با این 5 روش، میز پرینتر خود را تمیز کنید تا چاپ بهتری داشته باشید. | 3dRD

پاک کردن سطح میز پرینتر سه بعدی

تمیز کردن مناسب سطح پرینترسه بعدی برای چاپ موفق ضروری است. اینجا پنج راه آسان برای تمیز کردن سطح پرینترسه بعدی خود را بیاموزید!

پرینتر های سه بعدی ممکن است به دلایل مختلفی از کار بیفتند و یکی از شایع ترین دلایل آن جدا شدن بخشی از صفحه ساخت در حین چاپ است. به این ترتیب، اطمینان از چسبندگی مناسب بستر  برای پرینت سه بعدی موفق بسیار مهم است.

در حالی که راه های زیادی برای اطمینان از چسبیدن قطعات شما وجود دارد  ، یکی از ساده ترین روش ها تمیز نگه داشتن سطح پرینت است. تمیز کردن معمولی صفحه چاپ نه تنها چسبندگی قطعات را بهبود می بخشد، بلکه ممکن است چاپ های شما را نیز بهتر به نظر برساند!

در این مقاله از سایت 3dRD، ما نگاهی به بهترین تکنیک ها برای تمیز کردن سطح چاپ خود خواهیم داشت، از جمله استفاده از پارچه، استون و موارد دیگر! به یاد داشته باشید که هنگام استفاده از این تکنیک ها احتیاط کنید، زیرا مایعات ریخته شده می تواند به چاپگر آسیب جدی برساند. همچنین توصیه می کنیم قبل از شروع تمیز کردن، صفحه چاپ خود را از چاپگر خارج کنید (در صورت امکان).

حالا بیایید شروع کنیم!

عناوین مقاله تمیز کردن سطح میز پرینت

روش های تمیز کردن سطح پرینترسه بعدی

چه زمانی سطح پرینتی را تمیز کنیم؟

زمان تمیز کردن سطح پرینت سه بعدی

پس از اینکه متوجه بقایای چسب انباشته شدید، باید بستر چاپ را تمیز کنید (منبع: MatterHackers )

اینکه هر چند وقت یکبار باید سطح پرینت چاپگر سه بعدی خود را تمیز کنید به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند نوع صفحه ساخت شما، تعداد دفعات استفاده از دستگاه، میزان چسبی که روی صفحه چاپ خود استفاده می کنید و نوع ماده ای که با آن چاپ می کنید. به این ترتیب، فرکانس یکسانی برای تمیز کردن صفحه چاپ‌ها وجود ندارد.

با این حال، به طور کلی، ایده بدی نیست که صفحه چاپ را بعد از هر پرینت سریع پاک کنید و هر پنج بار چاپ یا زمانی که به طور قابل توجهی کثیف است (با چسب یا باقی مانده فیلامنت ها) آن را با دقت بیشتری تمیز کنید. برخی از افراد، بسته به موقعیت خود، ممکن است مجبور به تمیز کردن بیشتر باشند در حالی که برخی دیگر ممکن است بتوانند به ندرت از تمیز کردن صفحه ساخت خود فرار کنند. در هر صورت، تمیز کردن مرتب صفحه چاپ بعد از هر چند چاپ به اطمینان از چاپ ثابت و باکیفیت که از صفحه ساخت جدا نمی شود، کمک می کند.

اگر با چسبندگی صفحه چاپ مشکل دارید، تمیز کردن صفحه چاپ شما باید اولین (و ساده ترین) مرحله برای عیب یابی باشد. چندین روش مختلف برای تمیز کردن صفحه چاپ وجود دارد، اما بهترین روش برای استفاده بستگی به میزان آلودگی صفحه چاپ و به چه چیزی و همچنین مواد صفحه چاپ دارد.

در این مقاله، 3dRD به محبوب ترین تکنیک های تمیز کردن سطح پرینتی و نحوه اجرای صحیح آنها برای جلوگیری از آسیب رساندن به صفحه چاپ شما می پردازد.

تمیزکردن سطح چاپ با کاردک

 
کاردک ها را می توان برای پاک کردن چاپ و بقایای فیلامنت های بزرگ استفاده کرد (منبع: UltiMaker Support )

اولین روش تمیز کردنی که وقتی تکه‌های مواد روی صفحه چاپ خود دارید باید به آن دست پیدا کنید، یک کاردک است. یکی از این موارد احتمالاً در خرید چاپگر سه بعدی FDM شما گنجانده شده است . می‌توانید از یک لیسه برای تمیز کردن بسیار سبک هر نوع سطح پرینتی، چه شیشه ، چه پلی پروپیلن یا مواد دیگر استفاده کنید.

ابزار اسکراپر برای بیرون زدن پرینت های سه بعدی از سطح چاپ بسیار موثر است. می توانید این کار را با فشار دادن و قرار دادن قسمت تیز ابزار در بین لایه اول چاپ و صفحه ساخت انجام دهید. بعد از اینکه پرینت سه بعدی خود را حذف کردید، می توانید با ریختن مقداری آب گرم روی صفحه ساخت و خراش دادن ملایم سطح، بستر چاپ را با ابزار اسکراپر تمیز کنید. این معمولاً ترفند حذف چسب اضافی یا باقی مانده های فیلامنت های دیگر را از بستر چاپ انجام می دهد.

بعد از اینکه تمام تلاش خود را برای تمیز کردن بستر چاپ با ابزار اسکراپر انجام دادید، بهتر است صفحه را با یک پارچه خشک کنید و بگذارید بماند تا رطوبت تمام شود. فقط در این صورت باید دوباره آن را به چاپگر سه بعدی وصل کنید.

همچنین شایان ذکر است که روش تمیز کردن اسکراپر، در حالی که برای تمیز کردن بیشتر انواع صفحه چاپ‌های چاپی کار می‌کند، نباید برای صفحه چاپ‌های پوشیده شده با نوار (مثلاً نوار چسب کاغذی) استفاده شود. این به این دلیل است که معمولاً نوار با آب تحلیل می‌رود و خراشیدن نوار می‌تواند باعث کنده شدن آن از صفحه ساخت شود.

مطلب پیشنهادی 3dRD: میزگرم چاپگرهای سه بعدی را بشناسید.

 • صفحه چاپ های سازگار: همه به جز نوار چسب
 • بهترین برای: پاک کردن چاپ و مواد حجیم از صفحه چاپ، پاک کردن چسب و سایر باقی مانده های چسب
 • فرکانس:  بعد از هر چاپ
 

پارچه میکروفیبر

پارچه میکروفیبر

یک پارچه میکروفیبر همراه با مقداری آب راهی عالی برای تمیز کردن صفحه چاپ است (منبع: Prusa Research )

یکی دیگر از ابزارهای ضروری برای تمیز کردن انواع صفحه چاپ های پرینتر سه بعدی (از جمله نوار چسب) پارچه میکروفیبر است. اینها مانند انواع دیگر حوله ها الیاف کاغذ یا گرد و خاک را به جای نمی گذارند و همچنین سریع خشک می شوند و فوق العاده جذب می شوند. ممکن است قبلاً از آنها برای تمیز کردن عینک یا صفحه نمایش رایانه خود استفاده کنید، اما می توانید پارچه های بزرگتر را با قیمت کمتر در بسیاری از فروشگاه ها یا خرده فروشی های آنلاین خریداری کنید.

پارچه های میکروفایبر برای پاک کردن مقادیر سبک باقی مانده چسب، گرد و خاک و سایر آلاینده های ذرات ریز از بستر چاپ بسیار موثر هستند. شما همچنین می توانید از روش های تمیز کردن خشک یا تمیز کردن مرطوب برای اثرات مختلف استفاده کنید. پاک کردن با یک پارچه خشک برای پاک کردن سریع گرد و خاک عالی است، در حالی که مرطوب کردن پارچه با آب یا محلول تمیز کننده برای تمیز کردن کامل تر بهترین است. این مقاله شاید برایتان جالب و مفید باشد: راهنمای خرید کامپیوتر و لپ تاپ برای پرینتر سه بعدی

هر دو روش پارچه خشک و مرطوب برای تمیز کردن صفحه چاپ های چاپی کار می کنند، اما اگر صفحه چاپی با نوار چسب روی سطح دارید، یک پارچه خشک کیفیت نوار را حفظ می کند.

 • صفحه چاپ های سازگار: همه
 • بهترین برای: حذف گرد و خاک و ذرات ریز، استفاده از محلول های تمیز کننده
 • فرکانس:  هفتگی
 

استون

استون

استفاده بیش از حد از استون، باقی مانده سفید روی سطح صفحه پرینت شما باقی می گذارد (منبع: GC_NoPunchline . Reddit )

استون یک حلال برای بسیاری از مواد پلاستیکی از جمله فیلامنت ABS و ASA است ، به این معنی که می تواند این پلاستیک ها را حل کند. این ویژگی استون را به یک محلول تمیز کننده عالی برای انواع صفحه چاپ های چاپی از جمله شیشه و فولاد فنری تبدیل می کند. مقادیر کم می تواند ذرات پلاستیکی باقی مانده را روی سطح صفحه چاپ حل کند تا نیازی به اعمال نیروی زیادی نداشته باشید.

برای این روش تمیز کردن، توصیه می کنیم یک پارچه میکروفایبر یا اسفنج را به آرامی در استون خیس کنید (تا زمانی که پلاستیکی نباشد). (استون را مستقیماً روی سطح صفحه چاپ نمالید.) سپس به آرامی سطح صفحه ساخت خود را بشویید تا براق شود و هیچ گونه باقیمانده یا آلودگی دیگری مشاهده نکنید. بعد از اینکه با استون تمیز کردید، باید مقداری آب نیز روی بستر چاپ بریزید تا از باقیمانده آن اطمینان حاصل کنید. این مطلب ممکن است برایتان جالب باشد: با چاپگرسه بعدی دنیاتو خودت بساز.

در حالی که استون یک راه حل تمیز کننده بسیار موثر برای صفحات ساختمانی است، چند نکته وجود دارد که باید مراقب آنها بود. ابتدا مطمئن شوید که با استون خالص به جای پاک‌کننده ناخن شروع کرده‌اید، زیرا این مواد می‌توانند حاوی آلاینده‌های اضافی باشند که می‌توانند مانع چسبندگی بستر لایه اول شوند. شما می توانید بطری های استون 100٪ خالص را در فروشگاه سخت افزار محلی خود یا آنلاین پیدا کنید.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که استون نباید با هیچ صفحه ساخت پلاستیکی استفاده شود. بنابراین، اگر چاپگر شما پلی پروپیلن یا صفحه ساخت PEI دارد، اکیداً پیشنهاد می کنیم محلول تمیزکننده دیگری را انتخاب کنید زیرا استون به طور بالقوه می تواند به سطح آسیب برساند.

در نهایت، حتی اگر از یک صفحه ساخت غیر پلاستیکی مانند صفحه چاپ شیشه ای یا فلزی استفاده می کنید، مطمئن شوید که از استون بیش از حد استفاده نکنید. انجام این کار احتمالاً رگه های سفیدی را روی سطح چاپ باقی می گذارد که از قضا می تواند به چسبندگی بستر آسیب برساند. رقیق کردن استون با آب (حتی به اندازه 50:50) همچنان می تواند برای تمیز کردن بسیار موثر باشد. اگر مطمئن نیستید، سعی کنید یک پچ آزمایشی کوچک قبل از اعمال آن در تمام صفحه چاپ خود انجام دهید.

 • صفحه چاپ های سازگار: شیشه ای یا فلزی
 • بهترین برای: حذف پلاستیک چسبیده، حذف چسب و باقی مانده های چسب
 • فرکانس: به میزان لازم
 

ایزوپروپیل الکل

ایزوپروپیل الکل

مطمئن شوید که الکل ایزوپروپیل را روی صفحه ساخت خود بیش از حد استفاده نکنید (منبع: bobstro از طریق انجمن تحقیقاتی Prusa )

مانند استون، ایزوپروپیل الکل (IPA) نیز می تواند به نرم شدن و حذف پلاستیک کمک کند، اگرچه آنقدر قوی نیست. IPA در تمیز کردن بقایای PLA بسیار مؤثر است، و آن را به یک گزینه تمیزکننده مطلوب در هنگام چاپ با این ماده فیلامنت تبدیل می کند. قبل از چاپ، پاک کردن سریع اکثر مواد صفحه ساختمانی با IPA می تواند چسبندگی خوب بستر لایه اول را تضمین کند.

می توانید صفحه چاپ را با ایزوپروپیل الکل به همان روشی که با استون انجام می دهید تمیز کنید. یک پارچه را با IPA خیس کنید تا مرطوب شود، سپس به آرامی سطح صفحه ساخت خود را بشویید. درست مانند استون، مهم است که از مواد شیمیایی بیش از حد استفاده نکنید تا از تغییر شکل دائمی روی سطح پرینت جلوگیری کنید. رقیق کردن IPA با مقداری آب می تواند به شما در جلوگیری از این مشکل کمک کند.

تا زمانی که از مقدار محافظه کارانه IPA استفاده می کنید، استفاده از آن بر روی تمام سطوح صفحه چاپ به جز نوار چسب بی خطر است. بسیاری از تولیدکنندگان ورق های PEI توصیه می کنند برای حداکثر چسبندگی هر چند چاپ با IPA پاک کنید. به طور کلی سعی کنید IPA را مستقیماً روی سطح صفحه چاپ (مخصوصاً پلاستیکی) قرار ندهید، بلکه مقدار کمی از آن را روی یک پارچه بمالید و سپس صفحه چاپ را پاک کنید. مطلب مهم:  اگر شما هم قصد خرید پرینتر سه بعدی را دارید پیشنهاد میشود قبل از خرید پرینتر سه بعدی حتماً این ویدیو را ببینید!!!

 • صفحه چاپ های سازگار: همه به جز نوار چسب
 • بهترین برای: حذف باقی مانده پلاستیک و چسب، بهبود چسبندگی چاپ
 • فرکانس: هفتگی تا ماهانه
 

شیشه پاک کن

شیشه پاک کن

شیشه پاک کن، همراه با یک پارچه یا اسفنج، صفحات صاف را به خوبی تمیز می کند (منبع: ItsYorrick از طریق Reddit )

در مرحله بعد، شیشه پاک کن یک روش تمیز کردن استثنایی برای صفحات ساختمانی سفت، به ویژه شیشه و فلز (به عنوان مثال فولاد فنری) است. این روش به سادگی شامل پاشیدن پاک کننده روی سطح چاپ شده و سپس پاک کردن صفحه چاپ با یک پارچه است.

پاک کننده شیشه برای پاک کردن چسب ، اسپری مو ، گرد و خاک و سایر بقایای سطح چاپ تا زمانی که به شدت آلوده نباشد بسیار موثر است. تقریباً هر شیشه پاک کنی باید کار کند، بنابراین اگر قبلاً در خانه ندارید، یک پاک کننده عمومی را از فروشگاه محلی خود تهیه کنید. معرفی تکنیک برای پرینت بهتر: با این روش ها پرینت صاف و صیقلی داشته باشید.

همانطور که در قسمت های دیگر توضیح دادیم، از آنجایی که پاک کننده شیشه یک مایع است، ما این روش تمیز کردن را برای صفحه چاپ های چاپی با نوار توصیه نمی کنیم. با این حال، باید برای هر سطح بدون بافت دیگری به خوبی کار کند. همانطور که گفته شد، اگر با چسبندگی صفحه چاپ مشکل دارید، پاک کننده های پنجره ممکن است لایه ای از خود باقی بگذارند که این موضوع را بدتر کند.

 • صفحه چاپ های سازگار: صفحه چاپ های بدون بافت
 • بهترین برای: پاک کردن بقایای نور
 • فرکانس:  ماهانه
 

جایگزین: از نوار چسب استفاده کنید

نوار چسب

می توانید صفحه ساخت چاپگر خود را با خطوط نوار نقاش بپوشانید (منبع: MatterHackers )

در نهایت، اگرچه از نظر فنی یک راه حل تمیز کننده نیست، می توانید از نوار چسب مانند نوار های کاغذی برای پوشش صفحه ساخت خود استفاده کنید. انجام این کار تمیز کردن صفحه چاپ و خلاص شدن از هر گونه باقیمانده چسب را بسیار آسان می کند زیرا تنها کاری که باید انجام دهید این است که نوار را جدا کرده و مقداری نوار جدید را دوباره روی آن بچسبانید.

تعداد انگشت شماری نوار مختلف وجود دارد که برای این کار کار می کنند، اما تهیه یک نوار چسب که با ابعاد صفحه فیزیکی چاپگر شما مطابقت داشته باشد، احتمالاً بهترین است. با این حال، برای یک راه حل بیشتر DIY، می توانید از نوار معمولی نقاش استفاده کنید و صفحه چاپ را با آن بپوشانید. فقط مطمئن شوید که از همپوشانی نوار خودداری کنید، زیرا این امر بعداً باعث ایجاد مشکلاتی در چسبندگی بستر می شود.

شایان ذکر است که نوار را می توان تقریباً روی هر سطح چاپی استفاده کرد، به شرطی که به خوبی بچسبد. نکته دیگر، حتی با وجود نوار روی صفحه چاپ، ممکن است متوجه شوید که هنوز باید از چسب یا ماده چسبنده دیگری در بالای نوار برای اطمینان از چسبندگی مناسب صفحه چاپ استفاده کنید.

 • صفحه چاپ های سازگار: همه
 • بهترین برای: سطح چاپ موقت
 • فرکانس: به میزان لازم
3dRD

شرکت صنعت سامه با نام تجاری 3dRD بزرگترین و تخصصی ترین تولیدکننده پرینترهای سه بعدی در ایران

Source: all3dp.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست