همه چیز درباره خرید پرینتر سه بعدی چند نازله | پرینتر سه بعدی 3drd

نازل یکی از قطعات مکانیکی در چاپگرهای سه بعدی است که نقش آن، اکسترود کردن فیلامنت می باشد. این قطعه مکانیکی در پرینتر سه بعدی، انرژی حرارتی ارائه شده توسط بلوک را به فیلامنت انتقال می دهد و آن را ذوب می کند بنابراین اندازه، جنس، قطر داخلی و تعداد نازل های یک دستگاه پرینتر سه بعدی، می تواند در افزایش سرعت اکستروژن موثر باشد. پرینتر سه بعدی دارای انواع تک نازله، دو نازله و سه نازله می باشد که این دستگاه ها دارای تفاوت هایی می باشند. این مطلب را آماده کرده ایم تا همه چیز درباره پرینتر سه بعدی چند نازله را شرح دهیم.

لطفا با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

نازل در پرینتر سه بعدی چیست؟

پیش از آنکه درباره پرینتر سه بعدی چند نازله توضیح دهیم، ابتدا لازم است بررسی کنیم که نازل در پرینتر چیست و چه نقشی را در این دستگاه دارد؟

نازل، از قطعات مکانیکی در پرینترهای سه بعدی است که فیلامنت را اکسترود می کند. این قطعه، انرژی حرارتی که از بلوک دریافت کرده است را به سمت فیلامنت هدایت کرده و آن را ذوب می کند. نازل پرینتر هر چقدر که قطر بیشتری داشته باشد، جرم و سطح بیشتری را برای انتقال حرارت به فیلامنت فراهم می کند و در نتیجه می تواند سرعت اکستروژن بالاتری داشته باشد. قطر داخلی نازل، بر میزان پلاستیک اکسترود شده در هر ثانیه، موثر است و حداکثر سرعت اکستروژن را تعیین می کند.

پس به طور خلاصه می توانیم اینطور بگوییم که نازل در پرینتر سه بعدی، قطعه ای کوچک اما بسیار تاثیر گذار در عملکرد این دستگاه می باشد. این قطعه، در بخش انتهای اکستردور جای می گیرد و در قطرها، جنس ها، تعداد و انواع مختلف، به کار می رود. کاربران حرفه ای پرینترهای سه بعدی باید متناسب با نوع کار خود، دستگاه پرینتر با تعداد نازل های مناسب را تهیه کنند تا بتوانند از حداکثر کارایی پرینتر سه بعدی استفاده نمایند.

مقایسه پرینترهای چند نازله با پرینترهای تک نازله

پرینترهای سه بعدی چند نازله با پرینترهای سه بعدی تک نازله، دارای برخی تفاوت ها می باشند و باید متناسب با شرایط کاری، از دستگاه پرینتر با تعداد نازل مناسب استفاده کرد. این تفاوت ها عبارتند از :

  • پرینتر سه بعدی چند نازله، قادر به چاپ قطعات مختلف به صورت چند رنگ می باشد اما پرینتر تک نازله، چنین قابلیتی را ندارد.
  • پرینتر چند نازله به دلیل قابلیت چاپ قطعات به صورت چند رنگ، مدت زمان چاپ را افزایش می دهد.
  • پرینتر دو نازله به کالبیره کردن دقیق میان دو نازل نیاز دارد و اگر کمترین ناهماهنگی در قسمت مکانیکی پرینتر باشد، انجام این کار ممکن نخواهد بود.
  • فیلامنت ها توسط برندهای مختلفی تولید می شوند و ساختارشان با هم فرق می کند. بعضی از فیلامنت های دو نازل، روی هم نمی چسبند و به همین دلیل باعث خرابی کار چاپ می شوند.
  • درصد خراب شدن کار به دلیل تعویض نازل به دفعات در حین پرینت با پرینتر سه بعدی چند نازله، بیشتر است.

تفاوت عملکرد پرینتر سه بعدی دو نازله و تک نازله

اکسترودر پرینترهای دو نازله شامل دو استپر موتور، دو کیت فیدر اکسترودر، محفظه آلومینیومی و نازل می باشد. در این صورت، اکسترودر مرحله ای از پرینت را با یک اکسترودر و یک رنگ یا یک جنس انجام می دهد و مرحله بعدی پرینت را اکسترودر بعدی میزند.

به طور مثال، فرض کنید می خواهید قطعه ای پیچیده و با جزئیات ریز را پرینت سه بعدی بگیرید اما اگر ساپورت گذاری کنید، استفاده از فیلامنت معمولی باعث کاهش کیفیت چاپ می شود. در این صورت، اگر از پرینتر سه بعدی دو اکستردور استفاده کنید، قادر خواهید بود که با یکی از اکسترودرها، فیلامنت معمولی استفاده کنید و با اکسترودر دیگر ساپورت را معمولا از دو فیلامنت HIPS و PVA به عنوان ساپورت همراه با ABS به عنوان فیلامنت اصلی بزنید.

انواع پرینترهای سه بعدی چند نازله

پرینترهای سه بعدی چند نازله از نظر تعداد نازل، چند نوع دارند از جمله آنکه :

پرینتر سه بعدی 3 نازله

پرینتر سه بعدی 3 نازله، مجهز به 3 نازل می باشد که نازل ها می توانند قطر داخلی و جنس های مختلفی داشته باشند. با استفاده از این پرینتر می توان از مواد مختلف ABS ،PLA ،Nylon و INF برای چاپ محصول استفاده کرد و استفاده از سه مواد در سه نازل، باعث ایجاد محصولی سه رنگ خواهد شد. ضخامت لایه های قطعه تولیدی توسط پرینتر سه بعدی سه نازل، معمولا حدود 70 میکرون است و در حالت سریع به 200 تا 300 میکرون هم افزایش می یابد.

پرینتر سه بعدی 2 نازله

شما می توانید برای خرید پرینتر سه بعدی چند نازله و متناسب با کار خود، پرینتر 2 نازله تهیه کنید. این پرینتر همانطور که از نام آن نیز مشخص است، امکان استفاده از دو فیلامنت از جنس یا رنگ های متفاوت را ممکن می کند. می توانید از مواد مختلفی مثل ABS ،PLA ،Nylon و INF برای چاپ قطعه استفاده نمایید و قطعه ای دو رنگ بسازید.

نکات خرید پرینتر سه بعدی چند نازله

برای خرید پرینتر سه بعدی چند نازله، باید نکاتی را در نظر داشته باشید از جمله قطر نازل، جنس نازل و …. در این بخش می خواهیم به بررسی این نکات بپردازیم :

جنس نازل در پرینترهای سه بعدی

 نازل در پرینترهای سه بعدی از نظر جنس، شامل انواع زیر می باشد :

نازل از جنس برنج

رایج ترین جنس مورد استفاده برای ساخت نازل در پرینترهای سه بعدی، جنس برنج است که ضریب انتقال حرارتی بسیار بالایی دارد. این جنس نازل با فیلامنت های پلاستیکی همچون PLA و ABS و PETG سازگار می باشد اما برای فیلامنت های ساینده مثل فیبر کربن یا فلز، انتخاب مناسبی نیست. پس اگر در کار خود از فیلامت های سخت استفاده می کنید، بهتر است نازل پرینتر را از جنس های سخت تر مثل استیل و تیتانیوم انتخاب نمایید.

نازل از جنس فولاد ضد زنگ

فولاد ضد زنگ هم برای ساخت نازل در پرینترهای سه بعدی استفاده می شود. این نازل، کارایی لازم برای چاپ فیلامنت های ساینده را دارد و از مقاومت بالاتری به نسبت نازل برنجی برخوردار می باشد. در کسب و کارهایی که چاپ قطعات سخت انجام می شود، می تواند دستگاه پرینتر سه بعدی چند نازله با جنس فولادی را انتخاب کرد. البته به این نکته هم توجه داشته باشید که فولاد ضد زنگ به نسبت برنج، رسانایی حرارتی کمتری دارد مخصوصا در نازل های سایز بزرگ.

نازل از جنس فولاد سخت

نازل ساخته شده از فولاد سخت، کمترین میزان سایش را در برابر مواد سخت دارد و در برابر سایش، بسیار مقاوم است. این جنس نازل تا یک سال و حتی بیشتر از آن، نیاز به تعویض نخواهد داشت.

نازل از جنس مواد خاص مثل تنگستن و یاقوت

از مواد دیگری همچون یاقوت و تنگستن هم برای ساخت نازل در پرینترهای سه بعدی استفاده می شود. این جنس ها مناسب ساخت نازل هایی هستند که نیازمند پایداری و خاصیت ضدسایش می باشند و برای چاپ مواد ساینده استفاده می شوند. از ویژگی های نازل با جنس یاقوت و تنگستن می توانیم به مقاومت در برابر دمای بالا، هدایت حرارتی خوب، تغییر شکل حرارتی کوچک و سختی زیاد اشاره کنیم.

نازل از جنس مس کاری شده

شما برای خرید پرینترهای سه بعدی چند نازله می توانید جنس نازل ها را از جنس مس کاری شده هم انتخاب کنید مخصوصا اگر از فیلامنت های رایجی همچون PLA و ABS استفاده می کنید. این جنس نازل، مناسب کاربری های با دمای بالاست و علاوه بر عملکرد خوبی که در دمای بالا دارد، از پوشش پیشرفته مبتنی بر نیکل نیز تشکیل شده است تا میزان چسبندگی پلاستیک به نازل را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

توجه به قطر فیلامنت

دو نوع فیلامنت با دو قطر مختلف رایج هستند که شامل فیلامنت با قطر خارجی 1.75 میلی متر و 3 میلی متر (2.85 میلیمتر) می باشند. پرینترهای سه بعدی تولیدی شرکت های مختلف، امکان استفاده از یکی از این دو نوع فیلامنت ها را دارند که شما در زمان خرید باید به آن توجه داشته باشید.

قطر نازل

نازل پرینترهای سه بعدی، در انواع قطرهای 0.1 تا 2 میلی متر تولید می شود. قطر نازل، تعیین کننده سرعت چاپ است زیرا بر مقدار و سرعت اکسترود شدن فیلامنت ها موثر می باشد. قطر نازل را متناسب با کاربری مدنظرتان انتخاب نمایید.

همه چیز درباره خرید پرینتر سه بعدی چند نازله

پس از توضیحاتی که در این مطلب ارائه کردیم، چنانچه نیاز به خرید پرینتر سه بعدی چند نازله دارید می توانید از طریق شرکت 3drd اقدام به خرید کنید. این شرکت به صورت تخصصی در زمینه عرضه انواع دستگاه های پرینتر سه بعدی فعال می باشد و به شیوه آنلاین نیز در خدمت شما مشتریان عزیز قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست