در این راهنما، ما قصد داریم موارد مهمی را که برای پرینت با فیلامنت های ASA باید بدانید و نحوه جلوگیری از مشکلاتی که معمولاً با این فیلامنت مواجه می شوند را بررسی می کنیم. با این نکات، چیزهایی را که باید در مورد فیلامنت های ASA بدانید، یاد خواهید گرفت.

مواد ASA

اکریلیک استایرن آکریلونیتریل، معروف به ASA ممکن است یکی از فیلامنت های رایج برای چاپ سه بعدی نباشد. اما وقتی نوبت به تولید پرینت های سه بعدی طراحی شده برای فضای باز می رسد، فیلامنت های ASA انتخاب عالی هستند.

دانشمندان این فیلامنت را به عنوان نسخه بهتری از ABS توسعه دادند. بنابراین، فیلامنت‌های ASA تمام ویژگی‌های خوب ABS را دارند، اما چالش‌های برجسته مشترک با آن را شامل نمی‌شوند. بنابراین، پرینت‌های سه‌بعدی تولید شده با فیلامنت‌های ASA سفید برای مدت طولانی‌تری در مقایسه با فیلامنت های ABS سفید باقی می‌مانند.

فیلامنت های ASA به راحتی قدرت خود را از دست نمی دهند یا وقتی در معرض نور خورشید قرار می گیرند، خراب نمی شوند. به همین دلیل است که از آنها در ساخت کوتوله های باغبانی، گلدان ها و غیره استفاده می شود. اگر با فیلامنت های ASA آشنا نیستید، به طور تصادفی به مکان مناسبی برخورد کرده اید.

عناوین مقاله
فیلامنت ASA پرینتر سه بعدی
فیلامنت ASA پرینتر سه بعدی

مقدمه ای بر فیلامنت های ASA

برای پرینت سه بعدی مانند یک حرفه ای، باید درک خوبی از فیلامنت ای که می خواهید استفاده کنید داشته باشید. به عنوان مثال، دمای ایده آل، خواص آن، یا چالش هایی که ممکن است با آن مواجه شوید. و اطلاعات زیر به درک بهتر فیلامنت های ASA کمک می کند.

فیلامنت ASA چیست؟

ASA بسیار شبیه ABS است. این یک ترموپلاستیک مهندسی است که ساختار مولکولی مشابهی با ABS دارد. اما چیزی که ASA را متمایز می کند، مقاومت عالی در برابر مواد شیمیایی و ضربه بالا، دوام بالا، استحکام مکانیکی خوب و مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش بالا است. فیلامنت های ASA دارای نقطه ذوب 105 درجه سانتیگراد هستند. و ثبات ابعادی آن نیز عالی است.

ترکیب و خواص

ASA ترکیبی از سه مونومر (اکریلونیتریل، استایرن و آکریلات) است که مسئول خصوصیات آن است. مونومر آکریلونیتریل دلیل این است که فیلامنت های ASA مقاومت شیمیایی و حرارتی بالایی دارند. استایرن پایداری و استحکام آن را تقویت می کند و آکریلات توانایی آب و هوا و استحکام ضربه را بهبود می بخشد.

خواص

سختی≅ Shore D 110
دمای انحراف گرما≅ 92 درجه سانتی گراد
استحکام کششی35.0 – 50.5 مگاپاسکال
دمای انتقال شیشه ای≅ 112 درجه سانتی گراد
تراکم1.06 – 1.09 گرم در سی سی
مدول کششی1786 – 2468 مگاپاسکال
استحکام خمشی38.6 – 78.6 مگاپاسکال

کاربردهای ASA چیست؟

همانطور که می دانید، ویژگی های فیلامنت های ASA شامل مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش، مقاومت شیمیایی و حرارتی، مقاومت در برابر ضربه، توانایی آب و هوا و غیره است. به همین دلیل است که از فیلامنت های ASA در چاپ استفاده می شود:

 • لوازم و مصالح ساختمانی
 • تجهیزات باغبانی
 • محصولات ورزشی
 • قطعات خودرو
 • اتصالات قایق
 • پانل های داشبورد برای قایق ها
 • ساخت نمای بیرونی قایق ها

 

قطعه تولیدی توسط چاپ سه بعدی asa
قطعه تولیدی توسط چاپ سه بعدی asa

مزایا و معایب فیلامنت های ASA

 مزایا 

 • مناسب برای پرینت های سه بعدی در نظر گرفته شده برای فضای باز، زیرا ASA مقاومت خوبی در برابر اشعه ماوراء بنفش دارد.
 • فیلامنت های ASA بادوام و سخت هستند و بنابراین از استحکام مکانیکی بالایی برخوردار هستند.
 • فیلامنت های ASA مقاومت خوبی در برابر حرارت و ضربه دارند.
  ASA
 • مقاومت خوبی در برابر آب و مواد شیمیایی دارد.
 • فیلامنت ASA به دلیل زیبایی ظاهری و پرداخت سطحی خوب شناخته شده است.
 • برای صاف کردن یا چسباندن می توانید آن را در استون حل کنید.

  معایب 

 • فیلامنت های ASA گزینه های رنگی زیادی ندارند.
 • به دمای میز گرم و اکسترودر بالاتر نیاز دارد.
 • مستعد تاب برداشتن و جمع شدن.
 • هنگام چاپ دود سمی تولید می کند.
 • کمی گران تر از ABS.
 

نحوه چاپ با فیلامنت های ASA

درجه حرارت

برای پرینت سه بعدی بهتر و باکیفیت با فیلامنت های ASA، دما را بین 240-260 درجه سانتی گراد نگه دارید. همچنین دمای میز گرم را بین 90-120 درجه حفظ کنید. اما این دما بسته به برند فیلامنت و چاپگر سه بعدی مورد استفاده شما می تواند متفاوت باشد. بنابراین، ممکن است لازم باشد تنظیماتی را برای یافتن دمای ایده آل انجام دهید. می توانید با افزایش یا کاهش 5 درجه دما شروع کنید.

پرینت سه بعدی در دماهای بالا یا پایین مشکلات خود را دارد، اگرچه اولی به مراتب بهتر است. چاپ با فیلامنت‌های ASA در دمای بالا چسبندگی لایه خوبی را تضمین می‌کند، اما ممکن است تعدادی برآمدگی و رشته‌ها ایجاد کند. برعکس، اگر رشته های ASA به درستی گرم نشوند، احتمال تاب برداشتن و شکافتن آنها بیشتر می شود. ASA سرد همچنین می تواند منجر به چسبندگی ضعیف لایه شود.

اگر قصد چاپ مدل های بزرگتر را دارید پیشنهاد می کنیم از چاپگر محصور شده و دارای اتاقک پرینت استفاده کنید. چاپ های بزرگ به معنای استرس باقی مانده بیشتر است که منجر به تاب برداشتن یا ترک می شود. یک چاپگر محصور دمای ثابتی را حفظ می کند و استرس باقیمانده را کاهش می دهد. پرینترهای سه بعدی نیمه صنعتی پلاس، صنعتی و صنعتی پلاس 3dRD دارای اتاقک پرینت و میز گرم مناسب چاپ های حساس هستند که میتوانید در فروشگاه آنلاین پرینترهای سه بعدی 3dRD آن ها را مشاهده کنید.

چسبندگی بستر

برای چاپ موفق پرینت های سه بعدی با کیفیت، چسبندگی مناسب بستر ضروری است. وقتی فیلامنت محکم به بستر می‌چسبد، خطر جدا شدن و تاب برداشتن چاپ را کاهش می‌دهد. در حال حاضر، با برخی از رشته ها، شما مجبور نیستید از یک میز گرم استفاده کنید. اما برای چاپ با فیلامنت های ASA باید آن را داشته باشید.

بدون میز گرم، ASA شکافته می‌شود و چاپ را خراب می‌کند. بنابراین، مطمئن شوید که میز گرم چاپ به درستی از قبل گرم شده است. دمای ایده آل ممکن است بین 90-120 درجه باشد. به این ترتیب می توانید از چسبندگی بهتر بستر اطمینان حاصل کنید که به نوبه خود تاب برداشتن را کاهش می دهد.

در اینجا چند نکته برای دستیابی به چسبندگی بهتر بستر وجود دارد:

 • از مواد شوینده یا ایزوپروپیل الکل برای تمیز کردن بستر چاپ از زباله یا باقی مانده های چاپ استفاده کنید.
 • بررسی کنید که آیا میز چاپ به درستی تراز شده است زیرا رسیدن به یک لایه اول مهم است.
 • میز چاپ را از قبل گرم کنید.
 • برای جلوگیری از مشکلات چسبندگی بستر از اسپری مو یا چسب های چاپ سه بعدی استفاده کنید.

استفاده از سطح مناسب چاپ همچنین می تواند چسبندگی بستر را در حین چاپ بهبود بخشد. سطوح چاپی که بهترین عملکرد را برای رشته های ASA دارند عبارتند از:

میز گرم های شیشه ای

میز شیشه ای یکی از بهترین گزینه های پلت فرم ساخت از نظر رشته های ASA است. یک میز شیشه ای یک پایه محکم ارائه می دهد و مشکلات تاب خوردگی را به حداقل می رساند. فیلامنت های ASA روی پلتفرم های ساخت ناهموار عملکرد خوبی ندارند. میز شیشه ای بسیار مسطح است که برای پرینت های سه بعدی با کیفیت بسیار ضروری است. یکی دیگر از چیزهای خوب در مورد میز های شیشه ای این است که پس از چاپ، هنگامی که پلت فرم خنک می شود، می توانید به راحتی چاپ ها را حذف کنید. پرینترهای سه بعدی 3dRD که دارای میز گرم هستند از میز گرم شیشه ای اختصاصی 3dRD استفاده میکنند.

نوار کاپتون

همانند میز‌خواب‌های شیشه‌ای، برداشتن چاپ از نوار کاپتون نیز بسیار آسان است. نوارهای کاپتون می توانند در برابر حرارت بالا مقاومت کنند که برای فیلامنت های ASA عالی است. همچنین، دارای یک سطح بافت ایده آل برای چسبندگی فیلامنت ASA است.

نوار آبی

این یکی دیگر از گزینه های عالی برای بهبود چسبندگی بستر فیلامنت ASA است. این یکی از گزینه های بسیار در دسترس و مقرون به صرفه است که می توانید به سراغ آن بروید.

سرعت چاپ

سرعت چاپ ایده آل برای فیلامنت های ASA بالای 50 میلی متر بر ثانیه است. این سرعت بسته به برند فیلامنت، نوع چاپگر و جزئیات مدل می تواند متفاوت باشد. می توانید چاپ را با سرعت 30 تا 50 میلی متر بر ثانیه شروع کنید و در صورت نیاز سرعت را تنظیم کنید.

برای دستیابی به کنترل بهتر اکستروژن، بهتر است با سرعت ذکر شده شروع شود. این امر چسبندگی لایه فیلامنت را ثابت نگه می دارد. برخی از چاپگرها می توانند با ASA با سرعت بالاتری چاپ کنند در حالی که برخی دیگر نمی توانند. دریابید که چگونه چاپگر شما به فیلامنت های ASA واکنش نشان می دهد تا سرعت مناسب شما را کشف کند.

بیشتر بدانید: قوی ترین فیلامنت پرینتر سه بعدی

قطعه مستحکم ساخته شده با چاپگر سه بعدی ASA
قطعه مستحکم ساخته شده با چاپگر سه بعدی ASA

محیط چاپ و تهویه

چاپ با فیلامنت های ASA مطمئناً مزایای زیادی دارد اما یکی از ایرادات مهم این ماده تولید بخار سمی در حین چاپ است. بنابراین، باید در انتخاب محل چاپ خود در کنار سیستم تهویه دقت بیشتری داشته باشید. در زیر چند نکته در مورد نحوه چاپ منطقه و آنچه می توانید برای تقویت سیستم تهویه خود انجام دهید آورده شده است:

 1. برای جلوگیری از انتشار دود مضر، یک پرینتر سه بعدی اتاقک دار بخرید.
 2. اگر نمی‌توانید چاپگر دیگری بخرید، یک محفظه بگیرید، زیرا این نیز به جلوگیری از بخارات سمی کمک می‌کند.
 3. از چاپ با فیلامنت های ASA در قسمت اتاق نشیمن خود اجتناب کنید.
 4. در صورت امکان، از یک منطقه یا اتاق خاص برای چاپ استفاده کنید.
 5. برای چاپ با ASA، یک منطقه جادار با سیستم تهویه مناسب انتخاب کنید.
 6. هنگام چاپ، فن ها را تنظیم کنید زیرا گردش هوا را بهبود می بخشد.
 7. هنگام چاپ با فیلامنت های ASA پنجره ها را باز نگه دارید.

مهم است بدانید: قبل از خرید پرینتر سه بعدی این ویدیو را حتماً ببینید!

tctmagazine.com
پرینت سه بعدی ASA IMAGE:tctmagazine.com

خشک کردن و ذخیره سازی رشته

برای به دست آوردن پرینت های سه بعدی با کیفیت، باید فیلامنت های خود را زیبا و خشک نگه دارید. همین امر در مورد فیلامنت های ASA نیز صدق می کند. فیلامنت های ASA را در جایی خشک و خنک نگه دارید که نور خورشید مستقیماً وارد نشود. گرما و رطوبت کیفیت فیلامنت های ASA را پایین می آورد و نمی توان انتظار چاپ با کیفیت خوب را با آن داشت.

سیلیکاژل جاذب رطوبت را در ظرف فیلامنت خود قرار دهید. فیلامنت را از آسیب رطوبت محافظت می کند. اگر قرار نیست به این زودی از ASA استفاده کنید، آنها را در یک ظرف دربسته قرار دهید. کیسه های قابل آب بندی مجدد نیز برای محافظت از فیلامنت در برابر رطوبت خوب هستند.

حتی پس از انجام تمام این کارها، فیلامنت شما می تواند مقداری رطوبت را جذب کند. در این صورت باید از شر رطوبت اضافی خلاص شوید. بهترین و ساده ترین راه برای انجام این کار استفاده از جعبه خشک کن فیلامنتی یا فیلامنت خشک کن است. این خشک کن ها به گونه ای طراحی شده اند که رطوبت فیلامنت ها را جذب کرده و آنها را زیبا و خشک می کند.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که دمای پیشنهادی برای فیلامنت را در دفترچه راهنما تنظیم کرده و منتظر بمانید. اگر فیلامنت خشک کن ندارید، از فر خود برای پخت فیلامنت استفاده کنید. پختن فیلامنت های ASA یا هر فیلامنت دیگری مشکل است زیرا باید هر از چند گاهی فیلامنت را بررسی کنید. همچنین، ممکن است ساعت ها طول بکشد تا خشک شود.

بیشتر بدانید: فیلامنت های مقاوم دربرابر مواد شیمیایی

مشکلات رایج و نکات عیب یابی

افراد اغلب هنگام کار با فیلامنت های ASA با مشکلات رایجی مواجه می شوند. اما با راهنمایی های عیب یابی ما، می توانید با موفقیت از این مشکلات جلوگیری کنید. رایج ترین مشکلات فیلامنت های ASA عبارتند از:

تاب برداشتن

تاب برداشتن یک مشکل رایج در فیلامنت های ASA است. اختلاف دمای بعدی، چسبندگی ضعیف بستر و دمای نازل نازل از دلایلی است که باعث ایجاد این موضوع می شود. برای جلوگیری از این اتفاق، از چسب های کمکی مانند اسپری مو یا آب ABS استفاده کنید. برای حفظ دمای ثابت، یک محفظه تهیه کنید. همچنین می توانید از لبه ها، رفت و یا بریم برای کاهش تاب برداشتن استفاده کنید. آموزش تنظیمات پرینت سه بعدی در Simplify 3D را ببینید.

فیلامنت و تراوش

چاپ با سرعت بالاتر زمانی که دمای نازل خیلی گرم است می تواند منجر به ایجاد فیلامنت و تراوش شود. برای کاهش این مشکل، تنظیمات عقب نشینی چاپگر را دوباره تنظیم کنید و بررسی کنید که آیا سطح ساخت به طور مناسب گرم شده است یا خیر. دمای نازل را تنظیم کرده و با سرعت کمتری چاپ کنید.

گرفتگی نازل

فیلامنت های ASA دمای ذوب بالاتری دارند و به همین دلیل است که نازل اغلب مسدود می شود. بنابراین، شما باید به طور منظم نازل را تمیز کنید. این همچنین از تجمع باقی مانده جلوگیری می کند. رفع مشکل گرفتگی نازل، اکسترودر و هاتند

مشکلات چسبندگی لایه

چسبندگی ضعیف لایه دلیل ضعیف بودن قطعات چاپی است. احتمال شکافتن یا لایه برداری را افزایش می دهد. سیستم های خنک کننده ضعیف، سرعت چاپ بالا و دمای اکستروژن نامناسب نیز باعث چسبندگی ضعیف لایه می شود. بنابراین، کاهش سرعت چاپ، بهبود سیستم خنک‌کننده و تنظیم دمای اکسترودر به افزایش چسبندگی لایه‌ای بهتر فیلامنت‌های ASA کمک می‌کند.

پرداخت سطحی ضعیف

اگر ارتفاع لایه بیش از حد معمول باشد یا دمای چاپ اشتباه باشد، می‌تواند منجر به پوشش ضعیف سطح شود. فیلامنت های مرطوب یا بی کیفیت ASA نیز می توانند این مشکل را ایجاد کنند. دما را بررسی کنید و تنظیمات را انجام دهید. از فیلامنت های ASA با کیفیت بالا استفاده کنید و آنها را در یک ظرف دربسته نگهداری کنید. برای پوشش بهتر سطح از روش های سنباده یا پرداخت استفاده کنید.

پاسخ به سوالات متداول

 PLA و ASA هر دو دارای مزایا و معایب خود هستند. آنها خواص متفاوتی دارند و برای نیازهای مختلف چاپ استفاده می شوند. گزینه فیلامنت بهتر به شدت به نیازهای چاپ شما بستگی دارد. بنابراین نمی توان پاسخ قطعی داد.

بله، فیلامنت های ASA به دلیل استحکام مکانیکی و دوام خود شناخته شده اند. علاوه بر این، در مقایسه با PLA به طور کلی، فیلامنت های ASA مقاومت بهتری در برابر ضربه و حرارت دارند. اما به خاطر داشته باشید که استحکام فیلامنت به فرمول و برند فیلامنت نیز بستگی دارد.

هر دو فیلامنت دارای چندین ویژگی مشترک هستند، اما ASA به عنوان نسخه بهتری از ABS ساخته شده است. فیلامنت های ASA مقاومت بهتری در برابر آب و هوا و اشعه ماوراء بنفش دارند اما چاپ با آنها کمی دشوار است.   

ASA و PETG دارای خواص متفاوتی هستند که برای نیازهای مختلف چاپ ایده آل هستند. فیلامنت ASA به دلیل مقاومت بهتر در برابر اشعه ماوراء بنفش برای چاپ برنامه های کاربردی در فضای باز بسیار استفاده می شود در حالی که PETG بیشتر در صنعت تولید و بسته بندی استفاده می شود. بنابراین، فیلامنتی را انتخاب کنید که با نیازهای چاپ شما مطابقت دارد.

 

فیلامنت های ASA دارای چندین ویژگی شگفت انگیز هستند. ASA برای چاپ برنامه های کاربردی در فضای باز عالی است. در مقایسه با فیلامنت های دیگر قوی است و ماندگاری بیشتری دارد. فیلامنت ASA مشکلاتی دارد، اما با مراقبت مناسب و نکات ما، همیشه می‌توانید پرینت‌های سه بعدی قوی، بادوام، باشکوه و باکیفیت داشته باشید.

3dRD

شرکت صنعت سامه با نام تجاری 3dRD بزرگترین و تخصصی ترین تولیدکننده پرینترهای سه بعدی در ایران

Source: tctmagazine.com azurefilm.com

 

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید