میز گرم یا هیت بد پرینتر سه بعدی چیست؟ (معرفی و تنظیمات انواع میزگرم)

به روزرسانی شده در تاریخ: 1402/02/25

میز گرم یا هیت بِد پرینترهای سه بعدی

از میان بسیاری از اجزای یک چاپگر سه بعدی، میز گرم یکی از مواردی است که توجه زیادی به آن نمی شود، درصورتی که هدف بسیار مهمی را دنبال می کند.

بدون بستر گرمایی کارآمد، قطعات از چاپ‌های موفق و باکیفیت به چاپ‌های رشته‌ای، تاب دار و با ظاهری چسبناک تبدیل می‌شوند. به همین دلیل است که ما دلایلی برای اینکه چرا از میز گرم در پرینترهای سه بعدی  استفاده می شود را جمع آوری کردیم.

ویدیو مربوط به توضیحات میز گرم

متن توضیحات ویدیو:

نوشتار آمیانه: پرینترهای سه بعدی آپشن هایی دارند که کمک می‌کنند به کیفیت بهتر نهایی یک قطعه و همچنین آپشن هایی هم برای ساخت بعضی از قطعه ها حتما نیاز هست. مثلا برای ساخت قطعات نرم که از جنس ABS یا از جنس مواد دیگری هستند، شما نیاز به آپشن میزگرم دارید.

میز گرم یعنی چه؟

یعنی وقتی مواد داخل نازل ذوب می‌شود و میریزد روی سطح پرینت، آن سطح (میز) هم باید دمایی داشته باشد. این آپشن برای ساخت قطعات نرم واجب هست حتما باید دستگاه میزگرم داشته باشد. اگر دستگاهی که شما میخرید آپشن میز گرم نداشته باشد نمی‌تواند مواد نرم را بسازد. نمی‌توانید از مواد نرم استفاده کنید.

میز گرم 3dRD

میزگرم پرینترهای سه بعدی 3dRD کاملا اختصاصی شرکت هست که تا دمای ۱۸۰درجه گرم میشود. نکته ای که خیلی مهم هست تمام سطح میزگرم باید گرم بشود. مثلا میز شما ۶۰سانت در۶۰سانت هست باید گرما در کل میز پخش شود و میز گرم شود. یعنی شما روی هر نقطه ای از میز دست گذاشتین باید به آن دمایی که مبخواهید ۷۰درجه یا ۸۰ درجه برسد. اینکه یک قسمتی گرم شود و شما فقط روی اون قسمت پرینت کنید اشتباهی هست که بعضی از دوستان انجام میدهند.

سطح میز باید کاملا صاف باشد. در پرینت سه بعدی بسیار بسیار صاف بودن و یک دست بودن سطح میز پرینت است.

از شش مدل پرینتر سه بعدی تولید شرکت 3dRD دستگاه خانگی پلاس، نیمه صنعتی پلاس، صنعتی و صنعتی پلاس یعنی چهار مدل دارای آپشن میزگرم هستند. با این چهار مدل میتوانید مواد نرم و حالا دیگر موادی که نیاز به میزگرم دارند پرینت کنید و بسازید.

بررسی های فنی:

چرا میز گرم توصیه میشود؟

بسترهای حرارتی برای کیفیت چاپ عالی و چسبندگی لایه در سراسر چاپ مورد نیاز است. آنها با نگه داشتن مواد اکسترود شده در دمای بهینه کار می کنند که مشکلات رایجی را که بسیاری از مردم هنگام چاپ با آن مواجه می شوند متوقف می کند. بسیاری از چاپ ها بدلیل استفاده نکردن از میز گرم شده بد و بی کیفیت می شوند.

میزهای حرارتی برای مقابله با این مشکلات بسیار خوب عمل می کنند، اما زمانی که با تکنیک های دیگر برای بهبود حفظ دما و چسبندگی لایه ترکیب شوند، همیشه راه حل بهتری هستند. صنعت سامه (3dRD) در این بخش به 4 دلیل اشاره می کند که نشان میدهد چرا استفاده از میزگرم در پرینتر سه بعدی توصیه می شود. با ما همراه باشید.

میز گرم پرینتر سه بعدی
میز گرم پرینتر سه بعدی

فهرست مطالب این موضوع

1. میز گرم از تاب برداشتن چاپ ها جلوگیری می کند.

تاب برداشتن یک مشکل رایج است زمانی اتفاق می افتد که لبه های فیلامنت چاپی شما با سرعت متفاوتی نسبت به بقیه مواد سرد می شوند.

هنگامی که یک ماده داغ و منبسط شده بر روی یک ماده سرد و منقبض اکسترود می شود، پس از سرد شدن لایه جدید باعث ایجاد تنش در ماده می شود.

این باعث می شود پلاستیک خنک شده به سمت بالا تاب خورده و ظاهر چاپ را تغییر دهد.

سپس روی چندین لایه ایجاد می‌شود که باعث ایجاد تنش‌های خمشی می‌شود که سعی می‌کند لبه‌های چاپ را از روی تخت جدا کند. این موضوعی است که بسیاری از مردم آن را تجربه می کنند.

برای جلوگیری از تاب برداشتن، باید میزان خنک‌کاری لایه قبلی را قبل از اکسترود شدن لایه بعدی به حداقل برسانیم.

دو راه وجود دارد که یک میز گرم شده از تاب برداشتن مواد جلوگیری می کند:

  1. دمای سطح را تا حدی گرم می کند که چاپ بهتر بچسبد.
  2. از طریق گرمای تابشی که مواد اکسترود شده را در سراسر چاپ بالای میز گرم نگه می دارد.

بزرگترین عامل در میزان تاب برداشتن یک چاپ، تفاوت بین چیزی به نام دمای انتقال شیشه (Tg ) و دمای سرد شده در طول چاپ است.

به عبارت ساده، دمای انتقال شیشه ای عبارت است از محدوده دمایی که در آن ماده خواص را از حالت سفت به حالت لاستیک مانند (ذوب نشده) تغییر می دهد، که در سفتی اندازه گیری میشود.

فیلامنت PLA دارای Tg پایین 122 درجه فارنهایت (50 درجه سانتیگراد) است. با یک میز گرم نشده، تا دمای اتاق خنک می‌شود که تقریباً 68 درجه فارنهایت (20 درجه سانتیگراد) است.

از سوی دیگر،فیلامنت ABS دارای Tg 212F (100C) است، بنابراین اگر تا دمای اتاق خنک شود، تفاوت بزرگ در تغییر دما باعث تاب خوردن می شود.

مهم است که ویژگی های فیلامنتی را که چاپ می کنید در نظر داشته باشید. آنها نیاز به کنتر دمای کاملاً متفاوت هستند، بنابراین برخی از فیلامنت ها بیشتر از بقیه مشکلات را تجربه می کنند.

محفظه/محفظه گرم شده با نگه داشتن محیط چاپ شما در دمای بالاتر 140 تا 176 فارنهایت (60 تا 80 درجه سانتیگراد) کار می کند، بنابراین در نهایت با همان تفاوت دمایی تقریباً 86 درجه فارنهایت (30 درجه سانتیگراد) مواجه خواهید شد.

شمردن تعداد چاپ‌هایی که در اثر تاب برداشتن خراب شده‌اند، سخت است. مقدار زیادی پلاستیک فیلامنت هدر می رود و به زباله تبدیل می شود، بنابراین یک میز گرم شده با کیفیت خوب می تواند در زمان و پول شما صرفه جویی کند همچنین ناامیدی شما را ازبین ببرد. تاب برداشتن بیشتر با قطعات نازک‌تر پلاستیک اتفاق می‌افتد، بنابراین می‌تواند به مدل‌های شما بستگی داشته باشد.

توجه به این نکته مهم است که میزهای گرم شده راه حل کاملی برای حل مشکلات تاب برداشتن نیستند. آنها تا حد زیادی برای کاهش احتمال تاب برداشتن چاپ شما کار می کنند، اما زمانی که با روش های دیگر استفاده می شوند، کارآمدتر عمل می کنند.

مشکل تاب برداشتن قطعه پرینت شده بدون میز گرم
مشکل تاب برداشتن قطعه پرینت شده بدون میز گرم
تاب برداشتن حتی در لایه های بالایی قطعه بدون میز گرم
تاب برداشتن حتی در لایه های بالایی قطعه بدون میز گرم

تنظیمات دمای میزگرم برای انواع فیلامنت

میزهای حرارتی در بیشتر موارد، قسمت پایین چاپ را گرم نگه می دارند. فاصله کافی از صفحه ساخت (1 سانتی متر) است و دمای چاپ به دمای محیط نزدیکتر از دمای بستر خواهد بود.

برخی از مواد مانند PLA گرما را بهتر از سایرین نگه می دارند، بنابراین همیشه لازم نیست کاری انجام دهید. اما در نظر داشته باشید برخی از برندهای فیلامنت در دماهای مختلف عملکرد متفاوتی دارند.

برای به دست آوردن بهترین عملکرد از میز گرمایش، باید دمای هر فیلامنت را بدانید. مواد اضافی در دماهای خاص نتایج متفاوتی را به همراه دارد. اگر از یک دمای میز گرم برای همه مواد استفاده کنید، ممکن است به نتایج دلخواه نرسید.

بدون اینکه آن را خیلی فنی و گیج کننده کنیم، به دنبال آن هستیم که اعداد را به شما بدهیم. شما می توانید این دستورالعمل ها را دنبال کنید تا بهترین عملکرد را از میز گرمایش با مواد مختلف داشته باشید. بیایید شروع کنیم.

PLA

هنگامی که از فیلامنت PLA استفاده می کنید، به دلیل کیفیت چسب طبیعی مواد، به گرمای بیش از حد در بستر نیاز نخواهید داشت. با این حال، مطمئناً می توانید نتایج بهتری با یک دمای خاص دریافت کنید. اما چاپ‌های بزرگ‌تر می‌توانند باعث ایجاد مشکل شوند، زیرا اگر روی میز گرم‌شده چاپ نشوند، رشته ها خیلی خوب به هم و یا به سطح چاپ نمی‌چسبند.

معمولاً نگه داشتن دما بین 50 تا 60 درجه سانتیگراد می تواند بهترین نتیجه را برای فیلامنت PLA به شما بدهد .

ABS

بر خلاف، فیلامنت های PLA فیلامنت های ABS برای فهمیدن کمی مشکل هستند. به دلیل حساسیت مواد ABS نسبت به بستر و دمای محیط، باید عواملی را در نظر بگیرید.

ABS تمایل به تاب برداشتن دارد و واقعاً با نسیم یا تغییرات دمایی نتیجه خوبی ندارد، بنابراین هنگام چاپ استفاده از میز گرم توصیه می شود.

با این حال، در بیشتر مواقع، استفاده از دمایی در حدود 105 تا 115 درجه سانتیگراد برای فیلامنت ABS عالی عمل می کند. می تواند بسته به دمای محیط متفاوت باشد.

یک ایده خوب

در این مورد، استفاده از محفظه ای به نام اتاقک پرینت است که مطمئن می شود دمای هوای اطراف چاپگر شما همیشه ثابت و بالا باشد. به این ترتیب دمای اتاق (خارج از اتاقک پرینت) تاثیر زیادی روی چاپ ها نمی گذارد. در دستگاه های پرینتر سه بعدی ساخته شده توسط صنعت سامه 3dRD اتاقک پرینت درنظر گرفته شده است تا این گونه مشکلات از بین بروند.

پرینترهای سه بعدی 3dRD که دارای اتاقک پرینت هستند:

پرینتر سه بعدی صنعتی پلاس

پرینتر سه بعدی صنعتی

پرینتر سه بعدی نیمه صنعتی پلاس

این سه نوع چاپگر سه بعدی هم دارای میزگرم باکیفیت هستند و هم دارای اتاقک پرینت تا شما بتوانید به بهترین کیفیت چاپ سه بعدی  دست پیدا کنید.

فیلامنت TPU

برای فیلامنت TPU، شما باید ویژگی های کشسانی آنها را در حین بررسی دمای بستر در نظر بگیرید. معمولاً نگه داشتن دمای تخت گرم شده خود در حدود 45 تا 60 درجه سانتیگراد، موفق ترین نتیجه را با این ماده به شما می دهد.

TPE

درست مانند فیلامنت PLA، زمانی که از فیلامنت TPE استفاده می کنید، نیازی به داشتن یک میز گرمکن نیست. متداول ترین و مطلوب ترین دمای استفاده برای این ماده چیزی در حدود 60 درجه سانتیگراد است. با این حال، اگر احساس می‌کنید با دمای بیشتری چاپ می‌کنید، می‌توانید در محدوده 60 تا 120 درجه سانتی‌گراد برای نتایج خوب باشید.

PETG

اگر از فیلامنت PETG استفاده می کنید، نیازی به نگرانی نیست. اگر دما را بین 75 تا 85 درجه سانتیگراد نگه دارید، تخت گرم شده برای این ماده عالی عمل می کند. این بهترین نتیجه را در حین استفاده از PETG با تخت گرم می دهد.

فیلامنت نایلون

هنگامی که از فیلامنت نایلونی استفاده می کنید، ممکن است بخواهید گرمای بسیار بالایی روی تخت داشته باشید. این نوع فیلامنت دوست دارد برای بهترین نتیجه حرارت خوبی روی آنها داشته باشد. حفظ دمای بین 80 تا 100 درجه سانتیگراد بهترین کار را دارد.

به طور معمول، دانستن این مقادیر و رعایت آنها باید بهترین نتایج ممکن را به شما بدهد. همانطور که می بینید، برخی از مواد حساس مانند ABS نیاز به مراقبت بیشتری دارند. بنابراین، شما باید مقادیر مناسب را بدانید. ماندن در این محدوده ها باید برای شما خوب باشد.

دمای میزگرم برای نوع هر فیلامنت متفاوت است

2. میز گرم دمای فضای چاپ را حفظ می کند

میز گرم‌ ها قبلاً یک افزودنی نادر برای چاپگرهای سه‌بعدی بودند که نبود آن باعث می‌شد اشیاء چاپی پس از شروع فرآیند چاپ خیلی سریع خنک شوند. در فرهنگ پرینت سه بعدی امروزی، میزگرم رایج تر شده است.

آنها کار خوبی برای حفظ دمای ناحیه چاپ سه بعدی انجام می دهند تا به مواد کمک کنند بهترین عملکرد خود را داشته باشند. این منجر به خنک شدن اجسام چاپ شده با سرعت بسیار کمتری می شود و فشار وارده بر مواد را کاهش می دهد.

نقطه ضعف برخی از میز گرم ها این است که آنها همیشه اندازه کامل سطح چاپ را نمی پوشانند و معمولاً یک پد کوچکتر هستند که زیر سطح چاپ شما قرار می گیرد. این می تواند دمای ناهمواری را روی سطح چاپ شما ایجاد کند، بنابراین مهم است که دمای سطح خود را در اطراف تست کنید و مطمئن شوید که در اطراف یا وسط آن متمرکز نیست.

برخی از دماسنج ها می‌توانند اعداد نادرست را به شما بدهند زیرا بخش‌هایی از سطح چاپ زمان بیشتری برای گرم شدن می‌گیرد. شما می توانید 10 دقیقه یا بیشتر منتظر بمانید پس از اینکه دماسنج شما دمای صحیح را متقابلاً به شما داد.

داشتن اتاقک پرینت برای کنترل دمای قطعه

راه حل دیگری که قبلاً هم به آن اشاره شد و برخی از افراد برای حفظ دما در فضای چاپ خود استفاده می کنند، محفظه گرم یا اتاقک پرینت است. آنها به روش مشابهی کار می کنند، اما به جای اینکه فقط سطح گرم شود، کل محفظه گرم می شود.

محفظه‌های گرم یا اتاقک های خوب با فیلامنت های با دمای بالا به خوبی کار می‌کنند، زیرا برای جلوگیری از تاب برداشتن چاپ‌ها، سطح دمای مطلوب را در بالای میزگرم افزایش داده و حفظ می‌کنند.

به خاطر داشته باشید که گرمای مداوم در حال اجرا می تواند گران تمام شود، و برای اطمینان از اینکه کارها به خوبی پیش می روند باید مراقبت بیشتری انجام شود. برخی از قطعاتی که در چاپگر خود دارید ممکن است در دماهای بالاتر به خوبی کار نکنند زیرا می توانند باعث ایجاد فشار روی برخی از قطعات الکترونیکی شوند و در نتیجه طول عمر کمتری داشته باشند. از این رو شایان ذکر است پرینتر های سه بعدی 3dRD به خاطر استفاده از قطعات تمام فلزی بصورت یکپارچه، تحت تاثیر گرمای اتاقک قرار نمیگیرند و دچار استهلاک نمیشوند حتی در شیفت های کاری طولانی و به هم پیوسته.

نکته مثبت اینجاست که وقتی محیط چاپ شما عایق است، به دلیل عدم نیاز به اضافه کردن حرارت بیشتر، هزینه های جاری شما را کاهش میدهد. همچنین دمای محیط را حفظ میکند حتی زمانی که باید خنک کننده ها دمای لبه های محفظه شما را کاهش دهند.

پرینتر سه بعدی صنعتی پلاس 3dRD
پرینتر سه بعدی صنعتی پلاس 3dRD

3. به چسبندگی لایه اول کمک می کند

این مرحله همچنین با تاب برداشتن مواد مرتبط است . اولین لایه از فیلامنت مذاب شما برای بقیه مراحل چاپ بسیار مهم است.

بدون چسبندگی خوب لایه اول روی صفحه ساخت، قطعه شما خیلی خوب نمی چسبد و احتمال خراب شدن چاپ را افزایش می دهد . وقتی چسبندگی خوبی داشته باشید این موضوع باعث کاهش تاب برداشتن قطعه مورد چاپ نیز میشود.

چاپگرهای سه بعدی دارای سطوح چاپی هستند که بسیار بادوام هستند اما همچنین کاملاً صاف هستند که می تواند باعث لغزش مواد به جای چسبیدن به سطح شود.

استفاده از یک میزگرم شده با ایجاد سطح بهینه چسبندگی مواد به سطح، مشکل لغزش را کاهش می دهد. این به دمای انتقال شیشه ای مربوط می شود که در آن مواد در حالت “لاستیک مانند” خود قرار دارند، بنابراین امکان راحت تری برای چسبیدن دارند.

این امر به ویژه در مورد چسبندگی با استفاده از ABS و ترموپلاستیک های مشابه صادق است زیرا دمای انتقال شیشه ای بالاتری دارند. پس از اینکه مواد از اکسترودر اکسترود می شوند، وقتی روی سطوح صاف قرار می گیرند، چیز خاصی برای چسباندن ندارند.

این بدان معنی است که تاب برداشتن افزایش می یابد و در نتیجه چسبندگی به سطح چاپ کاهش می یابد.

راه حل در اینجا استفاده از سطوح ساختمانی و همچنین موادی است که چسبندگی شما را افزایش می دهند. بسیاری از افراد از مواردی مانند نوار نقاش یا نوار کاپتون برای بهبود چسبندگی لایه اول استفاده می کنند.

لایه اولیه به صورت لبه از زیر قطعه به سمت بیرون قابل مشاهده است
لایه اولیه به صورت لبه از زیر قطعه به سمت بیرون قابل مشاهده است

بسته به اینکه سطح ساخت و نوع فیلامنت از چه ترکیبی از مواد ساخته شده است، شما می توانید به راحتی یا به سختی چسبندگی لایه اول خود را داشته باشید. با گذشت زمان، خواهید آموخت که چه چیزی با آزمون و خطا بهتر عمل می کند.

بسیاری از سطوح میزگرم هنگام تغییرات دما تمایل به تغییر شکل آن دارند.

میزگرم های فلزی

مزگرم های فلزی به دلیل خاصیت حفظ گرما و پخش آسان آن بسیار عالی هستند. این به این دلیل است که فلز رسانایی حرارتی بالایی دارد. برخی از فلزات برعکس هستند، مانند مس و فولاد که زمان بیشتری برای گرم شدن و سرد شدن نیاز دارند.

بیشتر فلزات در هنگام گرم شدن تا حدودی منبسط می شوند، بنابراین باید توجه داشته باشید که این تغییر شکل میز حرارتی فلزی می تواند به چاپ آسیب برساند. هرچه یک تخت فلزی نازک تر باشد، بیشتر در معرض انبساط و خم شدن است.

بهترین کار این است که دماهای مختلف را آزمایش کنید، آنها را به تدریج کم و زیاد کنید تا زمانی که چاپ های موفق زیادی داشته باشید. اطلاعات بیشتر درباره سایر قطعات پرینتر سه بعدی: نازل پرینتر سه بعدی

اطمینان از اینکه از دمای مناسب روی میز گرم شده خود استفاده می کنید، میتواند باعث شود که اولین لایه (های) چاپ شما گرم می ماند و در اثر خنک شدن بیش از حد منقبض نمی شود. راهنماهایی وجود دارد که به شما می گویند چه دماهایی برای یک ماده خاص بهتر است.

مشکلات چسبندگی لایه اول گاهی اوقات با افزایش دمای میز گرم قابل حل است، اما اگر این اتفاق افتاد، معمولاً یک مشکل اساسی وجود دارد که باید از آن مراقبت کنید، مانند تراز کردن میزگرم.

میزگرم فلزی
میزگرم فلزی

4. هیت بِد در جداسازی قطعه مورد چاپ کمک می کند

میزگرم ها برای کمک به برداشتن چاپ های تمام شده شما از سطح عالی هستند.

بسیاری از کاربران پرینترهای سه بعدی با مشکلاتی مواجه می‌شوند که در هنگامی که پرینت‌های خود را از روی سطح جدا می‌کنند بوجود می آید، تا جایی که با استفاده از ابزارهای خشن سطوح خود را خراش می‌دهند، یا حتی بدتر از آن، به‌طور تصادفی با استفاده از نیروی بیش از حد برای چیزی که باید آسان باشد، دست خود را برش می‌دهند.

در بیشتر چاپ‌های PLA، به‌ویژه چاپ‌های کوچک‌تر، به دلیل ماهیت مواد، باید بتوانید باقیمانده چاپ‌ها را بدون استفاده از هیت بد پاک کنید . چاپ‌های PLA سایز متوسط ​​شما ممکن است به برخی از ابزارهای حذف نیاز داشته باشند تا چاپ با موفقیت از روی سطح پاک شود.

با چاپ های بزرگتر، یک میز گرم شده باید در برداشتن آن معجزه کند، زیرا به دلیل چسبندگی سطح به مراتب بالاتر از حد معمول، برداشتن آنها بسیار سخت است.

اولین چیزی که هنگام برداشتن چاپ های تمام شده از روی سطح توصیه می کنم این است که اجازه دهید میز گرم شده کاملا خنک شود. اگر خوش شانس باشید، پس از خنک شدن مواد، چاپ های شما می توانند به راحتی از روی سطح چاپ بیرون بیایند. پیشنهاد: درباره اینکه پرینتر سه بعدی رزینی چطور کار میکند مقاله ای در سایت 3dRD منتشر شده است که میتوانید اطلاعات خوبی بدست بیاورید.

اگر این کار نمی کند، می توانید با خنک کردن منطقه با یک فن یا یک بسته خنک، برعکس عمل کنید. قرار دادن صفحه ساخت (درصورت داشتن قابلیت جداسازی) در یخچال یا فریزر برای مدت کوتاهی نیز به حذف چاپ کمک می کند.

من می‌توانم بگویم که داشتن میز گرم و پرهیز از مشکلات رایج مردم در طولانی‌مدت ارزشش را دارد. این باعث صرفه جویی در زمان، تلاش، پول و همچنین جلوگیری از استرس زیادی می شود!

هنگامی که یک ماده سرد شد، به جای حالت “لاستیک مانند” به حالت سخت شده خود باز می گردد و کمی جمع می شود و باعث می شود آن را از بستر چاپ راحت تر جدا کنید.

اگر مستقیماً روی شیشه چاپ می‌کنید، اجازه دهید تخت گرم‌شده شما تا دمای اتاق خنک شود، می‌تواند بدون هیچ تلاشی چاپ‌ها را از بین ببرد.

گاهی اوقات چاپ ها حتی پس از خنک شدن همچنان ممکن است گیر کنند. در این مورد، برخی از افراد گرم کردن مجدد تخت و سپس حذف پرینت را مفید می دانند.

انواع گرم کننده یا هیتر میزگرم
انواع گرم کننده یا هیتر میزگرم

انواع میز گرم حرارتی

قبل از پرداختن به این مورد، فقط بدانید که مهم نیست که چه نوع بستر گرمایی دارید. دمای ایده آل یک عدد ثابت است. بیایید انواع مختلف میز گرم را که می توانید تهیه کنید بررسی کنیم.

1. میز گرم PCB

میزهای حرارتی PCB شکل کاملی از میزهای حرارتی هستند که می توانید برای چاپگرهای سه بعدی خود پیدا کنید. آنها از نظر عملکرد و مقرون به صرفه بودن عالی هستند. چندین ویژگی اضافی وجود دارد که می توانید بر اساس محصولی که برای خرید انتخاب می کنید دریافت کنید.

یک چیز عالی در مورد تخت های حرارتی PCB این است که آنها به فضای خالی عمودی زیادی نیاز ندارند. شما به راحتی می توانید آنها را تنظیم کنید، این نوع میزهای گرم توزیع یکنواخت گرما را برای شما فراهم می کنند.

با این حال، این نوع سطوح گرمایی یک اشکال دارند. ممکن است در گرم شدن کمی کند باشند. این به ویژه زمانی اتفاق می افتد که از سطح دیگری در کنار آن استفاده می کنید. به عنوان مثال، هنگامی که آن را با یک شیشه جفت می کنید.

2.  هیتر فیلم پلی آمید/ Kapton

پلی آمید یک انتخاب محبوب برای سطوح چاپ سه بعدی است. مقاومت حرارتی همراه با چسبندگی بالاتر و روکش صاف تر برای مواد PLA آنها را به یک انتخاب رایج تبدیل می کند.

اکنون، در این نوع، دو فیلم از کاپتون دریافت می کنید که یک عنصر گرمایش بین آنها وجود دارد. این یک هیتر فیلم Kapton برای شما ایجاد می کند. مزیت آن این است که بسیار نازک است، بنابراین نصب آن بر روی میز بسیار آسان است. همچنین، خیلی سریع گرم می شود و نتایج سریع تری به شما می دهد. این مطلب شاید برایتان جالب باشد، یک پرینتر سه بعدی می تواند رویاهای شما را محقق کند!

3. هیتر با روکش آلومینیوم

این یکی دیگر از منابع میز گرمایشی است که می توانید برای چاپگر سه بعدی خود تهیه کنید. بسیار کارآمد و همچنین یک وسیله بسیار مقرون به صرفه برای یک میزگرم می باشد. با این حال، به دلیل تمام مراحلی که برای نصب باید دنبال کنید، نصب این یکی می تواند مشکل ساز باشد.

البته من در اینجا مراحل نصب را طی نمی کنم. فرآیند نصب شامل پیچ کردن آن بر روی یک سطح است تا به شما ایده بدهد. سپس، چندین مرحله دیگر وجود دارد که باید در مواردی که در شرایط خاص به ترمیستور نیاز دارید، دنبال کنید.

معمولاً اینها انواع معمولی تخت های گرمایشی هستند. شما می توانید بر اساس ترجیحات خود یکی از آنها را انتخاب کنید. آنچه برای شما بهتر عمل می کند به چیزی که به دنبال آن هستید، مانند بودجه، نیازها و راحتی شما بستگی دارد.

توزیع حرارت میز گرم
توزیع حرارت میز گرم

از میزگرم بهترین استفاده را داشته باشید

مهم نیست که کدام میز گرم را استفاده می کنید، کارهایی وجود دارد که می توانید برای به حداکثر رساندن عملکرد آنها انجام دهید. این چیز غیرعادی نیست. فقط با اطمینان از اینکه آنها را دنبال می کنید میتواند به شما نتایج دلخواه را بدهد.

در اینجا مواردی وجود دارد که می توانید برای بهترین استفاده از میز گرمایشی خود امتحان کنید.

همیشه مراقب دمای اشتباه خوانده شده باشید.

بله، در بیشتر موارد، دمای میزگرم شده شما ثابت می ماند. اما مواقعی وجود دارد که ممکن است دما به صورت نادرست نمایش داده شود. با گذشت زمان، قابلیت خواندن دما کاهش می یابد. شما می توانید از یک نمایشگر حرارتی برای هماهنگی با دماسنج اولیه استفاده کنید.

همیشه می‌توانید روی سیستم‌افزار چاپگر کار کنید تا آن مشکلات را بر اساس انحرافات برطرف کنید. همچنین می توانید روش های مختلفی را برای اصلاح دمایی که می خواهید برای مواد خود داشته باشید امتحان کنید.

برای رسیدن به دما عجله نکنید.

شما به راحتی می توانید اشتباه کنید زمانی که اجازه نمی دهید تخت گرمایش به دمای کار برسد. اگرچه، این کاملاً تقصیر شما نیست. زیرا گاهی اوقات، خواندن دماسنج به شما می گوید که به دمای عملیاتی رسیده است.

بنابراین، وقتی در چاپ عجله می کنید، در نهایت با چاپ هایی مواجه می شوید که به درستی نمی چسبند. این منجر به چاپ بی کیفیت می شود. حتی اگر زمان ثابتی وجود ندارد، اکثر چاپگرها حدود 10 دقیقه طول می کشد تا به دمای کار روی سطح برسند.

توزیع نامنظم دما

در حالی که گاهی اوقات ممکن است ببینید که میز گرم شده و به دمای کار خود رسیده است. ممکن است نمایش دما با آن متفاوت باشد. ممکن است در سرتاسر دمای بستر گرم شده ناهماهنگی وجود داشته باشد.

این بدان معنی است که میزگرم ممکن است در قسمت های خاصی به دمای کار رسیده باشد و در برخی از قسمت ها این کار انجام نشده باشد. دمای نامناسب روی سطح منجر به چاپ با کیفیت بسیار بد می شود. اخبار پرینتر سه بعدی: تکنولوژی چاپ سه بعدی در شرکت کوئیک پارتز

برخی از قسمت های چاپ به میز می چسبند، در حالی که برخی دیگر ممکن است به خوبی کار نکنند. در نتیجه، با مشکلات تاب برداشتن در چاپ های خود مواجه می شوید. راه حل آن بسیار ساده است. شما فقط میز گرمایش را بگذارید تا کاملا گرم شود تا دمای یکنواخت روی تخت کامل به دست آید.

مطمئن شوید که از تنظیم دقیق PID استفاده می کنید.

تنظیم صحیح PID بر روی چاپ های شما منجر به مشکلات مختلف سطح ناقص می شود. همچنین می تواند باعث ایجاد مشکلات ریب در چاپ ها شود. این به ویژه در مورد مواد با دمای بالاتر اتفاق می افتد.

خیلی ساده چرخاندن PID به درستی می تواند شما را از شر این مشکل خلاص کند. با تنظیم مناسب PID دیگر نگران این مسائل نخواهید بود. حتی با استفاده از تنظیمات موجود، انجام تنظیمات دقیق PID همچنان ارزشمند است.

گذشته از همه اینها، همیشه می توانید مراقب ایمنی گرما باشید. هر زمان که از دمای بالای 60 درجه سانتیگراد استفاده می کنید، می تواند به پوست شما آسیب برساند.

نکات اضافی برای میزگرم ها

داشتن یک میز شیشه ای با مواد چسبنده مانند چسب یا اسپری مو می تواند برای چسبیدن مواد اکسترود شده به سطح چاپ کافی باشد.

میزهای شیشه‌ای بهترین عایق را ندارند، بنابراین برای رسیدن به دمای تنظیم‌شده به گرمای بیشتری نیاز دارند، اما برای پاک کردن چاپ‌ها پس از اتمام کار عالی هستند.

تکنیک‌هایی وجود دارد که برای چسباندن بهتر چاپ‌ها به سطح چاپ مانند رافت اطراف یا لبه‌های سطح پایینی استفاده می‌شود، اما این روش‌ها بدون داشتن یک میز گرم مؤثر نیستند.

انواع مختلفی از میزهای گرمایشی وجود دارد، برخی از آنها در کیت ها عرضه می شوند، ساخته شده از مواد مختلف هستند اما همه آنها یک هدف را انجام می دهند.

نکته خوبی که باید به خاطر داشته باشید این است که میز خود را در  چه دمایی تنظیم می کنید و دمای میز شما ممکن است همیشه یکسان نباشد. این بستگی به ساختار، مونتاژ، کیفیت هیتر و سنسورهای دما دارد بنابراین می تواند متفاوت باشد.

میز های گرم شده نیاز به برق زیادی دارند، بنابراین کار کردن دائمی آن می تواند نسبتاً پرهزینه باشد. شما می خواهید مطمئن شوید که تخت های گرمایشی شما به درستی نصب شده اند، زیرا نصب نادرست می تواند منجر به سوختن سیم ها و اتصال دهنده ها شود.

پاسخ به سوالات پرتکرار میز گرم

میز گرم یک سطح حرارتی است که پرینت سه بعدی قطعات روی آن انجام میشود، این میز میتواند خود سطح باشد و یا اینکه المان گرمایی یا هیتر داغ کننده ای باشد که به زیر سطح پرینت چسبانده میشود.

کارکردن با میز گرم بسیار ساده است به شرطی که دستگاه پرینتر سه بعدی که خریداری میکنید امکانات تنظیم آسان میز را بر روی دستگاه تعبیه کرده باشد.

بله اما محدود به استفاده از فیلامنت های خاص میشود. یعنی همه نوع فیلامنتی را نمیتوان بدون داشتن میز گرم به درستی پرینت کرد.

3dRD

شرکت صنعت سامه با نام تجاری 3dRD بزرگترین و تخصصی ترین تولیدکننده پرینترهای سه بعدی در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست