تکنولوژی پرینت سه بعدی به سرعت در حال پیشرفت و ارائه کاربردهای جدید است. در حال حاضر این تکنولوژی را در بسیاری از زمینه‌ها می‌توان به کار برد. یکی از این کاربردها معماری می‌باشد. در این مقاله به طور اختصاصی درباره ساخت ماکت، مجسمه و مدل سازی با پرینتر سه بعدی صحبت می‌کنیم.

ساخت ماکت و مجسمه با پرینتر سه بعدی

ساخت ماکت و مدل سازی پروژه‌های معماری با استفاده از پرینتر سه بعدی

ساخت ماکت بیشتر از همه در بین دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته معماری کاربرد دارد. دانشجویان برای ارائه بعضی از دروس خود بصورت عملی باید ماکت بسازند. اکثر دروس این رشته بخش عملی دارند. ساخت ماکت دانشجویی انواع ساختمان، فضای سبز، اتاق، استخر، باشگاه، مرکز خرید، آفیس و غیره جزء کارهای عملی این رشته است. این کار نوعی مدل سازی محسوب می‌شود.

ماکت سازی و مدل سازی فقط محدود به دانشگاه نیست. این کار در نمایشگاه‌ها و همایش‌ها نیز انجام می‌شود. همچنین در بسیاری از پروژه‌های ساختمانی نیز ماکت پروژه ساخته می‌شود. معماران معمولا قبل از اجرای پروژه یک مدل کوچک شده (ماکت) از طرح مورد نظر را می‌سازند. بدین ترتیب کارفرما می‌تواند روی پروژه نظر بدهد.

ویدیو مربوط به ساخت ماکت با پرینتر سه بعدی و نمایش انواع فینیش مدل پرینت شده:

روش‌های ساخت ماکت و مدل

دو روش برای این کار وجود دارد: روش سنتی و روش مدرن.

ماکت سازی به روش سنتی

 در این روش از اجزای آماده موجود در بازار استفاده می‌شود. همچنین معمار می‌تواند بعضی از اجزا را از مواد اولیه خام مثل چوب و پلاستیک و شیشه یا هرچیز دیگر درست کند. سپس در طول کار اجزا را به هم متصل کند و در جاهای مناسب قرار دهد. برای درست کردن اجزا از برش لیزری پلکسی و برشکاری استفاده می‌شود. پس بطور کلی در روش سنتی ساخت ماکت، اجزای ماکت از بازار تهیه می‌شوند و یا از مواد اولیه بصورت اختصاصی ساخته می‌شوند. سپس این اجزا در جایی که باید قرار می‌گیرند و به هم متصل می‌شوند. مونتاژ بصورت دستی انجام می‌شود.

تمام این مراحل نیاز به زمان و هزینه دارند. ظریفکاری و دقت بالایی مورد نیاز است. اکثر دانشجویان در زمان ساخت ماکت هزینه‌های زیادی را صرف می‌کنند. همچنین ممکن است بیشتر وقتشان را در طول ترم به این کار اختصاص دهند.

ماکت سازی به روش مدرن

در روش مدرن ساخت مدل یا ماکت از پرینتر سه بعدی استفاده می‌شود. تمام بخش‌های یک مدل یا ماکت را با هر جزئیات و هر ابعادی می‌توان با دقت بالایی ساخت. این روش تقریبا تمام ایرادات روش سنتی را برطرف می‌کند.

ساخت ماکت و مجسمه با پرینتر سه بعدی

مزایای ساخت ماکت با کمک پرینتر سه بعدی

معماران قبلا از روش سنتی برای ساخت مدل‌های معماری استفاده می‌کردند. به همین دلیل زمان و هزینه بالایی را صرف این کار می‌کردند. اما در حال حاضر اکثر معماران استفاده از پرینتر سه بعدی روی آورده‌اند.

در این روش زمان کمی را برای کشیدن طرح در نرم‌افزار صرف می‌کنند. بعد از آن پرینتر سه بعدی بصورت خودکار طرح را می‌سازد و مهندس معمار می‌تواند زمان خود را روی سایر کارهای پروژه بگذارد.

به جز صرفه‌جویی در زمان، دقت بالای کار در روش پرینت سه بعدی یک مزیت مهم به شمار می‌آید. همچنین این روش هزینه پایینتری نسبت به روش سنتی دارد. مثلا اگر معمار بخواهد پنج طرح مختلف از مراحل کار به کارفرما ارائه دهد در روش دستی باید کارهای کوچک زیادی را انجام دهد.

اما در روش مدرن می‌تواند براحتی طرح را به پرینتر سه بعدی بدهد تا در زمان کم و با هزینه پایین همه آن پنج طرح را بسازد.

ویدیو مربوط به پروژه ی دانشجویی ساخت ماکت با پرینتر سه بعدی:

در ادامه مراحل روش مدرن مدل سازی را بیان می‌کنیم:

1- ایجاد مدل سه بعدی از طرح ماکت

نرم افزارهایی وجود دارند که پرینتر سه بعدی قادر است با آنها ارتباط برقرار کند و طرح‌های آنها را بفهمد. پس باید طرح پروژه را با این نرم‌افزارها تطبیق دهید. کافی است استفاده از انها را یاد بگیرید و در این نرم افزارها طرح مورد نظر خود را بصورت سه بعدی پیاده کنید.

2- تبدیل فرمت و پرینت

اگر طرح شما قبلا با فرمتی ایجاد شده که برای پرینتر سه بعدی قابل پرینت نیست باید فرمت آن را تبدیل کنید. فایل‌ STL توسط پرینتر سه بعدی قابل پرینت است. بعد از اطمینان یافتن از فرمت فایل، آنرا به پرینتر بدهید تا برای شما بسازد. حال می‌توانید به سراغ کارهای دیگرتان بروید!

3- پولیش

طرح‌هایی که با پرینتر سه بعدی ساخته می‌شوند در نهایت نیاز به یک مرحله پولیش دارند. این کار باعث یک دست شدن و صاف شدن سطح محصول می‌شود.

ساخت ماکت و مجسمه با پرینتر سه بعدی

یک توصیه درباره ماکت سازی:

اگر قصد دارید یک ماکت یا مدل با ابعاد نسبتا کوچک تولید کنید بهتر است از جزئیات خیلی ریز صرف نظر کنید. مثلا بندهای بین سنگ‌های نما. به این دلیل که در طرح اصلی اعمال نخواهند شد و فقط باعث سنگین شدن فایل مورد نظر می‌گردند. حجیم شدن فایل ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی شود.

ساخت مجسمه و روش‌های آن

مجسمه‌ها نیز مانند ماکت‌های معماری هستند. مجسمه می‌تواند از روی یک عکس، یک شیء واقعی، انسان، حیوانات و هرچیز موجود در اطراف ما ساخته شود. ساخت مجسمه نیز نوعی مدل‌سازی به شمار می‌رود. مجسمه‌های انسان می‌تواند به شکل تندیس، سردیس، تمام تنه و یا نیم تنه ساخته شود.

اما روش‌ها و مواد مختلفی در ساخت مجسمه‌ها بکار می‌رود.

روش سنتی ساخت مجسمه

در روش سنتی ساخت مجسمه مواد اولیه مثلا گچ، چوب، سنگ، پلی استر یا هر چیز دیگر با استفاده از ابزارهایی تراش می‌خورند. ابزارهای مخصوصی برای ساخت مجسمه و تندریس وجود دارد. هرچقدر فرد مجسمه‌ساز حرفه‌ای باشد، با این ابزار ظرافت بیشتری را به محصول نهایی می‌دهد. حتی میزان اختلاط مواد اولیه هم در کیفیت مجسمه تاثیر دارد. از قالب هم می‌توان برای ساخت مجسمه استفاده کرد.

روش مدرن ساخت مجسمه

در روش مدرن یک طرح کامپیوتری به نرم افزار داده می‌شود و پرینتر سه بعدی آنرا می‌سازد. روش پرینت سه بعدی شما را از حرفه‌ای بودن در استفاده از ابزار مجسمه‌سازی بی‌نیاز می‌کند. از اسکنر سه بعدی نیز می‌توان برای ساخت طرح سه بعدی استفاده کرد.

مثلا فرض کنید می‌خواهید از روی عکس یک شخص مجسمه او را بسازید. در مرحله اول باید عکس شخص را در یک نرم افزار سه بعدی مثل 3DsMAX یا Maya و برنامه‌های مشابه تبدیل به یک مدل سه بعدی کنید.

در مرحله بعدی این طرح را به یک پرینتر سه بعدی می‌دهید. مواد اولیه دستگاه‌های FDM فیلامنت‌ است. فیلامنت‌ها از جنس پلاستیک هستند و در دو نوع نرم (abs) و سخت (pla) موجود هستند. نوع آن را انتخاب کرده و قطعه را پرینت کنید.

در نهایت هم محصول پرینت شده را پولیش کنید تا سطح آن یکدست شود.

اسکن سه بعدی برای ساخت مجسمه با پرینتر سه بعدی

اسکنر سه بعدی دستگاهی‌است که آنرا در مقابل یک شخص می‌گیرید و با چرخش دور آن شخص یک طرح سه بعدی از بدن او می‌گیرید. فایل نهایی را می‌توانید با کمک پرینتر سه بعدی پرینت بگیرید. یعنی یک تندیس یا یک مجسمه تمام تنه از یک فرد را با جزئیات کامل و با دقت بالایی می‌توانید بسازید. آن هم با زمان و هزینه بسیار پایین. در حالیکه ساخت تندیس یک شخص بصورت سنتی و دستی بسیار هزینه‌بر و زمانبر می‌باشد. معمولا هم نتیجه تفاوت‌های زیادی ممکن است با چهره شخص داشته باشد.

اما در تکنولوژی پرینت سه بعدی هر چیزی که به دستگاه پرینتر می‌دهید را تحویل خواهید گرفت. ساخت مجسمه تمام قد افراد در سایزهای مختلف می‌تواند حتی یک راه درآمدزایی باشد. شاید حتی یک روز به جای اینکه عکس افراد را قاب کنیم و روی میز بگذاریم از مجسمه‌های آنها استفاده کنیم!

ساخت ماکت و مجسمه با پرینتر سه بعدی

کلام آخر

در حال حاضر ساخت ماکت، مدل و مجسمه از اشیا، افراد و ساختمان‌ها بسیار پرکاربرد است. معماران ماکت پروژه‌های خود را قبل از شروع پروژه می‌سازند تا ایرادات آن را برطرف کنند. همچنین ساخت مدل و مجسمه از افراد و اشیا نیز هم در صنعت دکوراسیون، معماری و هم در زمینه‌های دیگر طرفدارانی پیدا کرده است.

تمام این موارد قبلا با استفاده از مواد اولیه و بصورت دستی انجام می‌شد. هزینه و زمان زیادی صرف می‌شد و نیاز به ظرافت و دقت داشت. اکنون با ورود پرینترهای سه بعدی به بازار ساخت چنین طرح‌هایی بسیار ساده‌تر شده است. توجه کنید که تقریبا هر طرحی که به یک پرینتر سه بعدی بدهید می‌تواند تولید کند. پس محدودیتی در جزئیات طرح وجود ندارد. ساخت ماکت با پرینت سه بعدی بسیار ارزانتر و سریعتر انجام می‌شود. در ساخت مجسمه و تندیس نیز نیازی به مهارت مجسمه سازی ندارید. کافی است طرح مورد نظر خود را به پرینتر سه بعدی بدهید.

شرکت 3dRD می‌تواند گزینه خوبی برای تهیه پرینتر سه بعدی باشد. ما در شرکت 3dRD انواع پرینترهای سه بعدی را برای مصارف مختلف با قطعات 100% ایرانی تولید و عرضه می‌کنیم. برای دریافت مشاوره رایگان در این زمینه می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

گالری تصاویر مربوط به ساخت ماکت و مجسمه با پرینتر سه بعدی:

3dRD.ir

سپاس از توجه شما

 

 

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید