk Fusion 360 یک ابزار قدرتمند CAD/CAM و شبیه‌سازی است که در عین حال که برای پیمایش پیچیده‌تر است، قابلیت‌های مدیریت و تبدیل OBJ عالی را ارائه می‌دهد. این یک ابزار حرفه ای است که نسخه رایگان و با عملکرد محدود را برای استفاده خانگی ارائه می دهد.

درباره پرینتر سه بعدی ایرانی بیشتر بدانید.

بهترین برنامه های کاربردی برای فایل های OBJ چیست؟

انتخاب ابزار مورد استفاده در هنگام ذخیره داده ها به عنوان فایل OBJ به ماهیت سه بعدی و وظایفی که باید انجام شود بستگی دارد. برخی از بهترین برنامه ها عبارتند از:

 1. یک ابزار طراحی کاراکتر مانند Blender یا ZBrush.
 2. یک بسته طراحی محصول مانند FreeCAD.
 3. یک ابزار تعمیر/تحلیل مانند MeshMixer.
 4. برش دهنده ای مانند Cura برای ساخت فایل های OBJ آماده برای پرینت سه بعدی.

بهترین برنامه های کاربردی برای فایل های OBJ چیست؟

آیا یک فایل OBJ مانند یک فایل CAD است؟

بله، یک فایل OBJ همان فایل CAD است. سیستم های CAD فایل های OBJ را به عنوان یک فرمت تبادل جهانی تعریف می کنند. این به این دلیل است که فایل های OBJ حاوی تمام اطلاعاتی هستند که یک سیستم CAD معمولی برای ساخت مدل های دقیق و قابل استفاده در فضای کاری خود به آن نیاز دارد. بر این اساس، OBJ یک فرمت CAD است، اگرچه استفاده از آن به طور کلی بیشتر بر بخش «شخصیت و محیط» از طیف طراحی در بازی، معماری و ایجاد ویدیو متمرکز است.

تفاوت بین فایل OBJ و STL چیست؟

جدول 1 تفاوت بین فرمت های OBJ و STL را نشان می دهد:

جدول 1. مقایسه OBJ در مقابل STL

ویژگی OBJ STL
وکتور xyz ✔️ ✔️
وکتور نرمال (داخل/خارج) ✔️ ✔️
ویژگی های رنگ ✔️ ❌ در فرمت رایج ASCII، می تواند در فایل های دیجیتال موجود باشد
ویژگی های بافت ✔️
رئوس فضای پارامتر ✔️
عناصر خط ✔️
منحنی های آزاد برای تعریف سطوح (Cardinal، Bezier) ✔️
پشتیبانی NURBS ✔️
شاخص های نسبی و مطلق پشتیبانی می شوند ✔️

در هسته خود، STL به عنوان راهی برای برقراری ارتباط اطلاعات شکل برای اشیاء سه بعدی ایجاد شد. این شامل هیچ اطلاعاتی در مورد رنگ، بافت، خواص مواد، یا سایر ویژگی ها نیست. این باعث می شود که قالبی بسیار ساده و قوی باشد. از طرف دیگر، OBJ تعریف کاملتر و دقیق تری از یک شی سه بعدی است. این اجازه می دهد تا رندر مجازی دقیق برای نمایش اشیاء رنگی، بافتی و ظاهری “واقعی” ایجاد کند. این نیاز به عمق بیشتری از ویژگی ها برای ادغام در ساختار فایل دارد، که باعث می شود فرمت OBJ به طور قابل توجهی نسبت به STL توانمندتر و کمتر مستعد خطا باشد.

شرکت صنعت سامه با نام تجاری 3dRD بزرگترین و تخصصی ترین تولیدکننده پرینترهای سه بعدی در ایران

نظرتان خودتان را با ما در خصوص همه چیز درباره فرمت فایل OBJ با ما به اشتراک بگذارید.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید