بازیافت مواد ABS

هنگامی که با چاپ سه بعدی سروکار دارید، باید به ABS به عنوان یک ماده احتمالی فکر کنید. ABS ایمن ترین ماده برای استفاده در پرینت سه بعدی برای محیط زیست نیست. به همین دلیل، شما باید در مورد بازیافت های ABS بدانید. و این چیزی است که امروز در اینجا به شما ارائه خواهیم داد.

مراحل مختلفی در فرآیند بازیافت ABS وجود دارد. اولین مورد جداسازی ABS است، سپس از آسیاب می گذرد و در نهایت ذوب و اصلاح مواد انجام می شود. این فرآیند می تواند در سطح خانه یا شهرداری انجام شود. در اینجا، من عمدتاً در مورد فرآیندی صحبت خواهم کرد که می توانید در خانه دنبال کنید.

خوب، ممکن است در مورد فرآیند اصلی یاد گرفته باشید، اما در مورد روش واقعی چیزهای بیشتری وجود دارد که باید بدانید. بنابراین، با 3dRD همراه باشید تا در مورد بازیافت مواد ABS اطلاعات کسب کنید.

عناوین مقاله بازیافت مواد ABS

پلاستیک ABS چیست و چه خواصی دارد؟

ABS یا اکریلونیتریل-بوتادین-استایرن یک ماده عالی است زمانی که به دوام یا استحکام فکر کنید. استفاده از فیلامنت ABS در پرینت سه بعدی عموماً برای به دست آوردن ساختارهای با کیفیت و قوی در مدل های سه بعدی است.

خواصی که به ماده استحکام می بخشد معمولاً اکریلونیتریل، بوتادین و استایرن است. هر سه عنصر با هم کار می کنند تا آن استحکام و سطح صاف را بر روی مواد ایجاد کنند.

تا به حال، همه چیز بسیار خوب به نظر می رسد، نه؟ بنابراین، مشکل مواد ABS چیست؟ خب، مشکل واقعی در منبع آن نهفته است. منبع ABS محصولات پتروشیمی است. این نوع محصولات زیست تخریب پذیر نیستند. در نتیجه استفاده از این موارد می تواند به محیط زیست آسیب برساند.

از آنجایی که زیست تخریب پذیر نیست، تنها کاری که شما به عنوان کاربر ABS می توانید انجام دهید، بازیافت آن است. و این چیزی است که در مورد این است. بیایید جلوتر برویم و ببینیم این روند چگونه کار می کند و چگونه می توانید آن را طی کنید.

بازیافت ABS
بازیافت ABS

فرآیند بازیافت ABS

به طور معمول شما به عنوان یک شهروند عادی نیازی به نگرانی در مورد بازیافت ABS ندارید. زیرا، در بیشتر موارد، شما مستقیماً از مواد در زندگی خود استفاده نمی کردید.

اما با انجام پرینت سه بعدی، بسیاری از مردم با ABS به عنوان ماده فیلامنت خود مواجه می شوند. این منجر به نیاز بازیافت آن برای بهتر شدن محیط می شود.

خوشبختانه، فرآیند اصلی در هر سناریو یکسان است، چه در خانه یا در هر مرکز بازیافت انجام شود. مراحل انجام شده برای بازیافت تقریباً یکسان است. فقط حجم مواد ABS بازیافت شده متفاوت است. بیایید مراحل مختلف درگیر در این فرآیند را بررسی کنیم.

جداسازی ABS

اولین قدم برای این کار جدا کردن ABS است. شما باید مطمئن شوید که ABS را از سایر انواع پلاستیک حذف می کنید. مطمئن شوید که هر نوع زباله یا آلاینده ای که ممکن است در اطراف ABS وجود داشته باشد را حذف کنید.

اگر این کار را در خانه انجام می دهید، لازم نیست نگران استفاده از هر نوع محصولی برای جداسازی باشید. شما به سادگی می توانید آن را در طول دوره جمع آوری انجام دهید.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که مواد ABS را در ظرف دیگری نگهداری کنید. بهتر است در دوره جمع آوری انجام شود. در غیر این صورت باید کل آنها را یکی یکی از هم جدا کنید که می تواند زمان و تلاش زیادی را ببرد.

هنگامی که مرحله جداسازی را پشت سر گذاشتید، می توانید به مرحله فرآیند بعدی بروید.

این مقاله ممکن است برایتان جالب باشد:چگونگی داشتن سطح صاف و صیقلی در پرینت سه بعدی با استفاده از نرم افزار کیورا

آسیاب ABS

در مرحله بعد باید از آسیاب ABS عبور کنید. اکنون، در اینجا، وقتی این کار را در خانه انجام می‌دهید، همه چیز ممکن است دشوار شود. زیرا در خانه، آن واحدهای بازیافت صنعتی با ویژگی های آسیاب قدرتمند را نخواهید داشت. شما باید خودتان چیزی طراحی کنید.

معمولاً آسیاب های مصرفی می توانند برای آسیاب کردن مواد بسیار خوب عمل کنند. با این حال، این می تواند به تیغه های آسیاب آسیب برساند زیرا برای خرد کردن یا آسیاب کردن پلاستیک طراحی نشده اند. در صورت وجود می توانید از کاغذ خردکن استفاده کنید.

هنگامی که این فرآیند در یک کلاس صنعتی انجام می شود، این سریع ترین مرحله از تمام مراحل دیگر است. اما زمانی که ABS را در خانه آسیاب می کنید، باید زمان زیادی را صرف آن کنید.

فرآیند آسیاب کردن باید گرانول هایی با قطر حدود 0.5 سانتی متر در اختیار شما بگذارد. هنگامی که احساس کردید که آن را کاهش داده اید، می توانید به مرحله بعدی بروید.

ذوب ABS و اصلاح آن

اکنون، این ساده ترین کاری است که باید در آخرین مرحله انجام داد. شما باید ABS را ذوب کرده و آن را به آیتم مورد نیاز تبدیل کنید. برای این کار می توانید به سادگی گرانول ABS را به اکسترودر وارد کرده و منتظر بمانید تا اکستروژن به شکل دلخواه شما در آید.

هنگامی که این کار را در خانه انجام می دهید، به احتمال زیاد به دریافت فیلامنت پرینت سه بعدی از فرآیند بازیافت فکر خواهید کرد. اما شما باید مطمئن شوید که به درستی قلاب کردن مواد را انجام می دهید تا صاف ترین و ثابت ترین سطح قطر رشته را به دست آورید.

برای به دست آوردن بهترین نتایج، باید دمای اکسترودر را در سطح بالاتری نگه دارید. دمای بالاتر به نرمی عالی کمک می کند. و با ضخامت نازل، ضخامت مناسب روی ریفرمیشن را بدست می آورید.

پس از انجام اصلاحات، می توانید به راحتی یک بار دیگر از ABS استفاده کنید. اکنون، به طور معمول، می توانید دو یا چند بار ABS را بازیافت کنید. اما به خاطر داشته باشید که هر بار که ABS را بازیافت می کنید، مقداری کیفیت پایه خود را از دست می دهد. به عنوان مثال، ABS بازیافتی به دلیل عدم استحکام کششی، مانند گذشته بادوام نخواهد بود.

بنابراین، اگر با پروژه هایی سر و کار دارید که نیاز دارند مدل های شما بهترین استحکام ممکن را داشته باشند، توصیه می کنم از ABS تازه یا جدید استفاده کنید. اما اگر این یک پروژه تست یا سرگرمی است یا نیازی به نوع قوی‌تر ندارد، می‌توانید به راحتی از ABS بازیافتی برای هدف خود استفاده کنید.

بازیافت مواد فیلامنت ABS

استفاده هایی که می توانید از ABS داشته باشید

علاوه بر بازیافت ABS، می‌توانید مواد ABS خود را مجدداً استفاده کنید. شما به سادگی می توانید از روش های مختلف مطابق با نیازهای شما برای انجام این کار استفاده کنید.

با مخلوط کردن استون

یک راه عالی برای استفاده از مواد ABS استفاده از استون است. شما می توانید مدل های پرینت سه بعدی ABS خود را تعمیر کنید یا فقط قطعه را در نسبت های مختلف استون ذوب کنید.

می توانید از استون روی چاپ های خود برای استفاده از آنها به عنوان اتصالات جوش استفاده کنید. همچنین می‌توانید از استون برای از بین بردن هر نوع لک یا تعمیر پایه‌های ABS روی پرینت‌های سه بعدی خود استفاده کنید. اینها چند چیز معمولی هستند که می توانید در ترکیبی از استون و ABS امتحان کنید.

عنصر چسبندگی بستر

ممکن است این را ندانید، اما می توانید از مواد ABS خود بر روی میز گرم (هیت بد) یا سطح چاپ استفاده کنید تا چسبندگی بستر بهتری روی آن داشته باشید. شما باید ABS را به نوعی آبمیوه تبدیل کنید. برای این کار می توانید از استون با نسبت های مناسب استفاده کنید تا کاملا حل شوند. باید به دنبال قوام شیر مانند در آن باشید.

پس از آن، می توانید آن را روی تخت چاپ شیشه ای خود یا تخت چاپ نواری Kapton اعمال کنید. با هر دو گزینه کار می کند. فقط توجه داشته باشید که از آن در هیچ تخت چاپ پلاستیکی استفاده نمی کنید. این می تواند به هر تخت چاپ پلاستیکی که ممکن است داشته باشید آسیب برساند.

چسب باندینگ

یکی از بهترین و موثرترین کاربردهایی که می توانید از مواد ABS خود استفاده کنید، تبدیل آنها به چسب باندینگ است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که ABS را با استفاده از استون حل کنید. اما این بار نسبت استفاده از استون با ABS در مقایسه با ساخت آب میوه ABS دو برابر خواهد بود.

پس از حل شدن ABS، باید قوام مشابهی با چسب سفیدی داشته باشد که به طور مرتب استفاده می کنید. می توانید آن را در یک ظرف مناسب نگهداری کنید و سپس به عنوان اتصالات جوشی برای اتصالات مختلف که در ابتدا از ABS ساخته شده اند استفاده کنید.

می توانید از چسب روی مواد دیگر نیز استفاده کنید. اما باید در نظر داشته باشید که فقط روی مواد محلول در استون کار می کند.

همانطور که می بینید، کاربردهای زیادی وجود دارد که می توانید از مواد استفاده نشده ABS خود استفاده کنید. بنابراین، بازیافت تنها راه برای خلاص شدن از شر مواد نیست. با این حال، مطمئنا بهترین و ساده ترین راه برای انجام این کار است.

نتیجه

برای جمع بندی کل این گفتگوی بازیافت های ABS، می توانم بگویم که این یک راه عالی برای مراقبت از محیط زیست شما است. زیرا آسیبی که مواد ABS می توانند به محیط زیست وارد کنند بسیار جدی است و تا جایی که می توانید از آن اجتناب کنید. از آنجایی که ABS نیز بخش مهمی از پرینت سه بعدی است، هیچ راه واقعی برای جلوگیری از استفاده کامل از آن وجود ندارد. بنابراین، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که آن را بازیافت کنید و تهدیدات محیطی را اندکی کاهش دهید. به هر حال انجام کارهای کوچک می تواند کمک بزرگی به محیط زیست باشد.
3dRD

شرکت صنعت سامه با نام تجاری 3dRD بزرگترین و تخصصی ترین تولیدکننده پرینترهای سه بعدی در ایران

Source: makemendel.com

 

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید