نجات ماهی در حال انقراض در نیوزیلند با پرینتر سه بعدی!

به دلیل صید بی رویه، آلودگی، تخریب زیستگاه و سایر نگرانی های زیست محیطی، گونه های دریایی بیش از هر مقطعی در تاریخ بشر در معرض تهدید قرار دارند. از نهنگ‌ها و دلفین‌ها گرفته تا لاک‌پشت‌های دریایی، کوسه‌ها و ماهی‌های دیگر، تقریباً 10 درصد از حیات‌های دریایی در معرض انقراض هستند و هر روز بر تعداد آنها افزوده می‌شود. و اگرچه این یک مشکل جهانی است، اما هر کشوری چالش های خاص خود را دارد. به عنوان مثال نیوزلند را در نظر بگیرید، جایی که 76 درصد از 51 گونه ماهی بومی آب شیرین در معرض خطر انقراض یا در معرض خطر قرار گرفتن هستند. برای مقابله با این تهدید بزرگ، موسسه ملی تحقیقات آب و جو، یک موسسه تحقیقاتی کرون که در سال 1992 شروع به کار کرد، به یک راه حل نوآورانه روی آورده است: استفاده از پرینتر سه بعدی.

وقتی به نیوزلند فکر می کنیم، اغلب به کوه های باشکوه و مناظر زیبا در سراسر کشور فکر می کنیم. اما در سال‌های اخیر با نگرانی‌های زیست‌محیطی مواجه شده است و تهدیدات گیاهان، جانوران و اکوسیستم‌های بومی به‌ویژه به عنوان یک موضوع اولویت‌دار ذکر شده است. البته این شامل تلاش های نیوا برای کمک به گونه های ماهی بومی، یعنی از طریق آموزش، جمع آوری داده ها و البته تحقیقات می شود. این به محققان کمک می کند تا چگونگی شناسایی و محافظت از گونه ها را درک کنند. اما پرینت سه بعدی چگونه وارد می شود؟

آندره ماگدیچ (HBRC) فتواریوم ماهی و بی مهرگان بزرگ نیوا را نشان می دهد (اعتبار عکس: سیندی بیکر، نیوا)
آندره ماگدیچ (HBRC) فتواریوم ماهی و بی مهرگان بزرگ نیوا را نشان می دهد (اعتبار عکس: سیندی بیکر، نیوا)

استفاده از پرینت سه بعدی برای نجات ماهی های در حال انقراض

خوب، همه چیز به یک جعبه مستطیلی پلاستیکی کوچک به نام فاتاریوم ختم می شود. اگرچه ممکن است در ظاهر غیر قابل توجه به نظر برسد، اما آنها ابزاری ضروری برای مشاهده ایمن ماهی زنده در ماهی در مزرعه هستند. این به این دلیل است که جعبه دارای یک سمت شفاف و خط کش داخلی است تا امکان مطالعه ماهی را بدون دست زدن یا خارج کردن از آب فراهم کند. علاوه بر این، نور را مسدود می کند تا به کاهش استرس ماهی در طول حمل و نقل کمک کند. مشکل این است که در حال حاضر فتواریوم ها فقط در ایالات متحده ساخته می شوند و به نیوزلند ارسال نمی شوند.

اینجاست که پرینت سه بعدی به کمک آمد. پیتر ویلیامز، بوم‌شناس آب شیرین نیوا: به لطف پرینتر سه بعدی صنعتی که اخیراً به‌دست‌ ما رسیده است، توانست فتواریوم خود را توسعه و تولید کند. با توجه به انعطاف‌پذیری پرینت سه بعدی، او توانست نسخه باکیفیتی از این ابزار را ایجاد کند که برای نمونه‌برداری از گونه‌های ماهی کوچک سازگار و اصلاح شده است و می‌تواند برای نیازهای خاص سازگار شود. از جمله ادغام درب بالایی بسته برای جلوگیری از پریدن ماهی های بالارونده و پوشش دریچه مشبک برای بالا بردن سطح آب. ویلیامز می‌گوید: «زیبایی پرینتر سه بعدی این است که به NIWA اجازه می‌دهد تا فتواریوم‌ها را بر اساس تقاضا تولید کند و به بهبود طراحی خود بر اساس آنچه در حین استفاده از آنها در این زمینه کشف می‌کنیم ادامه دهد.»

هند هامیل (شورای ناحیه مارلبورو) یک فتوریوم لمپری و الور دارد (اعتبار عکس: شورای منطقه مارلبرو)
هند هامیل (شورای ناحیه مارلبورو) یک فتوریوم لمپری و الور دارد (اعتبار عکس: شورای منطقه مارلبرو)

می‌تواند شناسایی ماهی را بهبود بخشد و در عین حال امکان جمع‌آوری و رهاسازی با حداقل دست‌کاری و بدون استفاده از مواد بی‌حس کننده را فراهم کند. بنابراین نه تنها استرس بلکه مرگ و میر در ماهی ها کاهش می یابد. سپس این امکان مشاهده این ماهیان در معرض خطر را در تمام مراحل رشد فراهم می کند. این موفقیت باعث شده است که NIWA بیش از 70 سفارش برای فتواریوم های خود را از شوراهای منطقه ای، rūnanga، DOC و گروه های آموزشی در سراسر نیوزیلند دریافت کند. میتوانید اطلاعات بیشتری را در بیانیه مطبوعاتی نیوا در اینجا بیابید.

شرکت صنعت سامه با نام تجاری 3dRD بزرگترین و تخصصی ترین تولیدکننده پرینترهای سه بعدی در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست