آیا می خواهید در مورد قطعات مقاوم در برابر مواد شیمیایی بیشتر بدانید؟ در مورد فیلامنت های متداول مقاوم در برابر مواد شیمیایی، مزایا، معایب و کاربردهای صنعتی آنها اطلاعاتی کسب کنید.

عناوین مقاله


قطعات مستحکم و مقاوم ساخته شده با پرینتر سه بعدی که در برابر مواد شیمیایی مقاومت بالایی دارند.
قطعات مستحکم و مقاوم ساخته شده با پرینتر سه بعدی که در برابر مواد شیمیایی مقاومت بالایی دارند.

مقاومت شیمیایی چیست؟

مقاومت شیمیایی یک ماده به توانایی آن در برابر قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خشن یا حلال ها اشاره دارد. فیلامنت مقاوم در برابر شیمیایی معمولاً برای دستیابی به خواص خود نیازی به عملیات سطحی یا پس پردازش ندارند زیرا خود پلیمرها مقاومت شیمیایی از خود نشان می دهند.

چرا مقاومت شیمیایی مهم است؟

قطعات مقاوم در برابر مواد شیمیایی از دیرباز در تولید و بسته بندی اهمیت داشته اند. آنها همچنین یکی از مزایای عمده پلاستیک نسبت به فلز هستند. در غیاب مقاومت شیمیایی، قطعات ممکن است در هنگام وارد شدن به مواد شیمیایی حل شوند، بدشکل شوند یا در غیر این صورت ضعیف شوند. این منجر به قطعات یا ابزارهایی می شود که به طور بالقوه غیرقابل استفاده یا ناایمن هستند و برای سازمان ها زمان و هزینه برای جایگزینی هزینه می شود.


شیر توپی PTFE از iPolymer.
شیر توپی PTFE از iPolymer.

نحوه عملکرد مقاومت شیمیایی

نگاهی به صنایعی بیندازید که در آنها قطعات مقاوم در برابر مواد شیمیایی استفاده می شود، همچنین فیلامنت های متداول مقاوم در برابر مواد شیمیایی و چند نکته در مورد استفاده از آنها.

چه صنایعی از قطعات مقاوم در برابر مواد شیمیایی استفاده می کنند؟

قطعات مقاوم در برابر مواد شیمیایی در صنایع مختلف برای کاربردهای بسیار متنوعی استفاده می شوند. اساساً هر بخشی که با یک ماده شیمیایی بالقوه خشن (چه جامد، مایع یا گاز) در تماس باشد، باید حداقل مقداری مقاومت شیمیایی از خود نشان دهد. به عنوان مثال، صنعت خودروسازی به قطعات مقاوم در برابر مواد شیمیایی در کارخانه‌های تولید متکی است، جایی که روغن، روان‌کننده‌ها و سایر مواد شیمیایی اغلب وجود دارند.

فیلامنت های مقاوم در برابر مواد شیمیایی که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند کدامند؟

این فیلامنت ها در کنار سایر مواد اولیه خواص مقاومت شیمیایی عالی از خود نشان می دهند.

PP – نیمه سفت، نیمه شفاف، مقاوم در برابر حرارت

PVDF – مقاوم در برابر سایش، مقاوم در برابر UV، از نظر حرارتی پایدار

نایلون – قوی، الاستیک، انعطاف پذیر، مقاوم در برابر رطوبت (خصوصیات فیلامنت نایلون)

PA – مقاوم در برابر سایش، از نظر حرارتی پایدار، قوی، سخت

فیلامنت های زیر در کنار سایر فیلامنت ها، خواص مقاومت شیمیایی خوبی از خود نشان می دهند.

PC – قوی، سفت، سخت، سخت

TPU – انعطاف پذیر، مقاوم در برابر سایش، شفاف، الاستیک ( خصوصیات فیلامنت های TPU)

PETG – سخت، مقاوم در برابر ضربه، انعطاف پذیر، شفاف (خصوصیات فیلامنت PETG)

ABS – نقطه ذوب پایین، مقاوم در برابر ضربه، استحکام کششی بالا (خصوصیات فیلامنت ABS)


بررسی دقیق فیلامنت ها در iPolymer
بررسی دقیق فیلامنت ها در iPolymer

هنگام استفاده از قطعات مقاوم در برابر مواد شیمیایی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

 ملاحظات استفاده یا ایجاد قطعات مقاوم در برابر مواد شیمیایی:

  • درجات مقاومت شیمیایی یک قطعه می تواند در برابر مواد شیمیایی مقاوم، تا حدی مقاوم و یا غیرمقاوم باشد. اگر تا حدی در برابر مواد شیمیایی مقاوم باشد، ممکن است یک قطعه یا ابزار بتواند برای مدت کوتاهی در برابر مواد شیمیایی مقاومت کند، اما اگر برای مدت طولانی در معرض قرار گیرد، خراب می شود.
  • عوامل خارجی دما، قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش، سطوح رطوبت و سایر نیروهای محیطی بدون توجه به درجه مقاومت شیمیایی آن بر روی شما تأثیر می گذارد. این را در هنگام انتخاب فیلامنت مناسب برای کار مورد نظر در نظر داشته باشید.

طراحی قطعات با مواد مقاوم در برابر مواد شیمیایی

در مورد عواملی که بر مقاومت شیمیایی فیلامنت ها تأثیر می‌گذارند، کاربردهای قطعات مقاوم در برابر مواد شیمیایی و موارد دیگر اطلاعاتی کسب کنید:

عوامل اصلی که بر مقاومت شیمیایی یک ماده تأثیر می گذارد چیست؟

مقاومت شیمیایی یک ماده تحت تأثیر موارد زیر است:

سطح نوردهی. هرچه سطح یک قطعه بیشتر باشد، در طول زمان سریعتر و گسترده تر تخریب می شود.

درجه حرارت. به طور معمول، هر چه دمایی که یک ماده مقاوم در برابر مواد شیمیایی در معرض آن قرار می‌گیرد، سریع‌تر تجزیه می‌شود.

استحکام شیمیایی. هر چه غلظت شیمیایی بالاتر باشد، یک ماده برای مقاومت در برابر آن سخت‌تر کار می‌کند. این منجر به تخریب سریعتر می شود.

طول مدت قرار گرفتن در معرض. یک قطعه مقاوم در برابر مواد شیمیایی که برای مدت زمان طولانی در معرض یک ماده شیمیایی قرار می گیرد، سریعتر از قطعه ای که برای مدت زمان کوتاهتری در معرض همان ماده شیمیایی قرار می گیرد، تخریب می شود.

استرس مکانیکی. اگر یک قطعه مقاوم در برابر مواد شیمیایی در یک محیط پر استرس و سخت کار کند، هر گونه تغییر در سطح مولکولی ممکن است ویژگی های مقاوم در برابر مواد شیمیایی آن را کاهش دهد.

جذب. ماده‌ای که رطوبت را جذب می‌کند، مواد شیمیایی را که در معرض آن قرار می‌گیرد راحت‌تر جذب می‌کند و در نتیجه ضعیف‌تر می‌شود (یا با نرم شدن یا سخت شدن).


طرح دقیق بر اساس متریال ضد مواد شیمیایی
طرح دقیق بر اساس متریال ضد مواد شیمیایی

آیا مقاومت شیمیایی به کاربرد بستگی دارد؟

عوامل ذکر شده در بالا همگی نقش مهمی در اثربخشی مقاومت شیمیایی یک ماده دارند. این بدان معناست که مقاومت شیمیایی در واقع به کاربرد بستگی دارد. قبل از انتخاب یک ماده، مطمئن شوید که تمام خواص آن را درک کنید.

بهترین روش ها برای فیلامنتها و قطعات مقاوم در برابر شیمیایی

این نکات را دنبال کنید و به برخی از محدودیت‌های طراحی برای مواد مقاوم در برابر شیمیایی توجه کنید.

استحکام و طراحی قطعه. قطعه‌ای با هندسه پیچیده یا سطح بیشتر در معرض مواد شیمیایی سریع‌تر از قطعه‌ای با طراحی ساده‌تر و سطح کمتری در معرض تخریب قرار می‌گیرد. تقویت قسمت هایی که در آن نوردهی زیاد است می تواند به طول عمر آن کمک کند.

فیلامنت مناسب را انتخاب کنید. همه فیلامنت هایی که به عنوان مقاوم در برابر مواد شیمیایی طبقه بندی می شوند، در برابر همان مواد شیمیایی مقاوم نیستند. این ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما با این وجود مهم است که نوع مواد شیمیایی یا حلال هایی را که قسمت شما در معرض آن قرار می گیرد در نظر بگیرید. به عنوان مثال، PVDF تحت تأثیر اسیدهای قوی و اکسیدان ها قرار نمی گیرد، در حالی که ABS در برابر الکل ها بهتر مقاومت می کند. PP، در حالی که در برابر اکثر مواد شیمیایی مقاوم است، نمی تواند در برابر استون – که نایلون در برابر آن مقاوم است – مقاومت کند.

سوالات و پاسخ های کوتاه

مزایای قطعات مقاوم در برابر مواد شیمیایی چیست؟

قطعات مقاوم در برابر مواد شیمیایی قادر به مقاومت در برابر قرار گرفتن طولانی مدت در برابر مواد شیمیایی خشن در محیط های صنعتی هستند.

معایب قطعات مقاوم در برابر مواد شیمیایی چیست؟

قطعات مقاوم در برابر مواد شیمیایی ممکن است در برابر عواملی مانند دمای بالا یا نور UV مقاومت نشان ندهند.

کدام صنایع از قطعات مقاوم در برابر مواد شیمیایی استفاده می کنند؟

قطعات مقاوم در برابر مواد شیمیایی در همه صنایع استفاده می شود، به ویژه در صنایعی که روغن، روان کننده ها، حلال ها یا سایر مواد شیمیایی در آنها اغلب در تولید وجود دارد، مانند خودروسازی یا هوافضا .

آیا قطعات مقاوم در برابر مواد شیمیایی گران هستند؟ چگونه هزینه قطعات مقاوم در برابر مواد شیمیایی را کاهش می دهید؟

قطعات مقاوم در برابر مواد شیمیایی لزوماً گران نیستند، اما می‌توانید با انتخاب مواد مناسب برای کار، هزینه‌ها را کاهش دهید و نیازی به تکرار یا تعویض گران قیمت نداشته باشید.

با کارشناسان 3dRD مطرح کنید.

تولید قطعات مقاوم در برابر مواد شیمیایی چقدر طول می کشد؟

مدت زمان تولید قطعات مقاوم در برابر مواد شیمیایی تا حد زیادی به پیچیدگی و اندازه طراحی آنها بستگی دارد. هرچه بزرگتر و پیچیده تر باشد، زمان تولید طولانی تر است.

3dRD

شرکت صنعت سامه با نام تجاری 3dRD بزرگترین و تخصصی ترین تولیدکننده پرینترهای سه بعدی در ایران

images: hubs.com – ipolymer.com – formlabs.com – prusament.com

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید