مقایسه نازل های با قطر 0.4 و 0.6 میلیمتر

بسیاری از کاربران نمی توانند تصمیم بگیرند که کدام نازل بین نازل 0.4 میلی متر و 0.6 میلی متر بهترین است. بحث اینکه کدام بهترین است بین این دو نازل همیشه یک موضوع داغ بوده و احتمالاً ادامه خواهد داشت. صنعت سامه 3dRD در این مقاله مقایسه ای را ارائه میکند درمورد اینکه کدام یک برای شما بهتر است.

برای مدل هایی که نیاز به جزئیات مشخصی دارند، 0.4 میلی متر ترجیح داده می شود. اگر سرعت را بر جزئیات مدل خود ترجیح می دهید، 0.6 میلی متر (بزرگتر) برای شما مناسب است. اکثر قطعات کاربردی به جزئیات کمی نیاز دارند، بنابراین معمولاً 0.6 میلی متر ایده بهتری برای کاهش زمان چاپ است. فراموش نکنید که دمای چاپ را پس از تعویض نازل کالیبره کنید.

این پاسخ اساسی است، اما برای اینکه بدانید کدام نازل برای شما بهترین است، برای جزئیات بیشتر به خواندن ادامه دهید.

انتخاب قطر نازل 0.4 یا 0.6
انتخاب قطر نازل 0.4 یا 0.6

فهرست مطالب این موضوع

کیفیت پرینت سه بعدی

جنبه ای که باید در مقایسه نازل 0.4 mm با نازل 0.6 mm در نظر گرفت، کیفیت جزئیات چاپ سه بعدی است.

قطر نازل پرینتر سه بعدی بر روی جزئیات سطح افقی (محور X) یک شی تأثیر می گذارد، مانند حروف روی مدل، و ارتفاع لایه بر جزئیات در طرف های مایل یا عمودی یک شی تأثیر می گذارد.

یک نازل 0.4 mm می تواند ارتفاع لایه را تا 0.08 میلی متر چاپ کند، که به معنای جزئیات بهتر در مقایسه با نازل 0.6 mm است که در همان ارتفاع لایه مشکل دارد. قطر نازل کوچکتر همچنین به معنای چاپ جزئیات بیشتر در مقایسه با قطر نازل بزرگتر است.

قاعده کلی این است که ارتفاع لایه شما می تواند 20 تا 80 درصد قطر نازل باشد، بنابراین یک نازل 0.6 mm می تواند به ارتفاع لایه 0.12-0.48 میلی متر برسد.

یکی از کاربران که عمدتاً از یک نازل 0.6 mm برای چاپ نمونه ها و علائم استفاده می کند، گفت که برای چاپ این جزئیات باید از نازل 0.4 mm خود استفاده کند زیرا نمی تواند جزئیات دقیق چاپ را از دست بدهد. او گفت بهتر است هر دو را در دست داشته باشید.

در حالی که کیفیت چاپ مهم است، تنها زمانی مرتبط است که باید نگران جزئیات دقیق باشید. کاربرانی که قطعات کاربردی را چاپ می کنند به ندرت می توانند تفاوت بین اندازه نازل 0.4 mm و 0.6 mm را تشخیص دهند.

در اینجا مثال چاپ قطعه ای برای پرینتر سه بعدی یا یک شی برای استفاده در خانه یا ماشین شما است. این قطعات به جزئیات دقیق نیاز ندارند و 0.6 میلی متر این کار را سریعتر انجام می دهد.

یکی از کاربران گفت که هنگام چاپ قطعات کاربردی از 0.6 میلی متر استفاده می کند زیرا کیفیت به اندازه قابل توجهی افت نمی کند.

کیفیت پرینت سه بعدی بر اساس قطر نازل
کیفیت پرینت سه بعدی بر اساس قطر نازل

زمان چاپ

یکی دیگر از جنبه هایی که باید در مقایسه نازل 0.4 mm با نازل 0.6 mm در نظر گرفت زمان چاپ است. سرعت چاپ در پرینت سه بعدی به اندازه کیفیت چاپ برای بسیاری از کاربران مهم است. اندازه نازل یکی از عوامل متعددی است که می تواند زمان چاپ یک مدل را کاهش دهد.

یک نازل بزرگتر برابر با اکستروژن بیشتر، ارتفاع لایه بلندتر، دیواره های ضخیم تر و محیط کمتر است که منجر به کاهش زمان می شود. این عوامل به زمان چاپ چاپگر سه بعدی کمک می کند.

عرض اکستروژن

یک قانون کلی در مورد عرض اکستروژن افزایش 100-120 درصد قطر نازل شما است. این به این معنی است که یک نازل 0.6 mm می تواند عرض اکستروژن بین 0.6 میلی متر تا 0.72 میلی متر داشته باشد در حالی که یک نازل 0.4 mm دارای عرض اکستروژن بین 0.4 میلی متر تا 0.48 میلی متر است.

مواردی وجود دارد که این امر عادی نیست، زیرا برخی از کاربران می توانند بیش از 120 درصد قطر نازل خود را چاپ کنند و نتایج رضایت بخشی به دست آورند.

ارتفاع لایه

نازل بزرگتر همچنین به معنای فضای بیشتر برای افزایش ارتفاع لایه است. همانطور که قبلا ذکر شد، یک نازل 0.6 میلیمتری می تواند ارتفاع لایه 0.12-0.48 میلی متر را انجام دهد، در حالی که یک نازل 0.4 میلیمتری می تواند ارتفاع لایه 0.08-0.32 میلی متر را انجام دهد.

ارتفاع لایه بیشتر به معنای زمان چاپ کمتر است. اما باز هم، این قانون   به طور قطعی تنظیم نشده است، اما بیشتر آن را به عنوان یک هنجار برای گرفتن بهترین ها از نازل خود می پذیرند.

یکی از کاربران در مورد اینکه چگونه یک نازل 0.4 میلیمتری می تواند محدوده 0.24 میلیمتری در ارتفاع لایه را به کاربر بدهد، که تفاوت بین 0.08 میلی متر و 0.32 میلی متر است، توضیح داد. از طرف دیگر، 0.6 میلی متر محدوده ارتفاع لایه 0.36 میلی متر را ارائه می دهد که تفاوت بین 0.12 میلی متر و 0.48 میلی متر است. پیشنهاد 3dRD برای شما: در بخش مقالات مطلبی درباره میزگرم پرینتر سه بعدی یا هیت بد منتشر شده است که میتواند برایتان جالب باشد.

ارتفاع لایه 0.2 میلی متر (چپ) در مقابل 0.9 میلی متر ارتفاع لایه (راست)
ارتفاع لایه 0.2 میلی متر (چپ) در مقابل 0.9 میلی متر ارتفاع لایه (راست)
ارتفاع لایه 0.2 میلی متر (چپ) در مقابل 0.9 میلی متر ارتفاع لایه (راست)
ارتفاع لایه 0.2 میلی متر (چپ) در مقابل 0.9 میلی متر ارتفاع لایه (راست)

سطح محیط ها و دیواره ها

نازل بزرگتر به این معنی است که چاپگر سه بعدی شما باید محیط/دیوارهای کمتری بگذارد که باعث صرفه جویی در زمان چاپ می شود. هنگامی که یک نازل 0.4 میلیمتری به دلیل قطر کوچکتر آن 3 محیط پخش می کند، یک نازل 0.6 میلیمتری فقط به 2 عدد نیاز دارد.

یک نازل 0.6 میلیمتری محیط های وسیع تری را چاپ می کند، به این معنی که در مقایسه با نازل 0.4 میلیمتری باید دور کمتری ایجاد کند. استثنا در صورتی است که کاربر از حالت vase استفاده کند که هنگام چاپ از یک محیط استفاده می کند. در این مقاله میتوانید درباره پرینتر های سه بعدی رزینی اطلاعات خوبی بدست بیاورید: پرینتر رزینی چیست؟

ترکیبی از این عوامل به زمان چاپ چاپگر سه بعدی شما کمک می کند. اگر سعی کنید به سرعت پرینت سه بعدی را بدون در نظر گرفتن هر یک از این موارد انجام دهید، می تواند باعث گرفتگی نازل شود. نازل 0.4 میلیمتری در مقایسه با 0.6 میلی متر به دلیل قطر کوچکتر سریعتر مسدود می شود.

کاربری که از نازل 0.4 میلی‌متری خود به نازل 0.6 میلی‌متری شیفت کرد، تفاوتی در زمان چاپ 29 قطعه در هم قفل شده مشاهده کرد. زیر 0.4 میلیمتری او، 22 روز طول می کشید تا همه چاپ شوند، اما با نازل 0.6 میلیمتری او، حدود 15 روز کاهش یافت.

استفاده از فیلامنت و مواد اولیه

یکی از جنبه هایی که هنگام مقایسه نازل 0.4 mm با نازل 0.6 mm باید در نظر گرفت، مقدار فیلامنت پرینتر سه بعدی است که استفاده می کند. به طور طبیعی، یک نازل بزرگتر در حین چاپ مواد بیشتری مصرف می کند.

یک نازل بزرگتر در مقایسه با نازل کوچکتر می تواند مواد و خطوط ضخیم بیشتری را بیرون بکشد. به عبارت دیگر، یک نازل 0.6 mm خطوط ضخیم تر و مواد بیشتری را نسبت به یک نازل 0.4 mm بیرون می کشد.

مانند همه چیزهای چاپ سه بعدی، استثناهایی وجود دارد. برخی تنظیمات نازل 0.6 mm می تواند منجر به آن شود که از مواد مشابه یا کمتر استفاده شود.

یکی از روش‌هایی که برای کاهش فیلامنت مورد استفاده هنگام چاپ با نازل 0.6 میلی‌متری استفاده می‌شود، کاهش تعداد محیطی است که چاپگر می‌گذارد. از آنجایی که 0.6 میلی متر خطوط ضخیم تری ایجاد می کند، اگر آن را با 0.4 میلی متر مقایسه کنید، می تواند از محیط های کمتری استفاده کند و در عین حال استحکام و شکل خود را حفظ کند.

این مورد زمانی بود که کاربر یک مدل را با یک نازل 0.4 میلی‌متری و یک نازل 0.6 میلی‌متری برش داد، که هر دو نشان می‌دادند که پروسه از ماده مشابهی برای چاپ استفاده می‌کند که 212 گرم است.

همچنین نوع مواد مورد استفاده برای در نظر گرفتن وجود دارد. مواد خاصی که به عنوان فیلامنت استفاده می شوند، مانند فیلامنت PLA چوب یا فیبر کربن، می توانند باعث گرفتگی نازل های با قطر کمتر شوند.

یکی از کاربران متوجه شد که نازل 0.4 mm او با فیلامنت های تخصصی مانند چوب/شفاف/فلز دست و پنجه نرم می کند، اما متوجه شد که وقتی به 0.6 میلی متر بزرگتر تغییر می کند، دیگر این مشکلات را ندارد.

استحکام - قدرت

یکی دیگر از جنبه هایی که در مقایسه نازل 0.4 mm با نازل 0.6 mm باید در نظر گرفت، قدرت چاپ است. خطوط ضخیم تر باید به قطعات یا مدل های قوی تر منجر شوند.

نازل 0.6 میلی‌متری می‌تواند خطوط ضخیم‌تری را برای پر کردن و ارتفاع لایه‌های بالاتر چاپ کند، که به استحکام آن کمک می‌کند بدون اینکه هزینه‌ای برای سرعت شما داشته باشد. اگر می‌خواهید همان قطعات را با 0.4 میلی‌متر چاپ کنید، می‌توانید چاپ مناسبی داشته باشید اما زمان اتمام آن دو برابر می‌شود.

استحکام نیز با توجه به داغ شدن پلاستیک و سرعت خنک شدن آن تعیین می شود. یک نازل بزرگتر به دمای داغتری نیاز دارد، زیرا در مقایسه با زمانی که از نازل کوچکتر استفاده می شود، ماده داغ در حال ذوب شدن و تغذیه پلاستیک بسیار سریعتر است.

من توصیه می کنم پس از تغییر به نازل 0.6 mm، یک برج دما برای کالیبره کردن دمای چاپ خود انجام دهید.

استحکام
استحکام

یکی از کاربران در مورد اینکه با استفاده از یک نازل 0.6 میلیمتری چقدر بادوام تر چاپ می کند، اظهار کرد. او این کار را با اندازه نازل بین 150-200٪ انجام داد.

کاربر دیگری گفت که با استفاده از 140 درصد از قطر نازل خود و قرار دادن پر کردن در 100 درصد، استحکام لازم را در نازل 0.5 میلیمتری خود بدست می آورد.

ساپورت گذاری ها

یکی دیگر از ویژگی هایی که هنگام مقایسه یک نازل 0.4 mm با یک نازل 0.6 mm باید در نظر گرفت، پشتیبانی است. قطر بیشتر نازل 0.6 mm به این معنی است که لایه های ضخیم تری را چاپ می کند که شامل لایه هایی برای پشتیبانی می شود.

لایه های ضخیم تر به این معنی است که هنگام استفاده از نازل 0.6 mm در مقایسه با نازل 0.4 mm، جدا کردن تکیه گاه ها سخت تر است. اگر درباره اکسترودر پرینترهای سه بعدی نیاز به کسب اطلاعات داشتید پیشنهاد میکنیم از مقاله اکسترودر چاپگر سه بعدی بازدید بفرمایید.

کاربری با نازل 0.4 mm و 0.6 mm روی دو چاپگر مختلف در مورد اینکه چگونه حذف پشتیبانی از چاپ های 0.6 mm در مقایسه با چاپ های 0.4 mm او کابوس است، اظهار کرد.

همیشه می‌توانید تنظیمات پشتیبانی خود را با توجه به تغییر اندازه نازل تنظیم کنید تا حذف آنها آسان‌تر شود.

ساپورت گذاریها formlabs.com
ساپورت گذاریها formlabs.com

مزایا و معایب نازل 0.4 میلی متری

مثبت +

  • برای چاپ جزئیات روی مدل ها یا حروف، انتخاب خوبی است.

منفی –

  • در مقایسه با نازل 0.6 میلی متری احتمال گرفتگی بیشتر است، اما معمول نیست.
  • زمان چاپ کندتر در مقایسه با نازل 0.6 میلی متری.

مزایا و معایب نازل 0.6 میلی متری

مثبت +

  • چاپ های بادوام تر
  • بهترین برای چاپ های کاربردی با جزئیات کمتر
  • خطرات کمتر گرفتگی نازل
  • در مقایسه با 0.4 میلی متر سریع چاپ می شود

منفی –

  • در صورتی که تنظیمات تنظیم نشده باشند، حذف پشتیبانی ممکن است دشوار باشد
  • اگر به دنبال جزئیاتی مانند متن یا مدل هستید، انتخاب بدی است
  • در مقایسه با 0.4 میلی متر، برای چاپ به دمای داغ بالاتری نیاز دارد
مقایسه قطر نازل ها در پرینت سه بعدی
مقایسه قطر نازل ها در پرینت سه بعدی

کدام نازل بهتر است؟

پاسخ به این سوال بستگی به آنچه کاربر می خواهد چاپ کند و ترجیح او دارد. برخی از کاربران گزینه‌ای را بررسی می‌کنند که در آن از تنظیمات جی کد  0.6 میلی‌متری روی نازل 0.4 میلی‌متری استفاده می‌کنند و چاپ موفقیت‌آمیزی دیده‌اند. مطالعه این مقاله ممکن است برایتان جذاب باشد: یک پرینتر سه بعدی می تواند رویاهای شما را محقق کند!

یکی از کاربرانی که از 0.4 میلی متر برای چاپ استفاده می کند، سال ها در مورد استفاده از تنظیمات چاپ 0.6 میلیمتری نظر داد. او به تازگی یک نازل 0.6 میلیمتری دریافت کرد و گفت که از G-Code چاپ 0.8 میلیمتری برای چاپ با آن استفاده خواهد کرد.

کاربر دیگری گفت که از یک نازل 0.4 میلیمتری در تنظیم 0.6 میلیمتری در Cura استفاده می کند. او گفت برای چاپ هندسی و گلدان عالی است.

این ویدیوی توماس سالاندرر را که چاپ‌های چاپ نازل 0.4 میلی‌متری را با تنظیمات g-code 0.6 میلی‌متری مقایسه کرده است، تماشا کنید.

3dRD

شرکت صنعت سامه با نام تجاری 3dRD بزرگترین و تخصصی ترین تولیدکننده پرینترهای سه بعدی در ایران

Source: 3dprintprinterly.com

 

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید