پرینتر سه بعدی FDM از فیلامنت پلاستیکی استفاده می کند که از طریق یک نازل داغ ذوب شده و اکسترود شده است. از سوی دیگر، در چاپ سه بعدی رزین، از یک ماده رزین مایع استفاده می شود که توسط اشعه ماوراء بنفش برای ایجاد اشیاء پخته می شود. در حالی که چاپ فیلامنت سریع‌تر است و چاپ‌هایی با استحکام کششی بالاتر ایجاد می‌کند، چاپ رزین معمولاً بیشتر طول می‌کشد، اما چاپ‌هایی با کیفیت بالاتر و جزئیات با پرداخت صاف‌تر تولید می‌کند.

نوع پروژه ای که روی آن کار می کنید و نتیجه مطلوب در نهایت تعیین می کند که کدام یک برای شما بهترین است. با این حال، علاوه بر خود روش چاپ، جنبه های دیگری نیز وجود دارد که باید در نظر گرفته شود، مانند قیمت، و سرعت چاپ هر تکنیک. این مقاله این عناصر را با جزئیات بیشتری در بخش‌های بعدی بررسی می‌کند تا به شما کمک کند تصمیم بگیرید کدام نوع چاپ سه بعدی ممکن است برای نیازهای شما مناسب‌تر باشد.

پرینت سه بعدی رزین چیست؟

پرینت سه بعدی رزین نوعی فرآیند تولید افزودنی است که از مواد رزین فوتوپلیمر مایع برای ایجاد اجسام بسیار دقیق، دقیق و پیچیده استفاده می کند. لایه به لایه، رزین مایع به طور انتخابی توسط یک منبع نور مانند لیزر یا پروژکتور در یک چاپگر رزینی به شکل جامد تبدیل می شود. جواهرات، مدل های دندانپزشکی، مدل های پیچیده برای نمونه سازی، و اقلام تولیدی در مقیاس کوچک اغلب با استفاده از پرینت سه بعدی رزین ایجاد می شوند.

پرینت سه بعدی رزین چگونه کار می کند؟

فرآیند پرینت سه بعدی رزین که به آن استریولیتوگرافی (SLA) یا پردازش نور دیجیتال (DLP) نیز گفته می شود، شامل پخت لایه به لایه رزین فوتوپلیمر مایع با استفاده از نور UV است. در حالی که یک پروژکتور در DLP یک الگوی نور ماوراء بنفش را بر روی کل لایه رزین پخش می کند و همه آن را به یکباره پخت می کند، SLA به طور انتخابی رزین را با ردیابی شکل جسم بر روی سطح رزین جامد می کند. پلت فرم ساخت پس از خشک شدن هر لایه پایین می آید و این روند تا زمانی که کل شی به پایان برسد تکرار می شود. محصول نهایی پس از پردازش برای حذف رزین اضافی و سفت شدن مواد، که شامل شستشو و پخت است، پس از پردازش می شود.

مزایای پرینت سه بعدی رزین چیست؟

چند مزیت پرینت سه بعدی با رزین عبارتند از:

 1. وضوح بالا: چاپگرهای رزینی قادر به تولید قطعات با جزئیات فوق العاده ظریف و سطوح صاف و همچنین قطعاتی با ویژگی های پیچیده و دقت بالا هستند.
 2. طیف گسترده ای از مواد: رزین های درجه مهندسی، رزین های انعطاف پذیر و رزین های کامپوزیت دندان تنها تعدادی از موادی هستند که چاپگرهای رزین می توانند استفاده کنند.
 3. چاپ های مقاوم در برابر آب: چاپ ها دارای کیفیت مقاوم در برابر آب هستند. بر خلاف پلاستیک ها یا مواد پودری، فتوپلیمرها هنگام اعمال جامد می شوند و همچنان در برابر آب مقاوم هستند. اکثر فتوپلیمرها برای کاربردهایی که نیاز به آب بند بودن دارند مناسب هستند زیرا رطوبت را از محیط اطراف خود جذب نمی کنند.
 4. کیفیت سطح بدون تأثیر: پشتیبانی به سختی بر کیفیت سطح تأثیر می گذارد. هر گونه برآمدگی جزئی می تواند به سادگی به ساختار اصلی جسم در طول فرآیند پخت بپیوندد زیرا مخزن رزین دارای رزین در سراسر مرز است.

معایب پرینت سه بعدی رزین چیست؟

اشکالاتی برای پرینت سه بعدی رزینی وجود دارد، از جمله:

 1. اندازه چاپ محدود: حداکثر اندازه یک شی که می تواند با استفاده از چاپگر سه بعدی رزین چاپ شود معمولاً کمتر از چاپگر FDM (مدل سازی رسوب ذوب شده) است.
 2. دودهای سمی: هنگام چاپ، رزین مورد استفاده بخارات سمی آزاد می کند که اگر به درستی تهویه نشود، می تواند خطرناک باشد.
 3. کثیف و وقت گیر پس از پردازش: چاپ های رزینی نیاز به پس پردازش گسترده ای دارند، از جمله شستشو، پخت و سنباده زدن، که می تواند کثیف و زمان بر باشد.
 4. ماندگاری محدود: به دلیل ماندگاری محدود رزین و احتمال خراب شدن آن در طول زمان، ممکن است پرینت‌ها آنطور که انتظار می‌رود ظاهر نشوند و باعث هدر رفتن منابع شوند.

چه نرم افزاری برای پرینتر رزین سه بعدی استفاده می شود؟

نرم افزار مورد استفاده برای چاپگر سه بعدی رزین بسته به سازنده و مدل متفاوت است. Chitubox، PrusaSlicer، Formlabs PreForm، و Autodesk® Meshmixer چند نمونه از نرم افزارهای محبوب هستند. کاربران این نرم افزارها می توانند مدل های سه بعدی را تهیه، برش داده و برای چاپگرها ارسال کنند. علاوه بر این، آنها ویژگی هایی را برای تغییر تنظیمات کیفیت چاپ مانند ارتفاع لایه، زمان نوردهی و ساختارهای پشتیبانی ارائه می دهند..

آیا پرینت سه بعدی رزین بهتر از پرینت سه بعدی رشته ای است؟

خیر، چاپ سه بعدی با رزین ذاتا برتر از چاپ سه بعدی با فیلامنت نیست. بسته به مورد استفاده خاص، هر دو فناوری مزایا و معایبی دارند. در حالی که پرینت سه بعدی فیلامنتی تنوع گسترده‌تری از مواد، حجم ساخت بیشتر و هزینه ورودی کمتر را ارائه می‌دهد، پرینت سه بعدی رزین وضوح بالاتر و سطح صاف‌تری ارائه می‌دهد. انتخاب در نهایت به برنامه در ذهن و منابعی که در دسترس هستند بستگی دارد.

آیا پرینت های سه بعدی رزین شکننده هستند؟

بله، چاپ های سه بعدی ساخته شده از رزین می توانند شکننده باشند. این به این دلیل است که در چاپ های رزین از نوع خاصی از پلیمر استفاده می شود که ممکن است شکننده تر از موادی مانند ABS یا PLA باشد. علاوه بر این، روش پخت رزین گاهی اوقات می‌تواند باعث شکستگی‌های استرسی یا انواع آسیب‌های دیگر شود که احتمال شکستن چاپ را افزایش می‌دهد.

 

پرینت سه بعدی فیلامنت چیست؟

پرینت سه بعدی رشته ای که با نام مدل سازی رسوب ذوب شده (FDM) نیز شناخته می شود، نوعی فرآیند چاپ سه بعدی است که از یک رشته پیوسته از مواد گرمانرم برای ایجاد یک جسم سه بعدی لایه به لایه استفاده می کند. برای ایجاد جسم، فیلامنت از طریق یک اکسترودر گرم شده تغذیه می شود، که مواد را ذوب می کند و آن را در یک الگوی از پیش تعیین شده روی یک صفحه ساختمانی رسوب می دهد. به دلیل در دسترس بودن و سازگاری آن، FDM یک فناوری پرینت سه بعدی محبوب و پرکاربرد است. شکل 1 نمونه ای از پرینت سه بعدی رشته ای است:

FDM
FDM

پرینت سه بعدی فیلامنت چگونه کار می کند؟

برای اینکه بتوانید با FDM چاپ کنید، یک قطعه طولانی از فیلامنت پلاستیکی باید از یک قرقره به یک نازل تغذیه شود. پلاستیک در اینجا مایع می شود، روی سکو می ریزد و سپس یک بار دیگر جامد می شود. یک لایه در یک زمان، نازل دقیقا حرکت می کند تا مواد را در جایی که برای ساخت مدل نیاز است قرار دهد. چاپگر می تواند لایه بعدی را شروع کرده و با کاهش ضخامت پلت فرم پس از قرار گرفتن هر لایه، به ساخت مدل ادامه دهد.

مزایای پرینت سه بعدی فیلامنت چیست؟

مدل سازی رسوب ذوب شده (FDM)، نام دیگری برای پرینت سه بعدی فیلامنتی، چندین مزیت دارد، از جمله:

 1. تطبیق پذیری: انواع مواد مانند ABS، PLA، PETG، نایلون و موارد دیگر را می توان با چاپگرهای FDM استفاده کرد.
 2. دسترسی: چاپگرهای FDM کاربر پسند و مناسب برای حرفه ای ها و علاقمندان هستند.
 3. حجم ساخت: بسته به اندازه چاپگر، چاپگرهای FDM قادر به تولید اجسام بزرگ هستند.
 4. دوام: اشیایی که با استفاده از چاپ FDM ایجاد می شوند، قوی و مقاوم در برابر استرس مکانیکی هستند.

معایب پرینت سه بعدی فیلامنت چیست؟

برخی از معایب پرینت سه بعدی فیلامنت عبارتند از:

 1. خطوط لایه: خطوط لایه ای که روی اشیاء چاپ شده با پرینت سه بعدی فیلامنتی وجود دارد قابل مشاهده است. این می تواند ظاهر کلی محصول را کاهش دهد. صاف و صیقلی کردن سطح قطعه با بخار استون (حمام استون) را مطالعه نمایید.
 2. سرعت چاپ آهسته: در مقایسه با سایر روش های چاپ سه بعدی، چاپ سه بعدی فیلامنتی می تواند کندتر باشد، به خصوص هنگام چاپ طرح های پیچیده یا اشیاء بزرگتر.
 3. تاب برداشتن: پرینت سه بعدی فیلامنت می تواند مستعد تاب خوردن باشد، به ویژه هنگام چاپ با انواع خاصی از مواد یا در شرایط خاص.
 4. ساختارهای پشتیبانی: بسته به طرح، چاپ سه بعدی فیلامنتی ممکن است نیاز به چاپ ساختارهای پشتیبانی در کنار جسم داشته باشد، که می تواند به زمان کلی چاپ اضافه کند و برای حذف نیاز به پس پردازش اضافی دارد.

چه نرم افزاری برای چاپگر سه بعدی فیلامنت استفاده می شود؟

یک چاپگر سه بعدی فیلامنتی از نرم افزار اسلایسر استفاده می کند. با استفاده از یک مدل سه بعدی به عنوان نقطه شروع، نرم افزار اسلایسر مسیر ابزاری را ایجاد می کند که چاپگر می تواند لایه به لایه آن را دنبال کند. Simplify3D، PrusaSlicer و Cura چند نمونه از نرم افزارهای اسلایسر هستند. کاربران این برنامه‌های نرم‌افزاری می‌توانند تنظیماتی مانند ارتفاع لایه، تراکم پر کردن و سرعت چاپ را تغییر دهند تا به نتایج دلخواه خود برسند.

آیا پرینت سه بعدی فیلامنت ارزان تر از پرینت سه بعدی رزین است؟

بله، چاپ سه بعدی فیلامنتی به دلیل هزینه کمتر خرید فیلامنت در مقایسه با رزین، عموماً ارزان تر از پرینت سه بعدی رزینی است. رزین می تواند بین 15 تا 80 دلار برای 500 میلی لیتر تا 1 لیتر قیمت داشته باشد، در حالی که یک قرقره 1 کیلوگرمی از فیلامنت PLA، ABS یا PETG معمولاً حدود 20 دلار قیمت دارد. چاپ رزین همچنین مستلزم هزینه های اضافی مانند تعویض مخزن رزین، خرید ایزوپروپیل الکل، تجهیزات ایمنی و لامپ پخت UV است که می تواند به مرور زمان هزینه چاپ رزین را افزایش داده و گرانتر کند.

آیا فیلامنت از پرینت های سه بعدی رزین قوی تر است؟

بله، به طور کلی، فیلامنت های مورد استفاده برای پرینت سه بعدی FDM نسبت به رزین های معمولی که برای پرینت سه بعدی رزین استفاده می شوند، بادوام تر هستند. این به این دلیل است که موادی مانند ABS، PLA، PETG، نایلون و پلی کربنات – که اغلب در چاپ FDM استفاده می شوند – دارای استحکام کششی و مقاومت در برابر ضربه بالاتری هستند. استثنا در این مورد رزین سخت است که از PETG، ABS و نایلون قوی تر است. برای اطلاعات بیشتر، راهنمای ما در مورد قوی ترین فیلامنت پرینتر سه بعدی چیست ؟

پرینترهای سه بعدی رزینی یا پرینترهای سه بعدی فیلامنتی کدام سریعتر هستند؟

چاپ رزین SLA معمولاً به دلیل سطح کوچک لیزرهای مورد استفاده، کندتر از FDM انجام می شود. از طرف دیگر، چاپ بر اساس پروژکتور و LCD می‌تواند سریع‌تر از FDM باشد زیرا می‌توانند تمام لایه‌ها را به یکباره خشک کنند. دادن پاسخ واضح به اینکه کدام روش سریعتر است چالش برانگیز است زیرا سرعت هر روش به برخی از متغیرها از جمله تنظیمات، مواد و ارتفاع ساخت مورد استفاده بستگی دارد. مورد استفاده مورد نظر در نهایت باید تصمیم را به جای سرعت به تنهایی هنگام تصمیم گیری بین رزین و FDM هدایت کند.
مطلب تصادفی: چگونه پرینت سه بعدی صنعت موسیقی را متحول کرده است؟

کدام پرینتر رزین سه بعدی و پرینتر سه بعدی فیلامنتی صاف ترین سطح را دارد؟

در مقایسه با پرینترهای سه بعدی فیلامنتی، پرینترهای سه بعدی رزینی به خاطر سطوح صاف‌تر خود شناخته می‌شوند. این به این دلیل است که چاپ رزین می تواند تصاویری با جزئیات و وضوح بالایی تولید کند. چاپگرهای رزینی جزئیات فوق‌العاده ظریف و سطوح صاف را با پخت فتوپلیمر مایع با نور تولید می‌کنند. در مقابل، چاپگرهای فیلامنتی مدل را لایه به لایه با اکسترود کردن پلاستیک ذوب شده می سازند، که می تواند منجر به یک سطح خشن تر شود.

کدام پرینتر سه بعدی رزین و پرینتر سه بعدی فیلامنتی مقرون به صرفه تر است؟

در بیشتر موارد، پرینترهای سه بعدی فیلامنتی مقرون به صرفه تر از پرینترهای سه بعدی رزینی هستند، زیرا می توانند از طیف وسیع تری از فیلامنت ها استفاده کنند و مواد ارزان تری دارند. فوتوپلیمرهای مایع تخصصی برای چاپ رزین ضروری هستند و روش‌های پس از پردازش معمولاً به ابزارها و مواد اضافی نیاز دارند. علاوه بر این، در مقایسه با چاپگرهای فیلامنتی، چاپگرهای رزین معمولاً هزینه اولیه بالاتری دارند.

کدام پرینتر سه بعدی رزین و پرینتر سه بعدی فیلامنتی قوی ترین چاپ را دارد؟

معمولاً تصور می شود که چاپ های ساخته شده توسط پرینترهای سه بعدی فیلامنتی دوام بیشتری نسبت به چاپگرهای سه بعدی رزین دارند. زیرا می توان از انواع ترموپلاستیک ها از جمله ABS و PETG که دارای ویژگی های مقاومتی عالی هستند با چاپگرهای فیلامنتی استفاده کرد. از سوی دیگر، رزین های فوتوپلیمر، که می توانند ظریف باشند و مقاومت در برابر ضربه کم دارند، معمولا در چاپگرهای رزینی استفاده می شوند. با وجود این، چاپ رزین برای ایجاد مدل‌های پیچیده و بسیار دقیق که ممکن است ایجاد آنها با استفاده از چاپگرهای فیلامنت‌ای دشوار باشد، ترجیح داده می‌شود.

کدام پرینتر سه بعدی رزین و پرینتر سه بعدی فیلامنتی بهترین چاپگر سه بعدی استارت است؟

ترجیحات کاربر و استفاده مورد نظر چاپگر تعیین می کند که کدام چاپگر سه بعدی بهترین مدل پایه است. توصیه می شود در صورت تصمیم گیری بین چاپگر سه بعدی رزینی و چاپگر سه بعدی فیلامنتی، به دلیل هزینه کمتر و سادگی استفاده از پرینتر سه بعدی فیلامنتی شروع کنید.

همه چیز درباره مهندسی پلاستیک: تعریف، اهمیت، کاربردها، خواص و انواع

آیا می توانم از پرینتر سه بعدی رزینی بدون خرابی در نیمه راه استفاده کنم؟

بله، اگر مراحل و اقدامات ایمنی مناسب را رعایت کنید، می‌توانید از پرینتر سه بعدی رزینی بدون خرابی استفاده کنید. کار با رزین، کالیبراسیون و نگهداری مناسب برای پرینت سه بعدی رزین و همچنین تجهیزات ایمنی مناسب مورد نیاز است. همچنین می‌توان با استفاده از رزین‌های باکیفیت، اطمینان از سازگاری آنها با چاپگر و جلوگیری از قرار گرفتن در معرض بیش از حد اشعه ماوراء بنفش، از خرابی‌ها در طول فرآیند چاپ جلوگیری کرد.

آیا می توانم از فیلامنت ها دوباره استفاده کنم؟

بله، امکان استفاده مجدد از فیلامنت ها برای پرینت سه بعدی وجود دارد و انجام این کار راهی فوق العاده برای کاهش زباله های پلاستیکی است. فیلامنت های بازیافتی از نظر کیفیت به همان اندازه یا حتی بهتر از فیلامنت های معمولی هستند. آنها همچنین راحت تر و ارزان تر هستند. علاوه بر این، فیلامنت‌های بازیافتی در طیف گسترده‌ای از مواد، مانند PETG، PLA، و ABS بازیافتی، و همچنین در رنگ‌های غیرعادی و مواد جدید در دسترس هستند. برخی از کسب‌وکارها حتی یک سرویس بازیافت ارائه می‌کنند که به موجب آن مشتریان می‌توانند ضایعات پرینت سه بعدی خود را ارسال کنند و برای خرید فیلامنت‌های جدید اعتبار دریافت کنند. در مجموع، استفاده از فیلامنت های بازیافتی برای پرینت سه بعدی گزینه ای پایدار و اقتصادی است.

آیا می توانم از فیلامنت در چاپگر سه بعدی رزین استفاده کنم؟

خیر، چاپگر سه بعدی رزینی نمی تواند از فیلامنت استفاده کند. برخلاف پرینترهای سه بعدی فیلامنتی که اشیاء را لایه به لایه با استفاده از فیلامنت پلاستیکی ذوب شده می سازند، پرینترهای سه بعدی رزینی از رزین فوتوپلیمر مایع استفاده می کنند که هنگام قرار گرفتن در معرض نور UV جامد می شود. هیچ سازگاری بین دو دسته چاپگر وجود ندارد.

3dRD

شرکت صنعت سامه با نام تجاری 3dRD بزرگترین و تخصصی ترین تولیدکننده پرینترهای سه بعدی در ایران

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید