فیلامنت PETG

وقتی صحبت از چاپ سه بعدی می شود، ماده PETG نسخه خاصی از این پلاستیک است که در فرآیندهای چاپ سه بعدی استفاده می شود در حالی که G مخفف “گلیکول اصلاح شده” است. این در طی پلیمریزاسیون به ترکیب مواد اضافه می شود. پرینت سه بعدی با فیلامنت PETG نتیجه ای را ارائه می دهد که ظاهری واضح به مواد می دهد که نسبت به شکل پایه PET کمتر شکننده و ساده تر است. ساختار مولکولی نیز نامنظم است، در حالی که رزین شفاف و بی شکل با دمای انتقال شیشه ای 85 درجه سانتیگراد است.

عناوین مقاله


فیلامنت های PETG

مشخصات فیلامنت PETG

 PETG Filament

امکانات  
ماندگاری بالا
هزینه های مواد کم
استحکام – قدرت بالا
انعطاف پذیری کم
   
مقاومت  
مقاومت در برابر حرارت متوسط
مقاومت شیمیایی بالا
مقاومت در برابر خستگی بالا
مقاومت آب بالا
   
دماها  
دمای انتقال شیشه ای 85 درجه سانتی گراد
دمای نازل 210 – 250 درجه سانتیگراد
دمای میز گرم 80 – 100 درجه سانتیگراد

 

ترکیبات PETG

PETG از ترکیب پلی اتیلن ترفتالات (PET) مشتق شده است. آنها از نظر ترکیب شیمیایی مشابه هستند به جز این واقعیت که PETG با اصلاح محتوای گلیکول آن افزایش یافته است. PETG با جایگزینی اتیلن گلیکول در PET با سیکلوهگزان متانول (CHDM) تشکیل می شود. این همان چیزی است که “G” در PETG نشان می دهد. در مقایسه با PET شفاف تر، شکننده تر و راحت تر چاپ می شود.

ویژگی های فیلامنت PETG

چاپ سه بعدی با PETG بسیار محبوب است زیرا فیلامنت دارای طیف گسترده ای از مزایای است. این باعث می شود PETG در مقایسه با سایر مواد پرینت سه بعدی موجود، گزینه ای جذاب باشد. چاپ با PETG ویژگی ها و مزایای زیادی را به همراه دارد و در واقع معایب زیادی ندارد. با این حال، برخی از معایب کوچک وجود دارد که ارزش شناسایی دارد.

از آنجایی که این ماده براق است، آن را مستعد خراش می‌کند، در حالی که نور UV می‌تواند باعث ضعیف‌تر شدن مواد شود. یافتن تنظیمات مناسب برای چاپ ممکن است به آزمون و خطا نیاز داشته باشد. با وجود این، هنگامی که تنظیمات مناسب مشخص شد (نکات موجود در این مقاله از سایت 3dRD را دنبال کنید)، چاپ بسیار ساده می شود. در زیر ویژگی های PETG را لیست کرده ایم.

نقاط ضعف فیلامنت های PETG

مواد نیمه شفاف مستعد خراش است. نور خورشید می تواند رنگ را تحت تاثیر قرار دهد و آن را کمتر روشن کند.

نقاط قوت این نوع فیلامنت ها

PETG سطح بالایی از دوام را ارائه می دهد. این باعث می شود که آن را برای طیف گسترده ای از مصارف مانند ظروف غذا و ابزار در حرفه پزشکی انتخاب مناسبی کنید. با توجه به روشی که گلیکول اضافه می شود، خواص شکننده ای که با PET همراه است را از بین می برد. بنابراین از کریستالی شدن و شکستن مواد جلوگیری می کند. سطح دوام PETG همچنین دارای ویژگی های مقاوم در برابر ضربه است و این یک بار دیگر آن را به گزینه ای ایده آل برای بسیاری از مصارف مختلف تبدیل می کند.

PETG به عنوان یک ماده فوق‌العاده قوی شناخته شده است و این آن را برای آن دسته از اجسامی که تحت فشار مکانیکی قرار می‌گیرند ایده‌آل می‌کند. سخت، انعطاف پذیر و مقاوم است، که بیشتر آن را می توان به نحوه چسبیدن آن به هر لایه کاهش داد. این فیلامنت همان سطح عملکرد فیلامنت ABS را ارائه می دهد که مقاومت در برابر دما و استحکام است، اما همچنین دارای همان سطح قابلیت اطمینان فیلامنت PLA است. در نتیجه چاپ سه بعدی با PETG نسبتا آسان است.

PETG هیچ بویی ندارد و این یکی از ویژگی هایی است که آن را برای مصارف خانگی ایده آل می کند. پرینت سه بعدی با PETG میزان انقباض پایینی دارد. این تضمین می‌کند که اندازه‌های اصلی یکسان باقی می‌مانند و آن را برای پرینت‌های سه بعدی بزرگ عالی می‌کند. فیلامنت در هنگام جذب سطح پایینی از زوال دارد. PETG آب را جذب نمی کند و این باعث می شود که قوی بماند. این ماده در برابر عوامل شیمیایی بسیار مقاوم است و PETG را برای استفاده در حرفه پزشکی عالی می کند. این همچنین به این معنی است که می توان آن را به راحتی استریل کرد.

این مواد را می توان بازیافت کرد، از جمله چاپ و چاپ اشتباه، که PETG را به ماده ای بهتر برای محیط زیست تبدیل می کند. این امر باعث می شود تا به بسیاری از مقررات مختلف که برای بازیافت وجود دارد، پایبند باشید.

✓ بسیار قوی

✓ واقعا بادوام

✓ ظاهر واضح


فیلامنت های PETG
فیلامنت های PETG

5 نکته برای پرینت سه بعدی با فیلامنت PETG

وقتی درباره چاپ با فیلامنت PETG صحبت می‌شود، مهم است که نقاط قوت و ضعف آن را درک کنید، اما همچنین باید بدانید که چگونه از این ماده بهترین استفاده را ببرید. هنگام تصمیم‌گیری برای شروع چاپ سه‌بعدی با PETG، مهم است که مسائل احتمالی را در نظر داشته باشید تا بدانید چه انتظاری دارید. برای کمک به شما در زمینه چاپ سه‌بعدی فیلامنت PETG، ما 5 نکته را برای استفاده از فیلامنت PETG به شما ارائه می‌دهیم:

1. دمای مناسب

PETG دارای نقطه ذوب بالاتری نسبت به PLA است و به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که دمای اکسترودر در محدوده 210 تا 250 درجه سانتیگراد قرار گیرد. مهم است که اطمینان حاصل شود که دمای میز گرم ساخت بین 80 تا 100 درجه سانتیگراد تنظیم شده است.

2. از پنکه استفاده کنید

هنگام چاپ با PETG، استفاده از فن خنک کننده ضروری است. این به این دلیل است که فن فیلامنت را در نازل (انتهای داغ) خنک می‌کند و به جمع شدن آن کمک می‌کند. خنک شدن سریع باعث می‌شود پرینت‌های شما با جزئیات، بدون فیلامنت یا حباب باقی بماند. ما توصیه می‌کنیم که برای اولین یا دو لایه اول، بدون روشن کردن فن چاپ کنید (دمای بالاتر به چسبیدگی قوی لایه کمک می‌کند) و سپس فن را به طور کامل روشن کنید.

3. یک لایه اول خوب

درست کردن لایه اول برای یک نتیجه نهایی موفق ضروری است. بدون آن، احتمالاً نیاز به چاپ مجدد شیء خواهید داشت، بنابراین این نکات را در نظر داشته باشید. مطمئن شوید که پلت فرم ساخت به درستی کالیبره شده است. ترجیحاً به طور خودکار کالیبره شود و خطر اشتباه انسانی را به حداقل برساند. بهترین سطح برای چاپ پلاستیک PETG صفحه ساخت PEI است. پایان در پایین صاف و شبیه به شیشه است. پس از پایان فرآیند خنک‌سازی، می‌توان شیء چاپ شده سه‌بعدی را با کمی تلاش از سطح چاپ جدا کرد و در نتیجه سطح زیرین آن تمیز و صاف خواهد بود. پنج روش تمیز کردن سطح میز پرینت

4. سرعت چاپ

سرعت پیشنهادی برای چاپ سه‌بعدی با PETG بین 60 تا 100 میلی‌متر در ثانیه است. چاپ با سرعت بالاتر ممکن است تأثیر منفی بر کیفیت چاپ سه‌بعدی داشته باشد. هنگامی که می‌خواهید نتیجه نهایی با کیفیت بالاتری داشته باشید، می‌توانید تصمیم بگیرید که کمی کندتر چاپ کنید، بین 30 تا 60 میلی‌متر در ثانیه.

5. نازل را تمیز نگه دارید

هنگام چاپ با PETG، گاهی اوقات ممکن است حباب‌های فیلامنت به نازل بچسبد و سپس در قسمت دیگری از چاپ در جایی که نباید باشد، رسوب کند. اگر این اتفاق بیفتد، سرد و سفت می‌شود و سپس نازل به آن برخورد می‌کند. نتیجه معمولاً یک تغییر لایه است که می‌تواند برای چاپ مضر باشد. بنابراین مطمئن شوید که نازل تمیز باقی بماند. فقط فرآیند را مکث کنید، نازل را تمیز کنید و از جایی که رها کرده‌اید دوباره شروع کنید. نحوه تمیز کردن نازل پرینتر سه بعدی


پنج فیلامنت PETG. اعتبار تصویر: Shutterstock.com/petrroudny43
پنج فیلامنت PETG.
اعتبار تصویر: Shutterstock.com/petrroudny43

سه مورد از صنایعی که از فیلامنت PETG استفاده می کنند

PETG یک ماده همه جانبه خوب برای پرینت سه بعدی است و به این معنی است که از بسیاری از فیلامنت های دیگر موجود متمایز است. انعطاف پذیری، استحکام و مقاومت در برابر دما و ضربه آن را به اولین انتخاب برای بسیاری از صنایع تبدیل کرده است. برای اجسامی که ممکن است تحت فشار مداوم یا ناگهانی قرار گیرند، مانند قطعات مکانیکی، قطعات چاپگر سه بعدی و اجزای محافظ، PETG گزینه عالی است.

PETG همچنین در طیف گسترده ای از رنگ های شفاف یافت می شود و تمام اشیایی که چاپ می شوند دارای روکش براق هستند. بنابراین، آن را به گزینه ای ایده آل برای قطعاتی تبدیل می کند که باید شفاف یا ضد شکستگی باشند. در واقع، بسیاری اکنون تصمیم می گیرند که شرکت هایی مانند PLA و ABS را به نفع PETG کنار بگذارند

خوردنی و آشامیدنی

PETG در صنعت غذا و نوشیدنی محبوب است. تولیدکنندگان مواد غذایی را قادر می سازد تا استانداردهای بهداشتی مربوطه را رعایت کنند زیرا مواد را می توان استریل کرد. همچنین به محافظت از غذا و نوشیدنی کمک می کند زیرا در برابر ضربه مقاوم است و قوی و انعطاف پذیر است. پرینتر سه بعدی در شرکت پپسی

صنعت خرده فروشی

PETG معمولا در خرده فروشی استفاده می شود و برای ساخت غرفه های نقطه خرید مانند کیوسک ها و نمایشگاه ها استفاده می شود. بار دیگر، این به انعطاف پذیری و طیف گسترده رنگ آن بستگی دارد.

صنعت پزشکی

صنعت پزشکی به شدت به PETG متکی است و این به دلیل طیف گسترده ای از خواص آن است. دوام PETG آن را برای ابزار، تجهیزات پزشکی و پروتز عالی می کند. البته، همچنین به دلیل نیاز به تمیز ماندن، خواص استریل کنندگی آن، آن را به انتخابی عالی تبدیل می کند. کاربرد پرینتر سه بعدی در صنعت پزشکی

بررسی و مقایسه تخصصی فیلامنت PETG

جدول 1: مقایسه PETG در مقابل ABS در مقابل TPU در مقابل PLA

ویژگی PETG ABS TPU PLA

دود

غیر سمی (تهویه مناسب هنوز مورد نیاز است)

سمی

غیر سمی (تهویه مناسب هنوز مورد نیاز است)

غیر سمی (تهویه مناسب هنوز مورد نیاز است)

هیگروسکوپیک

بله

بله

بله

بله

دمای میز گرم

70-80 درجه سانتیگراد

80-110 درجه سانتیگراد

60-90 درجه سانتیگراد

20-60 درجه سانتیگراد

دمای ذوب/اکسترودر

220-260 درجه سانتیگراد

210-250 درجه سانتیگراد

190-245 درجه سانتیگراد

180-230 درجه سانتیگراد

قابل تجزیه زیستی

خیر

خیر

خیر

بله (اما مدتی طول می کشد – حدود 80 سال)

استحکام / مقاومت در برابر ضربه

بسیار خوب (اما مستعد خراش)

خوب

خیلی خوب

متوسط

قابل بازیافت

بله

بله

بله

بله

محدودیت های پرینت سه بعدی با PETG چیست؟

PETG دارای چندین مزیت است که آن را برای چاپ سه بعدی خوب می کند، از جمله مقاومت بالای آن در برابر ضربه، بخارهای بی بو و پایداری حرارتی خوب. با این حال، هنوز برخی از معایب مربوط به PETG در مقایسه با ABS وجود دارد. PETG را نمی توان به راحتی ذخیره کرد زیرا رطوبت بالایی دارد. یکی دیگر از محدودیت های PETG این است که رنگ آمیزی آن اگر غیرممکن نباشد، دشوار است. از سوی دیگر، ABS در این زمینه بسیار بخشنده تر است: در واقع، پردازش پس از ABS نسبتا آسان است.


قطعه ساخته شده با فیلامنت PETG source: www.matterhackers.com
قطعه ساخته شده با فیلامنت PETG
source: www.matterhackers.com

چرا از PETG در پرینت سه بعدی استفاده می شود؟

PETG یک ماده چاپ ترموپلاستیک بسیار مفید است زیرا همه کاره است و چاپ آن آسان است. به دلیل تطبیق پذیری آن، بسیاری از شرکت های چاپ سه بعدی و افراد خصوصی به طور یکسان برای مدل ها یا قطعات چاپ شده خود از آن استفاده می کنند. PETG توسط بسیاری به دلیل رطوبت سنجی، قابلیت چاپ آسان و سطح صاف مورد قدردانی قرار گرفته است.

نحوه استفاده از PETG در پرینت سه بعدی

درست مانند PLA، PETG نیز به دلیل قابلیت چاپ آسان شناخته شده است. اگر فیلامنت PETG مطابق با توصیه های سازنده و چاپگر چاپ شود، چاپ های به دست آمده باید مطابق با نیاز مشتری باشد. در اینجا چند نکته و ترفند برای چاپ سه بعدی با PETG آورده شده است:

دمای بستر گرم شده باید حدود 80-90 درجه سانتیگراد باشد.
دمای ذوب یا اکستروژن باید از 220 تا 260 درجه سانتیگراد باشد.
انتهای داغ (دستگاهی که مسئول ذوب ترموپلاستیک است) لازم نیست کاملاً فلزی باشد. انتهای داغ با لوله های داخلی PTFE نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
کیفیت قطعه را می توان با استفاده از فن های لایه بهبود بخشید. فن لایه ای یک فن کوچک است که در سر چاپگر سه بعدی قرار می گیرد و پس از رسوب پلاستیک، آن را خنک می کند.
برای رسیدن به چسبندگی لایه خوب هنگام چاپ با PETG باید از سطوح شیشه ای و چسب هایی مانند اسپری مو استفاده کرد. اگر چاپ PETG مستقیماً روی شیشه قرار داده شود، به احتمال زیاد به سطح شیشه خیلی محکم می چسبد و جدا کردن آن را دشوار می کند. استفاده از چسب ها چسبندگی خوب را تضمین می کند و در عین حال جدا شدن آسان چاپ از سطح ساخت را تسهیل می کند.

بهترین تنظیمات چاپ فیلامنت PETG چیست؟

انجام درست تنظیمات چاپ PETG برای دستیابی به یک چاپ با کیفیت بالا ضروری است. به عنوان مثال، سرعت جمع شدن، تعیین می کند که رشته ذوب شده با چه سرعتی از انتهای داغ و نازل اکسترود می شود. خارج کردن فیلامنت از نازل در سریع ترین زمان ممکن بدون به خطر انداختن کیفیت فیلامنت مهم است. لیست زیر در جدول 2 تنظیمات چاپگر توصیه شده برای PETG است:

تنظیمات چاپگر ارزش

دمای اکسترودر

220-260 درجه سانتیگراد

دمای میز گرم

80-90 درجه سانتیگراد

سرعت چاپ

40-60 میلی متر بر ثانیه

سرعت عقب نشینی

35-40mm/s

فاصله انقباض (اکسترودرهای درایو مستقیم)

2-4 میلی متر

فاصله انقباض (اکسترودر بودن)

5-7 میلی متر

جریان فیلامنت یا سرعت جریان

95-100٪

ارتفاع لایه

0.28 میلی متر

مواد تخت

سطح PEI (Polyetherimide).

 

بهترین سرعت برای چاپ فیلامنت PETG چقدر است؟

بهترین سرعت چاپ برای PETG بین 40 تا 60 میلی متر بر ثانیه است. هر چیزی سریعتر از این ممکن است بر کیفیت چاپ تأثیر منفی بگذارد. با این حال، اگر چاپگر سه بعدی به خوبی تنظیم و پایدار باشد، ممکن است مدل سریعتر بدون کاهش کیفیت چاپ چاپ شود. اگر قسمت داغ به طور موثر رشته را ذوب کند، چاپ با سرعت بالاتر اشکالی ندارد. یکی از عواملی که در هنگام چاپ باید در نظر گرفت این است که مطمئن شوید اولین لایه چاپ یا مدل با سرعت کمتری چاپ می شود. چاپ کندتر زمان کافی برای ذوب شدن مواد فیلامنت می دهد و به چسبندگی به لایه های بعدی کمک می کند.

دمای ذوب فیلامنت PETG چقدر است؟

دمای ذوب برای PETG بین 220-260 درجه سانتیگراد است. مارک های مختلف رشته ها ممکن است تفاوت های جزئی را در محدوده دما نشان دهند. برای دمای ذوب مورد انتظار رشته PETG خود، با مشخصات محصول سازنده مشورت کنید.

خواندن این مطلب شاید برایتان جالب باشد: فیلامنت چگونه ساخته میشود؟

آیا هنگام چاپ فیلامنت PETG به روشن کردن میز گرم نیاز است؟

خیر، هیت بد لازم نیست. دلیل آن این است که PETG به اندازه مواد ترموپلاستیک مانند ABS دچار تاب خوردگی نمی شود. با این حال، استفاده از تخت چاپ ایده بدی نیست زیرا احتمال تاب برداشتن رشته را کاهش می دهد.

ضخامت دیوار خوب برای چاپ سه بعدی PETG چیست؟

به طور کلی، مواد ترموپلاستیک با مواد نسبتاً قوی، مانند PETG، می‌توانند در ضخامت‌های دیواری بین 0.8 تا 1.6 میلی‌متر چاپ شوند. با این وجود، چاپ دیوارهای ضخیم تر با استفاده از نازل با قطر بیشتر امکان پذیر است. دیوارهای ضخیم تر، در محدوده 2-3 میلی متر، می توانند قطعاتی با مقاومت بالاتر ایجاد کنند.

چگالی دیواره خوب برای چاپ سه بعدی PETG چیست؟

چگالی مناسب پرکننده برای PETG  بیست درصد است. چگالی پر کردن تعیین می کند که چه مقدار از مواد فیلامنت در کل فرآیند چاپ مصرف می شود. پر کردن 20 درصد برای قطعات غیر کاربردی مانند نمونه های اولیه و مدل های نمایشگر کافی است. تراکم پر کردن را می توان افزایش داد اما این تاثیر قابل توجهی بر هزینه و زمان چاپ دارد. مقادیر چگالی پرکننده از 0 تا 100 درصد متغیر است. 0٪ یک مدل توخالی تولید می کند در حالی که 100٪ یک مدل کاملاً جامد تولید می کند.


چاپ فیلامنت PETG image source: all3dp.com
چاپ فیلامنت PETG
image source:all3dp.com

تفاوت فیلامنت PLA با سایز فیلامنت ها

تفاوت بین PETG و PLA در چاپ سه بعدی چیست؟

PETG از یک ماده ترموپلاستیک به نام PET ایجاد می شود. G در PETG نشان می دهد که محتوای گلیکول در PET اصلاح شده است. PETG 100% قابل بازیافت است، اگرچه زیست تخریب پذیر نیست. از سوی دیگر، PLA از مواد گیاهی یا طبیعی مانند ذرت ساخته شده است. بنابراین هم زیست تخریب پذیر است (در طول زمان – حدود 80 سال) و هم قابل بازیافت. PETG سخت تر است و مقاومت شیمیایی و آب بهتری نسبت به PLA دارد.

آموزش رفع حفره های خالی چاپ سه بعدی

تفاوت بین PETG و PLA+ در پرینت سه بعدی چیست؟

PLA+ که PLA Pro، Pro PLA (یا PHA) نیز نامیده می‌شود، نسخه برتر PLA است، اما افزودنی‌هایی که برای ایجاد PLA+ به PLA اضافه شده‌اند ناشناخته هستند. بسیاری از تولیدکنندگان از افشای اطلاعات مربوط به این موضوع خودداری کرده اند، اگرچه برخی افراد حدس می زنند که از TPU – رشته ترموپلاستیک دیگری – استفاده شده است. با وجود این پیشرفت، PLA+ همچنان پشت PETG قرار دارد. PETG قطعات با استحکام بالاتری نسبت به PLA+ تولید می کند. با این حال، PLA+ زیست تخریب پذیر است و آن را به محصولی سازگارتر با محیط زیست تبدیل می کند.

تفاوت بین PETG و PET در پرینت سه بعدی چیست؟

PET با ترکیب دو مونومر ایجاد شد. PETG هنوز هم مونومرهای یکسانی را شامل می شود، اگرچه اساساً با اصلاح محتوای گلیکول PET ایجاد شده است. PETG برای دماهای بالاتر مناسب تر است و مقاومت در برابر ضربه بهتری نسبت به PET دارد.

سوالات و پاسخ ها

بله، PETG رطوبت گیر است. تمایل زیادی به رطوبت موجود در هوا دارد. این ویژگی به تنهایی می تواند تاثیر منفی بر کیفیت چاپ داشته باشد. قرار دادن فیلامنت در محیط مرطوب باعث خراب شدن سریعتر آن می شود. نگهداری صحیح PETG و استفاده از جعبه خشک فیلامنت / نگهدارنده قرقره هنگام چاپ به جلوگیری از جذب رطوبت فیلامنت کمک می کند.

خیر، PETG زیست تخریب پذیر نیست. PETG یک ماده ترموپلاستیک مبتنی بر روغن است و غیر قابل تجزیه زیستی است.

بله، PETG قابل بازیافت است. این یکی از ساده ترین ترموپلاستیک ها برای بازیافت است. بسیاری از برنامه های بازیافت این محصول را می پذیرند و به عنوان شاهدی بر سازگاری آن با محیط زیست هستند.

سایر فیلامنت ها

ul > .bdt-post-list-item; delay: 350;”>

3dRD

شرکت صنعت سامه با نام تجاری 3dRD بزرگترین و تخصصی ترین تولیدکننده پرینترهای سه بعدی در ایران

Source: tractus3d.com  xometry.com

 

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید