راهنمای خرید کامپیوتر برای پرینتر سه بعدی

آیا به این فکر می کنید که به عنوان یک سرگرمی وارد پرینت سه بعدی شوید؟ همراه با بسیاری از چیزهای مختلف، مردم شروع به تعجب می کنند که “برای چاپگر سه بعدی به چه کامپیوتری نیاز دارم؟”. اگر شما هم به همین موضوع فکر می کنید، من پاسخ شما را دارم.

خبر خوب این است که برای چاپ قطعات خود با یک پرینتر سه بعدی به یک کامپیوتر بسیار پیشرفته یا یک راه اندازی یک سیستم گران قیمت نیاز ندارید. به خصوص اگر با یک پرینتر سه بعدی شروع می کنید که روی آن کامپیوتر تعبیه نشده است، می توانید با رایانه ای با رم 8 گیگابایتی، پردازنده ای با چهار هسته و یک هارد دیسک یا SSD مناسب میتوانید از پس آن برآیید.

اکنون، زمانی که به سیستم های پیشرفته‌تری فکر می‌کنید، ممکن است  نگرانی داشته باشید. پیشنهاد می کنم تا پایان این مقاله با صنعت سامه (3dRD) همراه باشید تا همه چیز را در مورد رایانه مورد نیاز برای هر پرینت سه بعدی بیاموزید. بنابراین، بیایید با آن ادامه دهیم.

راهنمای صنعت سامه برای تهیه کامپیوتر مناسب

هدف کامپیوترها در پرینت سه بعدی چیست؟

اگر شما یک تازه کار هستید و چیزی در مورد چاپگر سه بعدی نمی دانید، ممکن است تعجب کنید که چرا حتی به کامپیوتر نیاز دارید. معمولاً پرینت سه بعدی شامل مرحله ای است که باید فایل های قابل چاپ سه بعدی را آماده کنید و از نرم افزار اسلایسر برای برش دادن و تبدیل آنها به G-code استفاده کنید.

چاپگر سه بعدی شما نمی تواند به سادگی طرح هایی را که می خواهید چاپ کنید را همانطور که هستند بخواند. چاپگرها G-code را می خوانند و مدل مورد نظر شما را بر اساس آن چاپ می کنند. بنابراین، برای انجام تمام تنظیمات چاپ مناسب در نرم افزار اسلایسر  برای پروژه خاص خود، به رایانه نیاز دارید.

به غیر از آن، یکی دیگر از اهداف استفاده از کامپیوتر در چاپ سه بعدی، طراحی مدل شماست. فرض کنید نمی خواهید یک مدل موجود را چاپ کنید و می خواهید مدل سه بعدی خود را طراحی کنید. در این صورت، شما به یک کامپیوتر برای اجرای نرم افزارهای 3D CAD برای ایجاد طرح خود نیاز دارید.

با وجود اینکه ربطی به فرآیند چاپ ندارد، بخشی از پرینت سه بعدی است. در مجموع، در هر صورت به یک کامپیوتر نیاز خواهید داشت. اینکه بخواهید مدل را طراحی کنید یا نه، مهم نیست.

کامپیوتر پرینتر سه بعدی | gs-technology.be/en
کامپیوتر پرینتر سه بعدی | gs-technology.be/en

برای پرینت سه بعدی چه نوع کامپیوتری باید تهیه کنید؟

همانطور که قبلاً گفتم، شما می توانید از رایانه خود برای چاپ سه بعدی در دو موضوع استفاده کنید. یکی برای نرم افزارهای Slicer و تبدیل فایل های طراحی به G-code است. و هدف دیگر این است که خودتان مدل های سه بعدی خود را طراحی کنید.

نوع کامپیوتری که برای پرینت سه بعدی خود نیاز دارید بستگی به هدفی دارد که می خواهید انجام دهید. اگر فقط به کار با نرم افزار اسلایسر برای تنظیم فایل های طراحی قابل چاپ سه بعدی موجود فکر می کنید، نیازی به یک کامپیوتر پیشرفته یا قدرتمند ندارید. یک راه اندازی اولیه می تواند کار را بدون زحمت برای شما انجام دهد.

با این حال، اگر به فکر طراحی مدل های سه بعدی خود هستید، به یک کامپیوتر قدرتمند نیاز خواهید داشت. زیرا تمام نرم افزارهای مدل سازی سه بعدی که می توانید ببینید منابع فشرده ای (Resource-intensive: یک فرایند، موضوع یا مجموعه ای از فرایندها یا موضوعاتی که به منابع قابل توجه سیستمی و زمان نیاز دارند، یا نیازمند دسترسی به حجم بالایی از داده ها را دارند) هستند. آنها به گرافیک قدرتمند همراه با مشخصات بالا در رایانه شما نیاز دارند.

بیایید در هر یک از عوامل عمیق تر شویم و مشخصات دقیقی را که برای تحقق هر دو هدف نیاز دارید بررسی کنیم.

 

کامپیوتری برای پرینت سه بعدی اولیه

وقتی صحبت از عملیات چاپ سه بعدی اولیه می شود، اصلاً نیازی به نصب کامپیوتر گران قیمت ندارید. به راحتی می توانید کار پرینت سه بعدی را با مشخصات زیر در رایانه شخصی خود تکمیل کنید.

  • رم: 8 گیگابایت
  • پردازنده: 4 هسته ای (Intel i5 یا Ryzen)
  • فضای ذخیره سازی: 512 گیگابایت
  • کارت گرافیک: لازم نیست

به طور معمول، هر کامپیوتری با این مشخصات برای پرینت سه بعدی کافی است.

چه سیستم عاملی برای چاپ سه بعدی توصیه میشود؟

اگرچه، ممکن است لازم باشد پشتیبانی سیستم عامل را در نظر بگیرید. برخی از نرم افزارهای چاپگر سه بعدی وجود دارد که ممکن است سیستم عامل خاصی را پشتیبانی نکند. شما باید مراقب آن باشید. شما به سختی با  سیستم عامل ویندوز  به مشکل نصب برنامه برخواهید خورد.

اهمیت نوع 64 یا 32 بیتی بودن ویندوز

درنظر داشته باشید که نرم افزار CURA که اسلایسر بسیار قدرتمندی است در ویندوزهای 32 بیتی قابل نصب نمیباشد. ممکن است این مشکل در نصب نرم افزارهای دیگر هم وجود داشته باشد. پس توصیه میشود سیستم عامل ویندوز 64 بیتی روی کامپیوترتان نصب کنید.

یک کامپیوتر برای مدل سازی و پرینت سه بعدی

بر خلاف مشخصات کامپیوتر قبلی، زمانی که می‌خواهید مدل‌سازی سه‌بعدی را به تنهایی انجام دهید، به یک کامپیوتر بسیار پیشرفته نیاز دارید. این امر مستلزم استفاده از نرم افزارهای مدل سازی سه بعدی مانند Blender، Maya، ZBrush، Cinema4D، 3dsMax و غیره است. برای استفاده از این نوع نرم افزارها، حداقل به مشخصات زیر در رایانه شخصی خود نیاز دارید:

  • رم: 16 گیگابایت
  • پردازنده: 6 هسته ای (Intel i7 یا Ryzen)
  • فضای ذخیره سازی: 1 ترابایت یا بیشتر
  • کارت گرافیک: NVIDIA 1650ti یا بهتر

اگرچه این یک راه اندازی نسبتاً قوی است، اما آنقدر گران نیست. تنها بخش گران قیمت این کامپیوتر کارت گرافیک خواهد بود. اگر می خواهید عملکرد بهتری داشته باشید، می توانید به سراغ کارت گرافیک بهتری بروید.

مشخصات کامپیوتر نیمه حرفه ای برای پرینت سه بعدی devabit.com
مشخصات کامپیوتر نیمه حرفه ای برای پرینت سه بعدی devabit.com

آیا می توانید از چاپگر سه بعدی با لپ تاپ خود استفاده کنید؟

تمایل به استفاده از چاپگر سه بعدی با لپ تاپ ایده بسیار بدیهی است. خوشبختانه، شما می توانید آن را انجام دهید. تنها چیزی که شما نیاز دارید یک لپ تاپ با مشخصاتی است که در بالا برای هر هدفی صحبت کردم. معمولاً لپ‌تاپ‌ها برای پرینت سه بعدی اولیه عالی عمل می‌کنند.

وقتی می‌خواهید طراحی ها و مدل‌سازی سه‌بعدی همراه با پرینت سه‌بعدی انجام دهید، بهترین انتخاب نیست، زیرا هر زمان که لپ‌تاپ‌ها کار گرافیکی فشرده‌ای روی آن‌ها انجام می‌دهید، گرم می‌شوند.

یک مزیت بزرگ استفاده از لپ تاپ برای پرینت سه بعدی این است که تقریباً در هر کجا که بروید می توانید چاپ سه بعدی کنید. این به شما قابلیت حمل و نقل را می دهد، به خصوص زمانی که یک چاپگر سه بعدی قابل حمل نیز دارید.

لپ تاپ برای پرینت سه بعدی www.3dnatives.com
لپ تاپ برای پرینت سه بعدی www.3dnatives.com

آیا می توانید از چاپگر سه بعدی بدون کامپیوتر استفاده کنید؟

اکثر پرینترهای سه بعدی موجود با گزینه کارت SD عرضه می شوند. بنابراین، برای استفاده از چاپگر سه بعدی نیازی به کامپیوتر ندارید. می توانید فایل های مورد نظر را روی کارت SD بارگذاری کنید و به دستگاه انتقال دهید.

از میان پرینتر های سه بعدی کاملاً ایرانی ساخت شرکت صنعت سامه با نام برند 3dRD  میتوان پرینتر سه بعدی صنعتی پلاس را معرفی کرد، چرا که این پرینتر دارای کامپیوتر داخلی با قدرت خوب برای پرینت سه بعدی میباشد. مانیتور تاچ 10 اینچ به شما کمک میکند که بسیار آسان تر با نرم افزارهای اسلایسر کارکنید و پرینت خود را مدیریت نمایید.

با این حال، داشتن یک کامپیوتر برای کنترل بیشتر بر پرینت سه بعدی شما هنوز خوب است. شما می توانید از نرم افزار اسلایسر برای سفارشی سازی چاپ و تنظیمات شخصی فایل طراحی خود استفاده کنید.

بنابراین، یک کامپیوتر برای چاپ سه بعدی بهتر عمل می کند زیرا این فرآیند را بسیار راحت تر می کند.

پرینتر سه بعدی صنعتی پلاس 3dRD
پرینتر سه بعدی صنعتی پلاس 3dRD

نرم افزار پرینت سه بعدی

حال، اگر هنوز مطمئن نیستید که به چه نوع کامپیوتری نیاز دارید یا اینکه آیا کامپیوتری که دارید کافی است یا خیر، می توانید از نرم افزارهای مختلف برای پیدا کردن آن استفاده کنید. در اینجا تعدادی نرم افزار قدرتمند و محبوب مرتبط با چاپ سه بعدی آورده شده است.

>> نوع و فرمت فایل های سه بعدی برای پرینت << را بشناسید.

کورا/کیورا (Cura)

Cura باید یکی از بهترین، محبوبترین و پرکاربردترین نرم افزارهای اسلایسر باشد که می توانید پیدا کنید. با اکثر پرینترهای سه بعدی موجود سازگار است. بنابراین، دیگر نگران سازگاری نرم افزار نخواهید بود و بلافاصله شروع به استفاده از آن کنید. همچنین، دارای بسیاری از ویژگی های مفید است که به شما امکان کار با مدل های مختلف را می دهد.

PrusaSlicer

PrusaSlicer یک گزینه عالی برای نرم افزار اسلایسر است که نمی دانید با چه نوع چاپگری سروکار دارید. یا اگر به دنبال نرم افزاری هستید که بتوانید برای چاپگرهای رزینی و FDM از آن استفاده کنید. همچنین این یک نرم افزار معروف برش دهنده چاپ سه بعدی با بسیاری از ویژگی های پیشرفته است.

ChiTuBox Basic

در مورد چاپگرهای رزینی، ChiTuBox یک نرم افزار اسلایسر محبوب است که مردم دوست دارند از آن استفاده کنند. با ویژگی ها و گزینه های سفارشی سازی، نیازهای چاپ رزین را برآورده می کند. بهترین قسمت این است که نسخه اصلی نرم افزار رایگان است و امکانات کافی برای استفاده مبتدیان را دارد. می توانید بدون هیچ مشکلی سفر پرینت سه بعدی خود را شروع کنید.

Blender

اگر اهل مدلسازی یا طراحی سه بعدی هستید، ممکن است قبلاً در مورد Blender شنیده باشید. این در حال حاضر یکی از نرم افزارهای قوی و محبوب مدل سازی سه بعدی است که می توانید با ویژگی های فراوان در آنجا پیدا کنید. درست مانند هر نرم افزار CAD دیگری، برای استفاده کامل از Blender به یک کامپیوتر بسیار پیشرفته نیاز دارید.

ZBrush

ZBrush یکی دیگر از نرم افزارهای طراحی سه بعدی است که می توانید از آن برای ایجاد طرح های سه بعدی منحصر به فرد خود استفاده کنید. شما باید یک کامپیوتر قدرتمند با کارت گرافیک مناسب داشته باشید. در غیر این صورت نمی توانید از این برنامه در رایانه شخصی خود استفاده کنید. این به اندازه Blender محبوب یا رایج نیست، اما دارای ویژگی های بسیاری است.

Tinkercad

به برنامه طراحی 3 بعدی رایگان نیاز دارید؟ سپس، Tinkercad باید انتخاب شما باشد. در واقع، شما تطبیق پذیری Blender یا سایر نرم افزارهای CAD را در این برنامه ندارید. اما نیازی به پرداخت هزینه نرم افزار نیز نخواهید داشت. این یک گزینه خوب برای مبتدیانی میباشد که قصد دارند طراحی مدل ها و همچنین چاپ سه بعدی را به طور همزمان شروع کنند.

جدا از این موارد، می توانید نرم افزارهای زیادی برای پرینت سه بعدی خود پیدا کنید. اکثر نرم افزارهای اسلایسر که می بینید نیازی به کامپیوتر قدرتمندی ندارند. با این حال، شما به یک کارت گرافیک و مشخصات سنگین مانند رم بالاتر و فضای ذخیره سازی برای نرم افزار طراحی نیاز دارید.

نتیجه

به طور خلاصه، برای هر کسی که فکر می کند، “برای چاپگر سه بعدی به چه کامپیوتری نیاز دارم؟” پاسخ در حال حاضر منتشر شده است شما به هیچ نوع کامپیوتر خاصی یا گران قیمت نیاز ندارید. یک کامپیوتر با مشخصات مناسب برای استفاده در پروژه های پرینت سه بعدی کافی است.

با این حال، اگر به مدل سازی سه بعدی علاقه دارید، به شدت توصیه می کنم یک کامپیوتر با مشخصات بالا و مهمتر از همه، یک کارت گرافیک مناسب تهیه کنید.

3dRD

شرکت صنعت سامه با نام تجاری 3dRD بزرگترین و تخصصی ترین تولیدکننده پرینترهای سه بعدی در ایران

Source: makemendel.com

 

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید