Blender که در سال 1995 ایجاد شد، یک نرم افزار کامل مدل سازی سه بعدی است که به لطف ویژگی های زیادی که ارائه می دهد، در دنیای انیمیشن و ویدئو بسیار محبوب است. ویژگی Blender این است که 100٪ رایگان و منبع باز است – به همین دلیل است که دائماً در حال بهبود است – و از جامعه بزرگی که به طور مرتب در سراسر جهان گرد هم می آیند تا بهترین شیوه ها و چالش های کاربر را به اشتراک بگذارند سود می برد. بر اساس مدل‌سازی چند ضلعی، لزوماً پرکاربردترین راه‌حل در بخش تولید مواد افزودنی نیست ، اما اجازه می‌دهد مدل‌های سه بعدی در قالب‌های سازگار با فناوری خارج شوند. برگردیم به ویژگی های اصلی نرم افزار بلندر!

راه حل Blender در ابتدا برای یک استودیوی انیمیشن طراحی شد و قرار نبود در سراسر جهان به اشتراک گذاشته شود. اما این نرم افزار به سرعت منبع باز شد و امروزه، بنیاد Blender (انجمن پشت توسعه) تخمین می زند که 3 میلیون کاربر در سراسر جهان وجود دارد. این نرم‌افزار شامل قابلیت‌های مختلفی است که در ده‌ها خانواده گروه‌بندی شده‌اند: مدل‌سازی، انیمیشن، شبیه‌سازی، ویرایش ویدیو، رندر سه‌بعدی و غیره. این نرم‌افزار بیشتر به سمت استودیوهای انیمیشن، هنرمندان و تیم‌های کوچکی میرود که روی ایجاد ویدیو یا سینما کار می‌کنند – چندین «فیلم باز» روی Blender ساخته می‌شوند مثل انیمیشن بهار.


انیمیشن بهار ساخته شده با بلندر
انیمیشن بهار ساخته شده با بلندر

BLENDER چه مدل هایی را ارائه میدهد؟

همانطور که می دانید نرم افزار سه بعدی روش های مدل سازی مختلفی را ارائه می دهد: سطحی، جامد یا ارگانیک. در اینجا، Blender از چند ضلعی برای ایجاد یک شکل سه بعدی استفاده می کند. بنابراین مدل طراحی شده از تعداد زیادی چند ضلعی (یا وجهی) تشکیل شده است که چیزی را تشکیل می دهند که مش نامیده می شود. هر چند ضلعی از رئوس، لبه ها و وجه ها تشکیل شده است. با مونتاژ چند ضلعی های مختلف، یک شکل اساسی به دست می آید: برای مثال، در هم قفل شدن 6 چند ضلعی، یک مکعب را تشکیل می دهد. گام بعدی تغییر شکل شکل‌های اصلی و تراکم آن‌ها برای طراحی اشیاء اساسی است: به عنوان مثال، 9 مکعب تغییر شکل داده شده به یک صندلی تبدیل می‌شوند. سپس کاربر می تواند با لبه ها بازی کند و نقاط را حرکت دهد تا به تدریج به مدل پیچیدگی اضافه کند.

این روش مدل سازی کاملاً شهودی است زیرا کاربر می تواند لبه ها و نقاط را در فضا حرکت دهد تا مدل را تا رسیدن به شکل مورد نظر تغییر شکل دهد. همچنین اجازه می دهد تا پیچیدگی بیشتری نسبت به فرآیندهای سطحی داشته باشید. از سوی دیگر، بهترین دقت ابعادی را ارائه نمی دهد زیرا مدل سه بعدی حاصل تقسیم بندی های متوالی است. این یک مانع بزرگ برای به دست آوردن یک هندسه پایدار برای تولید مواد افزودنی است.


ویژگی های طراحی سه بعدی مرتبط با پرینتر سه بعدی در بلندر

ما به تمام ویژگی‌های بلندر (انیمیشن، ویدیو، رندر سه بعدی و غیره) باز نمی‌گردیم، زیرا این بخش واقعاً برای پروسه مدل‌سازی سه بعدی است که ما بخش مرتبط با پروسه پرینت سه بعدی را مورد بررسی قرار می‌دهیم. باید بدانید که این نرم افزار فرمت های صادراتی را برای پرینتر های سه بعدی مانند فایل STL و همچنین فایل OBJ ارائه می دهد. با این حال، به نظر نمی رسد مدل سازی چند ضلعی بصری ترین راه برای طراحی قطعات قابل چاپ باشد. Blender هنوز هم قابلیتی به نام «جعبه ابزار چاپ سه بعدی» به نرم افزار خود اضافه می کند. این به شما این امکان را می دهد که مش خود را تجزیه و تحلیل کنید تا برخی از خطاهایی که می تواند باعث شکست چاپ شما شود را شناسایی کنید. به عنوان مثال، این جعبه ابزار می تواند حداقل ضخامت دیوارهای شما یا هندسه برآمدگی ها را بررسی کند.


ویژگی های مرتبط با چاپ سه بعدی در بلندر

بنابراین Blender نرم افزار سه بعدی نیست که بیشتر مورد استفاده علاقه مندان پرینت سه بعدی است، اما این شایستگی را دارد که رایگان، منبع باز و به طور منظم توسط کل جامعه بهبود می یابد. ما نرم‌افزاری را توصیه می‌کنیم که برای همه مبتدیان در دسترس‌تر باشد، مانند TinkerCAD، و Fusion 360 برای با تجربه‌ترین ها! می توانید Blender را از اینجا دانلود کنید ، این راه حل برای مک، ویندوز یا لینوکس سازگار است.
3dRD

شرکت صنعت سامه با نام تجاری 3dRD بزرگترین و تخصصی ترین تولیدکننده پرینترهای سه بعدی در ایران

Source: Xometry

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید