کاربرد های پرینتر سه بعدی+بررسی پرینتر سه بعدی در 10 کسب و کار | 3dRD
لوگو پرینتر سه بعدی

چاپگر سه ‌بعدی به مدت چندین دهه بوده  ، اما محبوبیت زیادی در سالهای اخیر در بین مردم پیدا کرده است. زیبایی چاپ ۳D این است که این یک فناوری ساده است که می تواند برای انواع زمینه ها قابل استفاده باشد. در حال حاضر، چاپگر سه بعدی در بخش های تولید، پزشکی، صنعت و فرهنگ مورد استفاده قرار گرفته است که سبب تبدیل چاپ سه بعدی به فناوری تجاری شده است.

برخی از کاربرد های پرینتر سه بعدی  زیر با افرادی که همه چیز را از مواد غذایی گرفته تا مد گرفته تا قسمت های واقعی بدن انسان ایجاد می کنند را برای شما آورده ایم. بعد اط خواندن این مطلب مطمئنا یکی از طرفداران این فناوری خواهید شد. برنامه های جدید چاپ سه بعدی به طور مداوم در حال توسعه هستند اما برنامه هایی که در زیر شرح داده شده اخیراً محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

بیشتر دلایل افزایش صعودی اخیر در استفاده از چاپ سه‌بعدی این است که این یک فناوری ساده است که در انواع زمینه ها قابل استفاده است. در سال های اولیه چاپ ، هزینه های سه بعدی هزینه ورودی بالایی را نشان می داد. مدل ها و مواد پرینتر سه بعدی گران قیمت بودند. در سالهای اخیر، با پیشرفت و تغییر در فن آوری های هر دو ماشین و مواد مورد استفاده در آنها ، هزینه ها کاهش یافته است ، و برنامه های چاپ سه بعدی را در دسترس تر و مقرون به صرفه تر از نظر صنایع و آموزش می دانند.

پرینتر سه بعدی در آموزش

پرینتر سه بعدی در آموزش

هر روز ، تعداد بیشتری از مدارس روشهای چاپ سه بعدی را در برنامه های درسی خود قرار می دهند. از مزایای چاپ سه بعدی برای آموزش این است که به دانشجویان اجازه می دهد تا بدون نیاز به ابزار گران قیمت، نمونه های اولیه را تهیه کنند. دانش آموزان در مورد برنامه های چاپ سه بعدی با طراحی و تولید مدل هایی که در واقع می توانند یاد بگیرند ،یاد می گیرند.

چاپگرهای سه بعدی اکنون در کلاسهای درس و کتابخانه های عمومی یافت می شوند. دانشگاه ها دارای پرینترهای سه بعدی هستند تا دانشجویان بتوانند در کلاس ها و پروژه ها از آنها استفاده کنند. شرکت هایی مانند MakerBot دوره های صدور گواهینامه را در برنامه های چاپ سه بعدی برای مربیان و دانشجویان ارائه می دهند.

ابزارهای چاپی سه بعدی نیز با ارائه امکان نمونه سازی سریع ارزان قیمت توسط دانش آموزان در کلاس و همچنین ساخت تجهیزات علمی کم هزینه و کم هزینه از طرح های سخت افزاری باز ، باعث تغییر آموزش STEM می شوند. دانش آموزان با کاوش در طراحی ، مهندسی و اصول معماری در مورد انواع برنامه های چاپ سه بعدی می آموزند.

آنها قادر به کپی کردن موارد موزه مانند فسیل ها و آثار باستانی هستند تا بتوانند در کلاس درس مطالعه کنند. و بدون اینکه به مجموعه های ظریف آسیب برساند. آنها می توانند در نقشه های توپوگرافی یک چشم انداز ۳ بعدی جدید به دست آورند. دانش آموزان طراحی گرافیک می توانند به راحتی مدل هایی با قطعات کاری پیچیده بسازند.

دانش آموزان علوم می توانند مقاطع مختلف اندام ها را در بدن انسان و همچنین سایر نمونه های بیولوژیکی ایجاد و مطالعه کنند. دانشجویان شیمی می توانند مدل های سه بعدی از مولکول ها و ترکیبات شیمیایی را تهیه کنند.

چاپ سه بعدی در تولید

چاپ سه بعدی برای اولین بار به عنوان ابزاری برای نمونه سازی سریعتر ساخته شد. با یک نمونه اولیه تزریق شده قالب ممکن است صدها هزار دلار هزینه داشته باشد و برای تولید یک قالب واحد چند هفته طول بکشد.

این موضوع را در راه اندازی خط تولید بطری پلاستیکی به کمک قالب پرینت شده، بررسی کردیم. این امر بسیار غیر عملی است اگر می خواهید با هر تکرار جدید ، طراحی را بهبود بخشید. فناوری چاپ سه بعدی بارهای سرب مورد نیاز در تولید سنتی را به میزان زیادی کاهش می دهد.

پرینتر سه بعدی در خودرو سازی

و این امکان را می دهد که نمونه اولیه در ساعت ها ، نه هفته ها و در کسری از هزینه ساخته شود. صنایع خودروسازی و هوافضا فقط ۲ صنعتی هستند که از مزایای پیشرفت در فناوری های چاپ سه بعدی در ساخت استفاده می کنند. پرینتر سه بعدی در خودرو سازی و تحولاتی که در این صنعت به انجام رسیده!

با وجود فناوری های رایانش ابری که امروزه بسیار رایج است ، اکنون شرکت هایی وجود دارند که خدمات تولید افزودنی مبتنی بر ابر را ارائه می دهند که مصرف کنندگان می توانند بدون هزینه خرید یک چاپگر سه بعدی ، قطعات و اشیاء را از راه دور بسازند.

شرکت ها اکنون خدمات سفارشی سازی جمعی را ارائه می دهند که در آن مصرف کنندگان می توانند اشیاء را از طریق نرم افزار ساده سازی مبتنی بر وب شخصی سازی کنند و موارد مشابه را – به عنوان مثال موارد تلفن همراه – به عنوان اشیاء چاپی سه بعدی منحصر به فرد سفارش دهند.

فناوریهای چاپ سه بعدی آنچه را “ابزار چابک” نامیده اند ، ایجاد کرده اند. این جایی است که ابزاری که در فرآیندهای تولید مانند هیدرو تشکیل ، تمبر ، قالب ریزی و تزریق استفاده می شود با استفاده از روش های مدولار طراحی شده و امکان نمونه سازی سریع و پاسخ به نیازهای ابزار و تجهیزات را فراهم می کند.

پرینتر سه بعدی در پزشکی

ساخت قلب مصنوعی با پرینتر سه بعدی پزشکی

در چند سال گذشته بسیاری از برنامه های چاپ سه بعدی در دنیای پزشکی وجود داشته است. آنها از تولید بیوپوینت  جایی که مواد بیولوژیکی مانند سلول ها و فاکتورهای رشد برای ایجاد ساختارهایی مانند بافت استفاده می شوند که از همتایان طبیعی خود استفاده می کنند استفاده می شود تا وسایل پزشکی مانند پروتز. پروتزهای چاپی سه بعدی ، همه کارایی چاپ ۳D را نشان می دهد. تولید پروتزهای متناسب با بیمار دشوار و گران است.

با چاپ سه‌بعدی ، پروتزهای اندازه‌گیری شده با هزینه قابل توجهی پایین قابل مدلسازی و چاپ هستند. پرینتر سه بعدی چگونه در قالب سازی دندان پزشکی تحول ایجاد کرده؟ بچه های نیازمند پروتز که قبلاً مجبور بودند منتظر بمانند تا یکی از این افراد اطمینان حاصل کنند که از این کار پیشی نمی برند. اکنون ، پروتز جدید می تواند هر چند ماه یکبار برای آنها سه بعدی چاپ شود.

در برخی از کشورهای جهان سوم ، پروتز حتی گزینه ای نیست ، آنها هم اکنون می توانند از موارد چاپ شده سه بعدی استفاده کنند. از برنامه های چاپ سه بعدی در پزشکی نیز برای تولید ایمپلنت های ارتوپدی فلزی استفاده می شود.

با توجه به قابلیت چاپ سه بعدی برای ایجاد سطوح متخلخل ، این نوع کاشت ها راحت تر با استخوان های طبیعی خود بیمار در هم می آیند و به آنها امکان رشد داخل کاشت را می دهند.

Bioprinting امکان چاپ سه بعدی ارگان های مصنوعی را فراهم می کند ، و به حل سریعتر مشکلات نارسایی اندام در بیماران ، مهمتر از نظر بیمار و خانواده و همچنین سیستم های مراقبت های بهداشتی کمک می کند.

قرص ها را می توان با استفاده از فرآیند چاپ سه بعدی Binder Jetting تولید کرد. این فرایند باعث می شود که قرص های تولید شده بسیار متخلخل باشند ، بنابراین مقادیر زیادی را در یک قرص واحد که به سرعت و به راحتی هضم می شود ، امکان پذیر می کند و برای درمان شرایطی مانند صرع مفید است. مهندسی پزشکی و ساخت تجهیزات پزشکی با چاپگر سه بعدی!

ساخت و ساز با پرینتر سه بعدی

ساخت و ساز پرینت سه بعدی فناوری های مختلفی را ارائه می دهد که از چاپ سه بعدی به عنوان اصلی ترین روش ساخت ساختمان یا اجزای ساختمانی استفاده می کند. برنامه های چاپ سه بعدی که در ساخت و سازها استفاده می شوند شامل اکستروژن (بتن / سیمان ، موم ، کف و پلیمر) ، اتصال پودر (باند پلیمری ، پیوند واکنش پذیر ، پالایش) و جوش افزودنی است.

چاپ سه بعدی در ساخت و ساز دارای طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی در بخش های خصوصی، تجاری ، صنعتی و دولتی است. مزایای این فناوری ها شامل پیچیدگی و دقت بیشتری، ساخت سریع تر ، کاهش هزینه های کار ، ادغام بیشتر عملکردی و ضایعات کمتری است. از چاپ سه‌بعدی برای تولید مدلهای مقیاس معماری استفاده شده و امکان چرخش سریعتر مدل مقیاس و افزایش سرعت و پیچیدگی کلی اشیاء تولید شده فراهم می شود.

ماکت سازی با پرینتر سه بعدی
جدیدترین روش های ماکت سازی مدرن با استفاده از چاپگر های سه بعدی!  به عنوان یک مفهوم آینده نگر ، چاپ سه‌بعدی به عنوان یک فناوری برای ساختن زیستگاههای فرازمینی ، مانند زیستگاههای موجود در ماه یا مریخ مورد مطالعه قرار می گیرد.

پیشنهاد شده است ، با استفاده از فن آوری پرینتر سه بعدی ساختمان ، ساخت سازه های قمری با زیستگاه های بادی محاصره شده برای اسکان سرنشینان انسانی در داخل ساختارهای قمری هارسله.

با استفاده از مواد اولیه خام محلی در ۹۰ درصد دیگر این سازه ها ، تنها ده درصد از ساختار مورد نیاز برای انتقال از زمین باید استفاده شود. ۱۰ تکنولوژی برتر پرینتر سه بعدی خانه ساز!

پرینتر سه بعدی در جواهر سازی

کاربرد غیر منتظره ای از فناوری چاپ سه بعدی در دنیای هنر و ساخت جواهرات بوده است. چاپگرهای سه بعدی به سازندگان جواهرات این امکان را می دهند که با روش های سنتی ساخت جواهرات ، طرح هایی را آزمایش نکنند. چاپ سه بعدی همچنین با استفاده از مواد چاپی سه بعدی مانند PLA (رشته پلی اسید پلی اتیلن) ​​، طلا یا پلاتین امکان تولید قطعات جواهرات فردی یا منحصر به فرد و یا قطعات سفارشی با هزینه بسیار کمتر را فراهم می آورد.

فناوری چاپ سه بعدی برای الهام بخشیدن به هنرمندان در سراسر جهان ارائه شده است. با چاپ سه بعدی فلزی اکنون هنرمندان قطعات پیچیده زیبایی را خلق می کنند.

ساخت قالب طلا با چاپگر سه بعدی

پرینتر سه بعدی طلا و جواهر، به عنوان یک دستیار دقیق و با مهارت بالا، نمونه های سفارشی را با ظرافت بسیار زیاد و سرعت باور نکردنی تولید خواهد کرد. نمونه خروجی از جنس رزین و با قابلیت استفاده در ریخته گری طلا و جواهر خواهد بود. پرینتر سه بعدی و ساخت قالب طلا با جزئیات باور نکردنی مراحل قالب گیری نمونه های رزینی چاپ سه بعدی شده، راحت تر و سریع تر از نمونه های قالب گیری شده با موم هستند.

پرینتر سه بعدی در صنایع غذایی

صنایع غذایی حوزه ای است که در آن چاپ سه بعدی می تواند به روند توسعه آن کمک کند. چاپ سه بعدی ماکت های غذایی از نظر کالیبراسیون ماشین آلات پردازش مواد غذایی یک سرمایه با ارزش است. اگر غذا تولید می کنید ، می توانید چندین بار میوه های پلاستیکی و / یا سبزیجات (و انواع دیگر مواد غذایی) را چاپ کنید تا تجهیزات خود را بدون نیاز به مقابله با آسیب رساندن به میوه ها و سبزیجات واقعی خود ، چندین بار آزمایش کنید.

تهیه غذا هرگز به این راحتی نبوده است. شما می توانید تجهیزات خود را برای صنایع غذایی ایجاد کنید و با هزینه کم محصولاتی با هندسه پیچیده تهیه کنید. چاپگر سه بعدی مواد غذایی، با فشرده سازی لایه لایه غذا در سه بعد بوجود می آید. انواع مختلفی از غذاها مانند شکلات ها، آب نبات ها، کراکر، ماکارونی و پیتزا انتخاب های مناسبی برای تولید به این روش می باشند. پرینتر های سه بعدی حتی در صنعت غذا هم ظاهر می شوند!

چاپگر سه بعدی در ساخت اسباب بازی

از دیگر بازار هایی که در صنعت اسباب بازی توسط پرینترهای سه بعدی در ایران رونق گرفته است میتوان به تعمیرات اسباب بازی اشاره کرد. اگر یک گردش کوچک در بازار اسباب بازی ها بیاندازید میبینید که قیمت آنها بسیار بالا میباشد و اگر یک بار بشکنند تقریبا به دلیل اینکه قطعه آنها پیدا نمیشود باید دور انداخته شوند اما با نمونه سازی سریع شما میتوانید قطعات شکسته را بازسازی نمایید و در نهایت به راحتی میتوانید اسباب بازی های شکسته را تعمیر نمایید.

البته پرینتر های ۳ بعدی استفاده های دیگری هم در این صنعت دارند که در همین صفحه به صورت هفتگی میتوانید از آنها با خبر شوید. داشتن یک پرینتر سه بعدی در منزل باعث میشود تا کودکان شما وسایل و اسباب بازی هایی داشته باشند که خودشان ساخته و از آنها لذت میبرند.

ساخت اسباب بازی با استفاده از چاپگر های سه بعدی

کودکان عاشق خلاقیت و رویا پردازی هستند پس این فرصت را از کودکانمان نگریم. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه، ساخت اسباب بازی با استفاده از پرینت سه بعدی را بخوانید!

پرینتر سه بعدی در دندانپزشکی

تولید قالب دندان با تکنولوژی چاپ سه بعدی

پرینترهای سه بعدی پرکاربرد در دندانپزشکی  که از جمله آنها میتوان به پروتز های دندانی ،بریجها، ردیف کردن دندان، ایمپلنت و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد.بزرگترین کاربرد پرینترهای سه بعدی که هم اکنون در ایران و در سراسر جهان در زمینه ی ارتودنستی ایجاد شده است.

ردیف کننده های شفاف است که با نام تجاری invisible aligner در دسترس است بزرگترین شرکتی که در این زمینه به مشتریان خارج از کشور خدمات میدهد شرکتی با نام invisialign میباشد.

دندانپزشکی دیجیتال توسط فناوری پرینتر سه بعدی ، تبدیل سطوح جدیدی از عملکرد بالینی، راندمان گردش کار و اتوماسیون کاری شده است که مدل کاری دندانپزشکان را تغییر می دهد و البته بیماران هم درد کمتری حس می کنند و هم وقتشان از بین نمی رود.

پرینتر های سه بعدی بر اساس نیازهای سفارشی تولید سه بعدی را انجام می دهند و دقیقا بر اساس اندازه های اعلامی توسط اسکنر سه بعدی با دقت میلی میکرون تولید سه بعدی را انجام می دهند و این مدل سفارشی سازی شده عاملی برای راحتی و سادگی برای مصرف کننده می باشد.

پرینتر سه بعدی در مد و زیبایی

صنعت پرینت سه بعدی موفق شده است در  صنایع مختلف گسترش یابد، امروزه پرینتر سه بعدی توانسته است به عنوان تکنولوژی پیشرو در صنعت گسترش یابد. از سال ۲۰۱۵ علاقمندان نوآوری ها، رونمایی ، پیاده سازی ها و استفاده های جدید از پرینت سه بعدی را در بسیاری از پروژه های Sculpteo  شاهد بوده اند .

در  سال ۲۰۱۶ این کمپانی با همکاری  طراح مد Anastasia Ruiz  موفق به ارائه عملی از تکنولوژی پرینت سه بعدی در صنعت مد و فشن گردید. با الهام از Anastasia Ruiz  این مجموعه شاهد نمونه ای از ارتقاء طراحی مد سنتی با استفاده از فناوری پرینت سه بعدی است.

لباس هایی که به این روش تولید می شوند و با پرینت سه بعدی تزیین می شوند نیاز به مواد اولیه انعطاف‌پذیر دارند تا بتوانند به راحتی قابل پوشیدن باشند. کمپانی Sculpteo  برای این کار تصمیم به استفاده  از متریال TPU  که در آن زمان متریال جدیدی بود گرفت.

روند تولید این لباس ها به این صورت است که Anastasia Ruiz ابتدا طرح خود را روی کاغذ آورده و  سپس آن را در نرم افزار  ایلاستریتور دوباره طراحی می کند تا دقیق تر کشیده شود. سپس با کمک و همکاری تعدادی مهندس مدل خود را به صورت طراحی سه بعدی تبدیل می کند و فایل طراحی شده را بوسیله پرینتر سه بعدی پرینت می کند.

پس از پرینت و آماده شدن طرح ها آن‌ها به پارچه‌های اصلی متصل می کند تا ظاهر زیبایی که مورد نظر اوست در لباس ایجاد شود.

پرینتر سه بعدی در ساخت فیلم و انیمیشن

طبیعی است که تکنولوژی پرینت سه بعدی راه خود را به استودیوهای فیلم‌سازی نیز باز کرده باشد. در ساخت بسیاری از فیلم‌ها و انیمیشن‌ها از پرینت سه بعدی استفاده شده‌است. امروزه در صنعت سینما استفاده از مدل‌سازی سه بعدی کاربرد گسترده و فراوانی دارد، خصوصاً در تهیه و تولید جلوه‌های ویژه که معمولاً تولید آن‌ها با روش‌های سنتی هزینه‌بر و زمان‌گیر است.

بسیاری از طراحان ایده و متخصصان مدل‌سازی سه بعدی ترجیح می‌دهند مدل‌های خود را قبل از پیاده‌سازی برای دریافت دید بهتر پرینت سه بعدی کنند. اما گاهی اوقات قطعات پرینت سه بعدی به صورت مستقیم نیز به کار می‌روند. پرینت سه بعدی به هنرمندان اجازه می‌دهد برای حل مشکلاتی که به آن‌ها برمی‌خورند راه حل‌های خلاقانه و به صرفه پیدا کنند.

کلام آخر:

یکی از اصلی ترین مواد مطرح شده در چاپ سه بعدی مفید بودن این تکنولوژی برای تمامی اقشار جامعه است. شما در عرض چند ساعت میتوانید یک نسخه واقعی از محصول خود را که در دست دارید مطالعه و بررسی و در صورت نیاز طراحی آن را بهبود دهید و یا حتی یک نسخه بهتر از آنرا بسازید. پس همین حالا برای خرید پرینتر های سه بعدی اقدام کنید. شما میتوانید برای مشاوره با کارشناسان مجموعه ۳drd تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست