فیلامنت ماسه سنگ SandStone مخصوص پرینتر سه بعدی | 3dRD

فیلامنت های پرینت سه بعدی ماسه سنگ وقتی برای ساخت مدل های سه بعدی استفاده می شوند از نظر هنری و بصری دلپذیر هستند. علاقه مندان به پرینت سه بعدی به طور یکسان مجذوب طرح های رنگارنگ متنوعی شده اند که می توان با این مواد فیلامنت  ایجاد کرد، به خصوص در تزیین اکشن فیگورها یا مجسمه ها. فیلامنت ماسه‌سنگ همچنین به صنعت معماری و ساخت‌وساز سود می‌رساند، که به طور قابل توجهی در ساخت طرح‌های بسیار واقعی از مدل‌های معماری و منظر کمک می‌کند. 

این فیلامنت چاپ سه بعدی ماسه سنگ نامیده می شود زیرا دارای ویژگی های سنگ مانند یک ماسه سنگ است. فیلامنت چاپ ماسه سنگ از PLA (اسید پلی لاکتیک) و پودر سرامیک یا سنگ آهک تشکیل شده است. از جمله خواص آن این است که می توان آن را به راحتی جوهر کرد، در برابر آب مقاوم نیست و در دمای 165-210 درجه سانتی گراد ذوب می شود. فیلامنت ماسه‌سنگ نیازی به میز گرم ندارد و در طول فرآیند چاپ تاب نمی‌خورد یا جمع نمی‌شود. همچنین، ماسه‌سنگ باندر امکان اتصال قوی‌تر بین لایه‌های ماده اکسترود شده را فراهم می‌کند. 

این مقاله بیشتر در مورد چیستی ماسه سنگ، ترکیب، خواص، تنظیمات چاپگر و نحوه مقایسه آن با سایر فیلامنت ها بحث خواهد کرد.

فیلامنت SandStone ماسه سنگ
فیلامنت SandStone ماسه سنگ

پرینت سه بعدی ماسه سنگ چیست؟

چاپ سه بعدی ماسه سنگی استفاده از فناوری چاپ سه بعدی – به ویژه چاپ جت رنگی – برای ساخت مدل های ماسه سنگ مانند است. ماسه سنگ یک گزینه عالی برای چاپ چند رنگ است. وقتی صحبت از چاپ سه بعدی مدل های تزئینی می شود، از بسیاری از انواع فیلامنت ها فراتر می رود. برخی از کاربردهای پرینتر سه بعدی ماسه سنگ شامل مجسمه ها، مدل های پزشکی و مدل های معماری است. ماسه سنگ یکی از پرطرفدارترین فیلامنت های پرینت سه بعدی است، زیرا وقتی در دماهای مختلف چاپ می شود، با بافت های سطوح مختلف چاپ می شود. به عنوان مثال، دمای پایین تر 165 درجه سانتی گراد، مدلی با روکش صاف تر ایجاد می کند، در حالی که دمای بالاتر 210 درجه سانتی گراد، پوشش خشن تری ایجاد می کند. یک مدل واحد را می توان با بافت های مختلف سطح با تغییر دمای چاپ ایجاد کرد. برای اطلاعات بیشتر، راهنمای ما در مورد فرایند پرینت سه بعدی FDM را ببینید .

ترکیب فیلامنت ماسه سنگ چیست؟

فیلامنت ماسه سنگی از ترکیب PLA (اسید پلی لاکتیک) با ذرات سنگ آهک یا سرامیک تولید می شود. قطعات چاپ شده با ماسه سنگ شباهت زیادی به سرامیک یا ماسه سنگ دارند. اکثر مدل‌های سه‌بعدی برای دستیابی به یک سطح صاف، پس از پردازش می‌روند. با این حال، روکش سنگ مانند فیلامنت ماسه سنگی یک ویژگی مثبت است که از چندین نوع طراحی مانند مدل های معماری سود می برد.

فیلامنت ماسه سنگی چه ویژگی هایی دارد؟

فیلامنت ماسه سنگ یک ماده بسیار جالب با چندین ویژگی فیزیکی از جمله:

  1. پوشش سطحی مدل مانند سنگ است.
  2. نسبتا سبک است.
  3. وقتی صحبت از کاربردهای با استحکام بالا می شود، ماسه سنگ مطمئناً انتخاب نیست.

مقایسه خواص فیلامنت ماسه سنگ

جدول 1 زیر یک مقایسه جانبی از خواص ماسه سنگ با سایر مواد فیلامنت ای را نشان می دهد:

جدول 1: مقایسه ماسه سنگ در مقابل PETG در مقابل ABS در مقابل TPU
خواصماسه سنگPETGABSTPU

دمای ذوب یا چاپ

165-210 درجه سانتیگراد

230-250 درجه سانتیگراد

240-270 درجه سانتیگراد

220-250 درجه سانتیگراد

دمای میز گرم (لازم نیست)

45-70 درجه سانتیگراد

70-80 درجه سانتیگراد

95-110 درجه سانتیگراد

30-60 درجه سانتیگراد

مقاومت در برابر ضربه

فقیر

خوب

خوب

خوب

پرداخت سنگ مانند

آره

خیر

خیر

خیر

محدودیت های چاپ سه بعدی با ماسه سنگ چیست؟

چاپ سه بعدی با ماسه سنگ، اگرچه بسیار مفید است، اما با معایبی همراه است. صاف کردن لایه های ساختمانی اگر غیرممکن نباشد دشوار است. در نتیجه، این ماده ماسه سنگ مانند حس لمسی به آن دارد. سطح نیز کاملا متخلخل است، ضد آب نیست و مقاومت در برابر ضربه کم دارد. برخی از مزایای آن این است که مواد انعطاف پذیر و انعطاف پذیر هستند و در مقایسه با فیلامنت های دیگر به ندرت پیچ می خورند.

چرا از ماسه سنگ در چاپ سه بعدی استفاده می شود؟

ماسه سنگ به دلایل زیادی در چاپ سه بعدی استفاده می شود. نمونه های اولیه را می توان با توجه به مجموعه ای از رنگ ها به صورت سه بعدی چاپ کرد. رنگ های بی شماری برای انتخاب وجود دارد که به فرد امکان می دهد مدل های بصری و هنری دلپذیری خلق کند. این ماده امکان رنگ آمیزی جوهر را فراهم می کند و می تواند از نظر ساختاری با دقت مشخصی ترکیب شود. ماسه سنگ چاپ سه بعدی برای ایجاد قطعات کاربردی به دلیل ماهیت شکننده مواد ایده آل نیست. به عبارت دیگر، تحت استرس شدید به راحتی می شکند. به همین دلیل است که اساساً برای قطعات تزئینی استفاده می شود.

چگونه از ماسه سنگ در پرینت سه بعدی استفاده کنیم؟

درست کردن همه چیز در ابتدا تضمین می کند که ماسه سنگ چاپگر سه بعدی در بهترین بافت، فرم و شکل ممکن ظاهر شود. در اینجا چند نکته و ترفند برای چاپ سه بعدی با ماسه سنگ آورده شده است:

  1. باید از سنگ آهک یا پودر پایه گچ استفاده شود. این پودر همراه با چسب می باشد که همجوشی را تسهیل می کند. بایندر یک حلال چسب مانند است که با رنگ های CMY یا CMYK مخلوط شده است.
  2. فیلامنت چاپ سه بعدی ماسه سنگی می تواند بدون تخت گرم کار کند. با این حال، اگر از یک تخت گرم استفاده می شود، بگذارید بین 40 تا 70 درجه سانتیگراد سقوط کند.
  3. مدل باید با احتیاط کار شود و نباید با آب تماس پیدا کند. اگر این اتفاق بیفتد، باعث می شود مدل رنگ درخشان خود را از دست بدهد.

برای داشتن یک روکش واقعا خوب، در محدوده دمایی 165 تا 210 درجه سانتیگراد چاپ کنید.

قطعات Sandstone چاپ شده با پرینتر سه بعدی
قطعات Sandstone چاپ شده با پرینتر سه بعدی

بهترین تنظیمات پیکربندی برای چاپ سه بعدی ماسه سنگ چیست؟

بهترین تنظیمات پیکربندی برای چاپ سه بعدی ماسه سنگ به برند مورد استفاده بستگی دارد. توصیه می شود تنظیمات توصیه شده سازنده را بررسی کنید تا به نتایج مطلوب برسید. جدول 2 زیر تنظیمات چاپگر توصیه شده برای فیلامنت ماسه سنگ را نشان می دهد:

جدول 2: تنظیمات چاپگر سه بعدی فیلامنت ماسه سنگ
تنظیمات چاپگرارزش

دمای اکسترودر یا دمای نازل یا دمای چاپ

165-210 درجه سانتیگراد

دمای تخت

45-70 درجه سانتی گراد

سرعت چاپ

50-60 میلی متر بر ثانیه

سرعت فن اکسترودر

0-10٪

سرعت عقب نشینی

20-45 میلی متر بر ثانیه

فاصله انقباض (مستقیم)

2-3 میلی متر

فاصله انقباض (باودن)

4-6 میلی متر

نرخ جریان

95-105٪

مواد تخت

چسب، ورق PET، نوار کاپتون و صفحه شیشه ای

بهترین سرعت چاپ سه بعدی ماسه سنگ چیست؟

بهترین سرعت چاپ سه بعدی ماسه سنگی بین 50 تا 60 میلی متر بر ثانیه است. سرعت باید در این حد باقی بماند. با این حال، یک فرد می‌تواند با سرعت کم شروع کند و تا زمانی که سطح غیرمعمولی از فیلامنت‌ها بر روی چاپ شروع شود، کار کند. وقتی این شکل گیری فیلامنت ها اتفاق افتاد، سرعت را کمی کاهش دهید و نتایج را مشاهده کنید.

دمای ذوب فیلامنت ماسه سنگ چقدر است؟

دمای ذوب فیلامنت چاپ سه بعدی ماسه سنگ بین 165 تا 210 درجه سانتیگراد است. دمای چاپ به عوامل خاصی بستگی دارد، به عنوان مثال، نوع یا مارک فیلامنت مورد استفاده، نوع چاپگر و نیاز قطعه. دما تأثیر مستقیمی بر بافت سطح مدل دارد. تنظیم دما را تا رسیدن به بافت مطلوب تنظیم کنید. برای چاپ مدلی با بافت سطحی متفاوت، دمای ذوب مشخص شده را به طور متناوب تغییر دهید. 

آیا هنگام چاپ با ماسه سنگ به میز گرم نیاز است؟

خیر، فیلامنت چاپ سه بعدی ماسه سنگی نیازی به میزگرم ندارد. دلیل آن این است که فیلامنت ماسه سنگ در حین پرینت سه بعدی تاب نمی خورد. با این حال، اگر از یک تخت گرم استفاده می شود، آن را در دمایی بین 40 تا 70 درجه سانتی گراد قرار دهید.

ضخامت دیوار خوب برای ماسه سنگ پرینت سه بعدی چیست؟

ضخامت دیوار خوب برای ماسه سنگ پرینت سه بعدی 2 میلی متر برای دیوارهای پشتیبان است – حداقل به دو طرف مدل سه بعدی متصل است. با این حال، اگر دیوار بدون تکیه گاه باشد – فقط به یک طرف مدل سه بعدی متصل است – باید از مقدار 3 میلی متر استفاده شود. 

چگالی دیوار خوب برای ماسه سنگ پرینت سه بعدی چیست؟

به طور کلی، چگالی پرکننده مورد استفاده برای اکثر فیلامنت‌ها بین 15 تا 50 درصد کاهش می‌یابد – و فیلامنت چاپ سه بعدی ماسه‌سنگ از این قاعده مستثنی نیست. چگالی پر کردن نشان می‌دهد که داخل یک پرینت سه بعدی از چه مقدار ماده یا فیلامنت گرمانرم ساخته شده است. معمولاً در برنامه های نرم افزاری اسلایسر به صورت درصد اندازه گیری یا تعریف می شود. 

برش‌کننده‌ها برای خواندن چگالی پرشده از حداقل (0%) تا بالاترین (100%) کالیبره شده‌اند. 0% به معنای توخالی بودن قطعه است و 100% به معنای کاملاً محکم بودن قطعه است. تصمیم گیری در مورد اینکه کدام چگالی پرکننده استفاده شود به شدت به برنامه کاربردی بستگی دارد. برای قطعات کاربردی و نهایی، تراکم پرکننده بالای 50 درصد توصیه می شود. برای چاپ هایی که نیازی به قوی بودن فوق العاده ندارند، تراکم پرکننده 15 تا 50 درصد اشکالی ندارد.

آیا فیلامنت ماسه سنگی محلول در آب است؟

اطلاعاتی در مورد حلالیت فیلامنت ماسه سنگی در آب وجود ندارد. توصیه می شود به برگه اطلاعات مواد سازنده مراجعه کنید

تفاوت بین ماسه سنگ و PLA در چاپ سه بعدی چیست؟

PLA از مواد آلی مانند نیشکر و ذرت (همچنین در ترکیب افزودنی ها موجود است) ایجاد می شود. از طرف دیگر، ماسه سنگ از ترکیب PLA با ذرات پودر کلسیم یا سرامیک ساخته می شود. موارد استفاده از PLA شامل ایمپلنت های پزشکی، بخیه های پزشکی و اهداف بسته بندی مواد غذایی است. در حالی که ماسه سنگ برای کاربردهای هنری دلپذیر مانند مدل های معماری، مجسمه ها و مدل های طراحی منظر استفاده می شود. 
3dRD

شرکت صنعت سامه با نام تجاری 3dRD بزرگترین و تخصصی ترین تولیدکننده پرینترهای سه بعدی در ایران

Source: SIMPLIFY3D.COM

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست