لیست 15 تایی از بهترین طرح سه بعدی هواپیماهای کنترلی برای پرینت را ببینید. مدل دلخواه خود را انتخاب کنید، چاپ کنید، سر هم کنید، سپس برای پرواز آماده شوید!

چه این هواپیماها را از صفر بسازید یا فقط آن‌ها را برانید، برای خیلی از افراد این هواپیماهای کنترلی مانند ماشین و قایق یک فعالیت سرگرم‌کننده است. به‌طور ویژه هواپیماهای کنترلی یکی از سرگرم کننده‌ترین وسیله‌هایی است که می‌توان ساخت. فقط مطمئن شوید که طرح را با در نظر گرفتن ایرودینامیک آن انتخاب می‌کنید تا بهترین پرواز کنترلی را داشته باشید.

شما می‌توانید به‌صورت سه بعدی هواپیمای کنترلی خود را چاپ کنید و در صورت شکستن هر جزء، آن را به‌سرعت جایگزین کنید، ما بهترین پروژه‌ها را برای شما داریم!

اگر یک یا دو هواپیما وجود دارد که شما مایل به چاپ آن هستید، اما پرینتر آن را ندارید، میتوانید فقط با تهیه مدل خانگی پرینتر سه بعدی صنعت سامه 3dRD چاپ آن را در منزل امتحان کنید.

طرح سه بعدی هواپیمای پایپر j-3 کاب

طرح سه بعدی هواپیما
طرح سه بعدی هواپیما

یک مدل کنترلی هوایی دریایی  (منبع: یوتیوب توسط KendinYap)

این هواپیمای کنترلی برای تازه‌کارها بسیار خوب است چون هرکس با هر سنی می‌تواند آن را سرهم کند. طول بال آن 1068 میلی‌متر و بسیار سبک است، زیرا طراح آن را با فیلامنت pla سبک پرینت کرده است (LW-PLA). بیشترین وزن پرواز تقریباً 7/0 کیلوگرم گزارش‌شده است.

خاص‌ترین ویژگی این هواپیما این است که می‌توانید سیستم فرود آن را به وسیله پرینتر سه بعدی با کف قایقی عوض کنید تا هواپیما بتواند از آب بلند شود یا روی آب بنشیند. اما مطمئن شوید که قایق هواپیما خوب آب‌بندی شود تا از نفوذ آب به داخل جلوگیری شود. این کار را می‌توانید با رنگ زد آب یا اسپری انجام دهید.

با پیروی از راهنمای مصرف‌کننده که توسط طراح به‌دقت تهیه‌شده است، می‌توانید پایپر را در مدت‌زمان کمی بسازید. همچنین می‌توانید ویدیو آموزشی سرهم کردن آن که توسط سازنده دیگری در یوتیوب تهیه‌شده نگاه کنید که پرواز آزمایشی پایپر نیز در آن هست. Piper J-3 Cub

 • چه کسی آن را طراحی کرده؟ 3DLaPrint
 • چقدر قابل‌چاپ یا محبوب است؟ در یوتیوب یک سازنده آن را چاپ، سرهم، و آزمایش کرده است، با این منابع می‌توانید به‌راحتی هواپیما را بسازید.
 • کجا آن را پیدا کنیم؟ دانلود طرح پایپر j-3 کاب 

پایک شمالی

پایک شمالی یک دوربین FPV دارد (منبع: لوکال فیند ویا تینگیورز)

پایک شمالی شناخته‌شده و بسیار محبوب است. این هواپیما برای دید اول‌شخص (FPV) ساخته‌شده و دارای دوربینی است که روی دماغه آن قرار دارد و هنگام پرواز ویدیو را برای شما پخش می‌کند.

طراح این هواپیما را در پروسا i3MK2S با رشته‌های PETG و PLA چاپ کرده است. در کل، مدهای چاپ‌شده از این طرح تقریباً 7/0 کیلوگرم رشته مصرف می‌کند و 40 ساعت برای ساخت آن زمان لازم است. تولیدکننده این طرح خاطرنشان کرده که تراکم پر کردن صفر درصد بوده و ارتفاع لایه 1/0 تا 25/0 میلی‌متر می‌باشد.

 • چه کسی آن را طراحی کرده؟ 3DLaPrint
 • چقدر قابل‌چاپ یا محبوب است؟ پایک شمالی دارای 27 ساخت ضبط‌شده، 6 باز تولید و بیشتر از 137000 دانلود دارد.
 • کجا آن را پیدا کنیم؟ دانلود طرح هواپیمای پایک شمالی

لوکیزگلر

PETG را همچنین می‌توان برای چاپ لوکیزگلر استفاده کرد (منبع: c-arts-modelle via Printables)

لوکیزگلر یک گلایدر الکتریکی است که برای خلبانان کنترل از راه دور باتجربه برای پرواز مناسب است. این مدل با پرینتر سه بعدی دارای قابلیت چاپ فیلامنت LW-PLA  چاپ شده است و طول آن تقریباً 1700 میلی‌متر است. به دلیل انتخاب این مواد، وزن هواپیما تقریباً 65/0 کیلوگرم است که آن را به هواپیمایی با پرواز سریع تبدیل کرده است.

می‌توانید تمام اطلاعات مربوط به این هواپیما را ازجمله اجزاء موردنیاز، راهنمای سرهم کردن و نکات مفید دیگری را در آرتس مدل پیدا کنید. اما سایت پروژه در آلمان است و ممکن است مجبور شوید از ترجمه گوگل استفاده کنید یا به سایت پرینتبل بروید که بیشتر دستورالعمل‌ها در آن به‌صورت انگلیسی است.

برای اجتناب از استرینگینگ، طراح پیشنهاد کرده برای بهترین نتیجه اجزاء هواپیما به‌صورت مجزا با ارتفاع لایه 2/0 میلی‌متر پرینت شود.

 • چه کسی آن را طراحی کرده؟ c-arts-modelle
 • چقدر قابل‌چاپ یا محبوب است؟ این گلایدر در پرینتبل بیشتر از 380 دانلود و 40 لایک دارد. هرچند هنوز ساختی از آن نیست اما راهنمای دقیقی برای طریقه ساخت و پرواز این هواپیمای اعجاب‌آور وجود دارد.
 • کجا آن را پیدا کنیم؟ دانلود طرح سه بعدی هواپیمای لوکیزگلر

بال پرنده

این طرح ممکن است ساده به نظر برسد اما ساخت آن چالش جالبی است (منبع: TomStanton via Thingiverse)

بال پرنده یک هواپیمای Y شکل است که تقریباً به‌طور کامل می‌توان آن را سه بعدی چاپ کرد. برخلاف ظاهر ساده آن، به گفته طراح، بال پرنده یک هواپیمای مبتدی نیست و پرواز با آن می‌تواند چالش‌برانگیز باشد.

هواپیما از 15 مدل قابل‌چاپ سه بعدی برای چهارچوب و قطعات الکترونیکی زیادش استفاده می‌کند، مانند، ESC موتور، رگلاتور 5-V، دو سرووس و غیره. خالق این طرح تعدادی از تنظیمات چاپ را برای ساخت تعداد کمی از مدل‌های قابل‌چاپ سه بعدی ارائه کرده است. این تنظیمات عبارت‌اند از 5/0 میلی‌متر ضخامت دیواره، 2/0 میلی‌متر ارتفاع لایه، و 0 تا 15 درصد تراکم پر کردن بر اساس جزء موردنظر.

 • چه کسی آن را طراحی کرده؟ TomStanton
 • چقدر قابل‌چاپ یا محبوب است؟ بال پرنده 24 ساخت ضبط‌شده، 6 باز ساخت، و بیشتر از 53300 دانلود دارد. چون تعداد زیادی از کاربران این هواپیما را ساخته‌اند شما هم باید بتوانید!
 • کجا آن را پیدا کنیم؟ دانلود طرح هواپیمای بال پرنده

ویندکس

یک خلبان مینیاتوری می‌تواند درون اتاقک وندیکس بنشیند (منبع: Roolaid via Thingiverse)

این هواپیما در واقع یک گلایدر هوازی تک‌صندلی است توسط رداب الهام شده است. ویندکس یک مدل کنترل از راه دور با چاپ سه بعدی است و وزن آن تقریباً 25/2 کیلوگرم با طول بال 2500 میلی‌متر است. طراح بدنه هواپیما را با LW-PLA پرینت کرده است و روی آن را با فیبر کربن پوشانده است. همچنین برای پایین آوردن حداکثری وزن هواپیما طراح از چوب بالاسا برای اجزاء مختلف آن استفاده کرده، مخصوصاً برای بالها.

برای کمک به شما یک لیست کامل برای ساخت ویندکس که شامل مراحل توسعه و سرهم‌بندی آن است و همچنین یک ویدیو 5 دقیقه‌ای که دید سریعی از کل ساخت را می‌دهد وجود دارد. اما قبل از به پرواز درآمدن آن، سرهم کردن این هواپیمای کنترلی مقداری زمان می‌برد.

ویدیو اسمبل قطعات پرینت سه بعدی شده هواپیمای ویندکس

ویدیو پرواز هواپیمای ویندکس

 • چه کسی آن را طراحی کرده؟ Roolaid
 • چقدر قابل‌چاپ یا محبوب است؟ روی‌هم بیشتر از 1800 دانلود، 260 لایک و تعدادی نظر (کامنت) مثبت بر تینگیورز و گرابکاد وجود دارد.
 • کجا آن را پیدا کنیم؟ دانلود طرح هواپیمای ویندکس

 

بال قرمز کوچک

ساخت های بال قرمز کوچک تاکنون در سرتاسر جهان به پرواز در آمده است! (منبع: wersy via Thingiverse)

این هواپیمای کنترلی از پروژه قبلی خود یعنی اردک قرمز، کوچک‌تر و پرشتاب‌تر است. هرچند اسم آن‌ها مشابه است اما مدل کوچک‌تر، سریع و مانور پذیر است، بنابراین این مدل به کسانی که قبلاً سابقه پرواز دارند پیشنهاد می‌شود.

با طول بال فقط 794 میلی‌متر، اجزاء می‌توانند به‌سرعت چاپ شوند و نیازی به حمایت و قالب نیست بنابراین در زمان کمی برای پرواز آماده می‌شود! تعدادی از ویدیوهایی که نشان می‌دهند چگونه این هواپیما در آسمان می‌پرد را تماشا کنید: یک پرواز FPV و یک سفر میدن.

 • چه کسی آن را طراحی کرده؟ wersy
 • چقدر قابل‌چاپ یا محبوب است؟ بال قرمز کوچک 17 ساخت ضبط‌شده، 4 بازتولید و حمایت انجمی زیادی شامل حمایت از طرف سازنده دارد.
 • کجا آن را پیدا کنیم؟ طرح هواپیمای بال قرمز کوچک

ملوزین (غیر رایگان)

ملوزین دارای طول بال 2320 میلی‌متر است (منبع: tahustvedt via Cults)

ملوزین یک گلایدر الکتریکی چاپ سه بعدی با دم دوقلو و سکوی FPV است. وزن آن 3/2 کیلوگرم و طول بال بزرگ آن برابر با 2320 میلی‌متر است. این‌یک گلایدر الکتریکی فشاری با دو دم است که دارای امکاناتی مانند دماغه‌های  قابل تعویض برای دوربین‌های FPV و سیستم فرود تری سایکل با چرخ فرمان پذیر زیر دماغه است. همچنین ملوزین دارای پایه‌های تاشو است که هنگام پرواز آن را مانند عقابی در آسمان می‌کند.

پیشنهاد طراح برای چاپ سه بعدی این گلایدر، استفاده از رشته PLA و پیشنهاد او برای مواد تایر، استفاده از مواد منعطف است (مثلاً TPU).

 • چه کسی آن را طراحی کرده؟ tahustvedt
 • چقدر قابل‌چاپ یا محبوب است؟ هواپیمای ملوزین دو ساخت و تقریباً 200 دانلود دارد. سازنده تعداد زیادی دستورالعمل فراهم کرده و نکات بیشتری در نظرها نیز هست.
 • کجا آن را پیدا کنیم؟ Cults

مدل T اکلیپسون (نسخه آزاد)

نسخه آزاد، که ارزش امتحان کردن دارد (منبع: Eclipson via Thingiverse)

مدل T اکلیپسون یک هواپیمای کنترل از راه دور دریایی و محبوب است، اما طراحی کامل آن 20 دلار خرج دارد. این مدل نسخه آزاد رسمی است و سیستم فرود قایقی از هواپیما حذف شده.

حتی اگر به‌عنوان هواپیمای دریایی استفاده نشود، مدل T اکلیپسون یک پروژه هواپیمای کنترل از راه دور عالی است. هواپیما تک پیشرانه است و از 29 قسمت قابل‌چاپ سه بعدی و لیست طولانی از سخت‌افزارهای دیگر استفاده می‌کند (مثلاً پیچ‌ها و موتورها و دیگر قطعات).

هرچند طراح نکات چاپ را ارائه نداده، اما یکی از سازنده‌ها تعداد کمی از تنظیمات را که برای یک چاپ عالی انجام شده به اشتراک گذاشته است. این تنظیمات عبارت است از، یک قایق فعال‌شده، بدون حمایت، و ارتفاع لایه 2/0 میلی‌متر.

 

 • چه کسی آن را طراحی کرده؟ Eclipson
 • چقدر قابل‌چاپ یا محبوب است؟ طراحی نسخه آزاد مدل  Tاکلیپسون دارای 105000 دانلود و 22 ساخت ضبط‌شده است.
 • کجا آن را پیدا کنیم؟ دانلود طرح سه بعدی هواپیما اکلیپسون T

پیشران فشار دهنده

پیشران فشار دهنده

وزن با بار کامل کمتر از 40/0 کیلوگرم (منبع: TinyTexas via Printables)

این یک هواپیمای پیشران فشارده با طول بال 1165 میلی‌متر است که می‌توان برای بهترین عملکرد پروازی آن را به‌وسیله LW-PLA و در حالت ویس چاپ کرد. برای پی بردن به قسمت‌های موردنیاز برای این هواپیما، لیست دقیق خرید آن را بررسی کنید که شامل مواردی مانند، مقدار، لینک‌های خرید، و قیمت تقریبی قسمت‌های مختلف است.

برای سرهم کردن کامل می‌توانید ویدیو مربوطه را دنبال کنید. اما برای دیدن آن ابتدا باید به سرور دیسکورد که توسط طراح ایجادشده بپیوندید. در اینجا می‌توانید ویدیوهای بیشتری از ساخت و پرواز ببینید و همچنین از خدمات جستجو استفاده کنید. اگر می‌خواهید ببینید چگونه هواپیما پرواز می‌کند این ویدیو را ببینید.

 • چه کسی آن را طراحی کرده؟ TinyTexas
 • چقدر قابل‌چاپ یا محبوب است؟ تقریباً 70 دانلود بدون هیچ موردی از ساخت وجود دارد، هرچند ویدیوی ساده سرهم کردن این امکان را به شما می‌دهد که هواپیمای پیشران خود را بسازید.
 • کجا آن را پیدا کنیم؟ طرح سه بعدی هواپیما پیشران فشاردهنده

دوربین ورزشی کوچک

دوربین ورزشی کوچک
دوربین ورزشی کوچک

علی‌رغم نامش، هواپیما طول بالی معادل 695 میلی‌متر دارد (منبع: 3DAeroventures)

یک هواپیمای کنترل از راه دور کوچک با طول بال مناسب، دوربین ورزشی کوچک یک هواپیمای چاپ سه بعدی است که طراحی و ساخت آن از یک کیت هواپیما به نام دوربین هوایی الهام گرفته‌شده است.

هزینه طراحی این هواپیما 5 دلار است، اما قبل از هزینه کردن می‌توانید راهنمای ساخت دقیق آن را بررسی کنید و چاپ آزمایشی آن را دانلود کنید. وزن اجزاء پرینت شده بستگی به انتخاب PLA یا LW-PLA دارد. با انتخاب LW-PLA وزن هواپیما بیشتر از 21/0 کیلوگرم نمی‌شود.

برای دنبال کردن فرایند کامل ساخت دوربین ورزشی، از طراحی گرفته تا پرواز آزمایشی، این ویدیو را ببینید و سریع خودتان یکی بسازید!

 • چه کسی آن را طراحی کرده؟ 3DAeroventures
 • چقدر قابل‌چاپ یا محبوب است؟ درحالی‌که وضعیت در دسترس برای این طرح وجود ندارد، تولیدکنندگان ویدیوی دقیقی را برای ساخت دوربین ورزشی کوچک ارائه داده‌اند.
 • کجا آن را پیدا کنیم؟ 3DAeroventures

 

>> بیشتر بدانید: نظر طراحان صنعتی درباره پرینتر سه بعدی

S1 سریع

S1 سریع

بدنه یکنواخت آن واقعاً آن را به یک گلایدر سریع بدل کرده است (منبع: TomvH via Printables)

بعد از تولید نمونه ای از یک گلایدر هوازی با نام مشابه این نمونه از آن طراحی شد، S1 سریع یک هواپیمای کنترل از راه دور با طول بال 2000 میلی‌متر و وزن پروازی 08/2 کیلوگرم است.

تمام بدنه S1 از اجزائی ساخته‌شده که با استفاده از مواد مختلف چاپ سه بعدی شده، شامل ASA برای بدنه آن، PETG برای سطح بال و دم، و TPU برای لولاهای اتصال. برای ساخت بادوام و کم‌وزن در داخل بدنه تیوب کربن قرار دارد.

برای آزمایش توانایی هواپیما در پرواز، سازنده آن را برای یک چرخش در کنار ساحل برده و تنها یک نقص در آن مشاهده کرده است: بدنه ASA با نشستن بر روی ماسه‌ها کاملاً کثیف شد. به‌غیراز این مورد، این هواپیما بسیار خوب پرواز می‌کند!

 • چه کسی آن را طراحی کرده؟ TomvH
 • چقدر قابل‌چاپ یا محبوب است؟ این مدل دارای 500 دانلود و 90 لایک است.
 • کجا آن را پیدا کنیم؟ طرح سه بعدی هواپیمای S1

 

گوزن شمالی (PLA)

این هواپیما از شبرنگ در رشته‌های تاریک استفاده می‌کند تا در شب دیده شود (منبع: : MicroSport via Thingiverse)

moose یک هواپیمای DIY است که طراحی آن از یاک 54 و اسپروس موز آقای برن الهام گرفته‌شده است (از سیمپسون ها). به گفته خالق این هواپیما، پلاموز دارای طول بال 1000 میلی‌متر است و طرح آزمایشی آن (چاپ‌شده با PLA) با موفقیت پرواز کرده است. همین‌طور مدل شبرنگ آن را از خالق هواپیما ببینید!

این هواپیمای کنترلی، برای پرواز از یک موتور بدون برس، دو سرووس، و یک باطری 4S با 3300 میلی‌آمپر استفاده می‌کند که تمام 25 جزء آن در چارچوب چاپ‌شده سه بعدی آن قرار می‌گیرند. وزن 6/1 کیلوگرمی آن مشکلی ندارد اما طراحی آن به‌منظور داشتن وزنی سبک‌تر به‌روزرسانی شده است. طراح خاطرنشان کرده که قطعات موز PLA را با 5 درصد تراکم پر کردن و با فعال بودن حمایت چاپ کرده است اما قالب نیاز نیست.

 

 • چه کسی آن را طراحی کرده؟ the_crack_fox
 • چقدر قابل‌چاپ یا محبوب است؟ موز PLA دارای پنج ساخت ضبط‌شده و 12800 دانلود روی تینگیورز است. کاربران متعددی گزارش داده‌اند که این هواپیما می‌تواند پرواز کند بنابراین آن را امتحان کنید!
 • کجا آن را پیدا کنیم؟ دانلود طرح هواپیما moose

 

هواپیمای FPV

هواپیمای FPV

این هواپیما برای کنترل دید اول‌شخص طراحی‌شده (منبع: drcameron via MyMiniFactory)

طرح دارای 400 میلی‌متر پهنا است و تنها سه قطعه چاپی دارد. همچنین جایی برای نگه‌داشتن دوربین دارد و شاخک‌های کنترل جزئی از هواپیما است. این بال پرنده دارای قابلیت FPV است و خیلی خوب پرواز می‌کند.

این مدل در تینکرکد ایجاد شده و بر طبق لیست تنظیمات، این هواپیما باید با دو دیواره هرکدام 4/0 میلی‌متر ضخامت، با الگوی پر کردن شطرنجی، و بدون لایه پایینی و بالایی چاپ شود.

 • چه کسی آن را طراحی کرده؟ drcameron
 • چقدر قابل‌چاپ یا محبوب است؟ این پروژه 22000 بار دیده‌شده و بیشتر از 1800 دانلود دارد.
 • کجا آن را پیدا کنیم؟ هواپیمای FPV

 

جت EL-39

جت EL-39

این هواپیمای کنترلی از یک مجرای فن الکتریکی استفاده می‌کند (منبع: tahustvedt via Cults)

این هواپیمای کنترلی جدا از هواپیماهای نامبرده شده در این لیست است. چرا؟ چون یک موتور جت کوچک دارد!

البته این هواپیما از موتور جت مشابه با نوع تجاری آن استفاده نمی‌کند، اما دارای مجرای فن الکتریکی است (EDF) که مانند جت‌های واقعی عمل می‌کند اما با این تفاوت که از الکتریسیته استفاده می‌کند و در مقیاس کوچک‌تری عمل می‌کند. EDF این اجازه را به هواپیما می‌دهد که خیلی سریع پرواز کند.

این هواپیمای کنترلی تقریباً به‌طور کامل چاپ سه بعدی می‌شود ازجمله EDF و سیستم فرود آن. طول EL-39 برابر با 1858 میلی‌متر، طول بال آن 1451 میلی‌متر و وزن آن 5/7 کیلوگرم است.

طراح این هواپیما قسمت‌های بزرگ‌تر را با JGAurora A5 چاپ کرده است و قطعات کوچک‌تر را با Wanhao Duplicator i3. هر دستگاهی با سطح 300*300 میلی‌متر می‌تواند قسمت‌های بزرگ را چاپ کند، و بسیاری از قطعات دیگر بر بستر 200*200 (حتی کوچک‌تر) چاپ می‌شود. مهم است که بدانید لاستیک‌های اصلی و لاستیک‌هایی جلویی باید با مواد منعطف مانند TPU چاپ شوند.

 • چه کسی آن را طراحی کرده؟ tahustvedt
 • چقدر قابل‌چاپ یا محبوب است؟ این هواپیما بسیار محبوب است و 123000 بار دیده‌شده و علی‌رغم پیچیدگی پروژه، این طرح 440 بار دانلود شده و چهار ساخت انجمنی از هواپیما وجود دارد.
 • کجا آن را پیدا کنیم؟ طرح سه بعدی جت EL39

 

سوپرنوا

سوپرنوا

هواپیمای کنترلی سوپرنوا از PLA چاپ‌شده (منبع: suvakov via Thingiverse)

این هواپیمای چاپ‌شده سه بعدی از جنگنده سوپرنوا الهام گرفته‌شده. غیر از ظاهر جذابش می‌توانید اوج گرفتنش در آسمان را هم ببینید.

هواپیما با 100 درصد تراکم پر کردن و 25/0 میلی‌متر قدرت تفکیک در رپ رپ مندلماکس اصلاح‌شده چاپ شده است. هواپیمای کاملاً سر هم شده 42/1 کیلوگرم وزن دارد.

 • چه کسی آن را طراحی کرده؟ Itek
 • چقدر قابل‌چاپ یا محبوب است؟ سوپرنوا دارای هفت ساخت و دو بازتولید است، پس می‌توانیم بگوییم این پروژه انجام شدنی است.
 • کجا آن را پیدا کنیم؟ طرح سه بعدی جت سوپرنوا

 

 

صنعت سامه 3dRD بزرگترین و تخصصی ترین تولید کننده پرینترهای سه بعدی در ایران “

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید