صندلی پیشرفته ساخته شده با استفاده از پرینتر سه بعدی
صندلی پیشرفته ساخته شده با استفاده از پرینتر سه بعدی

غیرقابل انکار است که استفاده از ساخت افزودنی در صنعت خودرو در حال افزایش است. هنگامی که در مورد اتومبیل صحبت می کنیم، ما معمولاً توجه زیادی به موتور، اسب بخار و طراحی بیرونی وسایل نقلیه می کنیم، اما اغلب یک جزء اساسی را نادیده می گیریم: صندلی ها . این عناصر ضروری هستند زیرا به عنوان رابط بین راننده و وسیله نقلیه عمل می کنند و پشتیبانی ارگونومیک، ایمنی و راحتی را ارائه می دهند. و با توجه به اینکه یک آمریکایی به طور متوسط ​​37 مایل در روز رانندگی می کند، داشتن چیزی راحت در زیر خود در سفر بسیار مهم است. در سال‌های اخیر، تغییری در تمرکز به سمت نوآوری در طراحی و ساخت صندلی خودرو صورت گرفته است و چاپ سه بعدی، به ویژه چاپ سه بعدی با فرمت بزرگ ، پتانسیل انقلابی را نشان می‌دهد. یکی از جلوه‌های این پتانسیل در یک پروژه جدید انقلابی برای یک صندلی ماشین پرینت‌شده سه بعدی به نام Concept Breathe است.

“AUDI، دانشجویان دانشگاه هنر براونشوایگ و BigRep در جستجوی اختراع مجدد صندلی ماشین با استفاده از پرینت سه بعدی”

این ایده از همکاری سه جانبه بین دانشجویان دانشگاه هنر براونشوایگ، خودروساز آلمانی آئودی و BigRep، یک شرکت متخصص در چاپ سه بعدی بزرگ شکل گرفت. هدف؟ برای اختراع مجدد صندلی های ماشین، با الهام از این ایده که ماشین آینده می تواند چیزی بیش از یک ماشین باشد. به این ترتیب، هدف این است که صندلی ماشین پرینت شده سه بعدی را به عنصری تبدیل کنیم که به اعمال ما واکنش نشان می دهد و به آن پاسخ می دهد، ارگانیسمی که در هماهنگی با راننده زندگی می کند و نفس می کشد، همانطور که توسط اعضای پروژه توضیح داده شد. لازم به ذکر است که آئودی قبلاً این ایده را با مطالعه مفهومی Klara خود در سال 2017 بررسی کرده بود، که به دنبال ایجاد یک خودروی پاسخگو بود که به نظر می رسید نفس می کشد. با این حال، بر خلاف مفهوم قبلی، استفاده از پرینت سه بعدی به عنوان یک ابزار تولید، اکنون امکان ایجاد فرم هایی را که تاکنون غیرقابل تصور بوده است، می دهد.


اولین طرح های Concept Breathe
اولین طرح های Concept Breathe

ایده “مفهوم نفس کشیدن”

تیم سازنده Concept Breathe، متشکل از ده دانشجو از دانشگاه هنر براونشوایگ، از اصول طراحی الگوریتمی و پارامتریک نوآورانه استفاده کرد. علاوه بر این، آنها به فناوری چاپ سه بعدی با فرمت بزرگ روی آوردند تا نمونه اولیه صندلی را زنده کنند. این ساختار با استفاده از پرینتر سه بعدی با ابعاد بزرگ که حجم تولید آن تا یک متر مکعب است ساخته شده است. این فناوری امکان بازتولید شکل پیچیده ارگانیک صندلی و ایجاد یک نمونه اولیه در مقیاس 1:1 را فراهم کرد.

صندلی از یک ساختار پرینت شده سه بعدی و ۳۸ قطعه فعال سفارشی تشکیل شده است که اثر تنفسی و بصری را ایجاد می کنند. تیم طراحی اعلام کرده است که قطعات فعال قرمز رنگ “برای افزایش توانایی صندلی در پاسخ به شرایط رانندگی تغییر پذیر طراحی شده اند، اما به خصوص برای افزایش هویت کاربر با شیء حیاتی از طریق حرکات تنفسی”. فناوری پرینت سه بعدی فرمت بزرگ برای این طراحی نوآورانه بسیار مهم بوده است، که امکان ایجاد ساختارهای بزرگ را در یک قطعه فراهم می کند و زمان و هزینه تولید را کاهش می دهد.

پروژه Concept Breathe نمونه ای از این است که چگونه پرینت سه بعدی در حال تحول صنعت خودروسازی است، با فراهم کردن طراحی های قبلاً غیرقابل تصور و بهینه سازی تولید قطعات پیچیده. بنابراین، فناوری پرینت سه بعدی به عنوان یک ابزار بنیادی برای نوآوری در طراحی و تولید خودرو، از پروتوتایپ سریع تا قطعات نهایی استفاده می شود.


صندلی داخل چاپگر سه بعدی و مفهوم نهایی.
صندلی داخل چاپگر سه بعدی و مفهوم نهایی.

3dRD

شرکت صنعت سامه با نام تجاری 3dRD بزرگترین و تخصصی ترین تولیدکننده پرینترهای سه بعدی در ایران

امتیاز بدهید
به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید