فناوری های سه بعدی به طور فزاینده ای در بخش کالاهای مصرفی مورد استفاده قرار می گیرند. به ویژه، ما شاهد نقش رو به رشد تولید مواد افزودنی در صنعت ورزش در سال‌های اخیر بوده‌ایم. نه تنها این، بلکه چاپ سه بعدی در ورزش تنها به چند ورزش مجزا محدود نمی شود. برعکس، از کفش‌های مخصوص دویدن گرفته تا چکمه‌های اسکی، کلاه ایمنی گرفته تا ماشین‌های اسپورت، تقریباً برای هر طرفدار و همچنین حرفه‌ای‌هایی که به دنبال وسایل شخصی‌سازی‌تر هستند، چیزی وجود دارد. برای کشف نوآوری هایی که قبلاً به لطف چاپ سه بعدی در بخش ورزش محقق شده است، ادامه…


قطعات پرینت سه بعدی ورزشی
قطعات پرینت سه بعدی ورزشی

کلاه ایمنی Zero2-R Matrix ID Trench از Vicis

بسیاری از کلاه ایمنی ها در صورت ضربه، حفاظت لازم را ارائه نمی دهند. این مورد o@mes به دلیل فوم استفاده شده است. کلاه ایمنی Zero2-R Matrix ID Trench از سازنده تجهیزات Vicis به لطف لایه های داخلی مخصوص خود، محافظت قابل توجهی در برابر صدمات ارائه می دهد. بالشتک به صورت جداگانه با شکل سر هر بازیکن با استفاده از اسکن سه بعدی خطوط سر و پرینت سه بعدی تنظیم می شود. بالشتک از ساختارهای پیچیده GiRer تشکیل شده است که بسیار سبک هستند اما ضربه ها را بهتر از مواد معمولی جذب می کنند. بنابراین پرینت سه بعدی باعث می شود کلاه ایمنی بهتر و وزن کمتری داشته باشد. آزمایشگاه تست NFL حتی لایه های ادغام شده در کلاه ایمنی را به عنوان بهترین محافظ سر برای بازیکنان در سال جاری ارزیابی می کند. تعدادی از بازیکنان NFL اکنون به چنین کلاه ایمنی از Vicis مجهز شده اند. اینها شامل کوارتربک پاتریک ماومس از کانزاس سیتی چیفز، توآ تاگووایلوآ از دلفین میامی و درک کار از نیواورلئان سنتز هستند. هدف این شرکت این است که محصول را مقرون به صرفه تر کند تا بتواند به ورزشکاران دانشگاهی و دبیرستانی نیز ارائه شود.


کلاه ورزشی تولید شده با پرینتر سه بعدی
کلاه ورزشی تولید شده با پرینتر سه بعدی

آتل FotoDent® 405 نانومتری از DREVE

از زمانی که پرینت سه بعدی وارد بخش دندانپزشکی شد، نوآوری ها و امکانات جدید زیادی ظاهر شد. DREVE یک شرکت تاسیس شده در این بخش است که دارای بیش از 80 اختراع است. طیف گسترده ای از محصولات از محلول ها گرفته تا مواد دارد، اما در این مورد، ما بر روی اسپلینت FotoDent® 405 نانومتری تمرکز خواهیم کرد. برای ساخت آن، از یک ماده نورگیر با کیفیت بالا FotoDent® 405 نانومتر استفاده شده است که محصول نهایی بسیار مقاومی را با پوشش سطحی خوب ارائه می دهد. علاوه بر این، این یک آتل دندانی زیست سازگار است که تمیز کردن آن بسیار آسان است که آن را برای همه انواع ورزشکاران عالی می کند.


کلاه ایمنی دوچرخه Kask Elemento چاپ سه بعدی

با Kask Elemento، تولید کننده کلاه ایمنی Kask یک کلاه ایمنی لوکس برای رشته های مختلف دوچرخه سواری طراحی کرده است. این کلاه در شش رنگ موجود است، می تواند برای سنگریزه، جاده، کراس کانتری و سیکلکراس استفاده شود و از بهار 2023 با قیمت قابل توجه 375 یورو به فروش می رسد. این قیمت عمدتاً به دلیل فناوری‌های مختلف مدرن مورد استفاده برای تولید است، زیرا چندین عنصر تکنولوژیکی در Kask Elemento گرد هم آمده‌اند. به عنوان مثال، این کلاه دارای سیستم OCTOFIT+ برای تناسب بهتر و تنظیم فردی با هر شکل سر است. این کلاه همچنین دارای فناوری Fluid Carbon 12 برای بهبود آیرودینامیک و تهویه و Multipod است. دومی ساختاری از مواد الاستومری است که به صورت سه بعدی پرینت شده و سپس به عنوان پوشش داخلی در کلاه ایمنی قرار می گیرد. سیستم Multipod همچنین به تهویه بهتر کمک می کند و به لطف ویژگی های همسانگرد خود، ایمنی بیشتری را در صورت سقوط و ضربه ارائه می دهد. شایان ذکر است که کاسک تنها برندی در دوچرخه سواری سطح بالا نیست که به چاپ سه بعدی متکی است. علاوه بر Kask، Fizik و Specialized نیز قطعات پرینت سه بعدی را به نمایش گذاشتند. مقاله پرینتر سه بعدی در ورزش را مطالعه نمایید.


کلاه دوچرخه سواری ساخته شده با پرینتر سه بعدی اعتبار: کاسک
کلاه دوچرخه سواری ساخته شده با پرینتر سه بعدی اعتبار: کاسک

پرینت سه بعدی قطعات دوچرخه

امکانات در پرینت سه بعدی دوچرخه بسیار و متنوع است. چندین پروژه در حال حاضر راه اندازی شده است که پرینت سه بعدی را در ساخت دوچرخه پیاده سازی می کند. یکی از نمونه ها پروژه شاهین دوچرخه سواری المپیک T°Red است که از نوآوری تکنولوژیکی تولید افزودنی برای تولید دوچرخه برای ورزشکاران قبل از المپیک 2024 پاریس استفاده می کند. با فرآیند جدید، هدف تولیدکنندگان استفاده از مواد جدید، ایجاد طراحی منحصر به فرد و افزایش پایداری است. این شرکت از چاپگر سه بعدی Kobra Max از Anycubic برای پرینت سه بعدی قطعاتی که در نهایت در یک دوچرخه مونتاژ می شوند استفاده می کند. همچنین همزمان با المپیک 2024، شرکت فناوری مهندسی جهانی Renishaw و تیم دوچرخه سواری بریتانیا در حال تمدید همکاری خود هستند. Renishaw از پرینت سه بعدی فلزی برای تولید قطعات سبک و پیچیده برای ورزشکاران استفاده می کند که برای افزایش سرعت دوچرخه طراحی شده است. علاوه بر زین دوچرخه، دستگیره و قاب، اهرم ترمز نیز با استفاده از ساخت افزودنی قابل تولید است. اینها توسط شرکت پیشرفته TRUMPF تولید می شوند که اینها را با همکاری سازنده ترمز دوچرخه Trickstuff تولید می کند. مزیت در اینجا این است که اهرم ها می توانند به صورت جداگانه با سوارکار سازگار شوند و سازگارتر با محیط زیست و قوی تر هستند. این خبر را بخوانید: دوچرخه استون مارتین ساخته شده با پرینتر سه بعدی


پرینت سه بعدی قطعات دوچرخه
پرینت سه بعدی قطعات دوچرخه

کلوپ گلف پرینت سه بعدی KING Supersport-35

KING Supersport-35 یک چوب گلف پرینت سه بعدی ساخته شده از فولاد ضد زنگ 316 است که توسط Cobra Golf با مشارکت HP و SIK گلف ساخته شده است. در حالی که طراحی شبکه و بدنه پرینت سه بعدی آن تضمین می‌کند که دستگاه وزن‌دهی بهینه را دارد و بالاترین MOI را در شکل تیغه ایجاد می‌کند، به لطف فناوری SIK Face، این دستگاه می‌تواند ثابت‌ترین و دقیق‌ترین رول را برای هر ضربه زدن تولید کند. اولین باشگاه پرینت سه بعدی Cobra Golf که با استفاده از فناوری HP Metal Jet ساخته شده است، مطمئناً یک شاهکار است.

ماسک محافظ رپتور برای ورزشکاران

یکی دیگر از کاربردهای جالب پرینت سه بعدی در صنعت ورزش، ساخت ماسک های محافظ برای صورت ورزشکاران است. یکی از نمونه ها ماسک رپتور از شرکت Invent Medical است. این محافظ صورت برای ورزشکارانی است که دچار آسیب صورت شده اند یا می خواهند در ورزش های تماسی از خود محافظت کنند. ماسک کاملاً سفارشی شده با اسکن سه بعدی از صورت ورزشکار شروع می شود، سپس با استفاده از نرم افزار سه بعدی طرح اصلاح می شود و در نهایت با استفاده از فناوری Multi Jet Fusion HP به صورت سه بعدی پرینت می شود. به گفته سازنده، ماسک رپتور نسبت به سایر دستگاه های موجود در بازار محافظت بسیار بیشتری دارد و همچنین به بهبودی پس از عمل جراحات جدی تر کمک می کند.


پرینت سه بعدی ماسک محافظ ورزشی
پرینت سه بعدی ماسک محافظ ورزشی

کفش گلف پرینت سه بعدی آدیداس

این اولین بار نیست که می شنویم که چگونه برند آدیداس از چاپ سه بعدی برای ایجاد کفی کفش های ورزشی خود استفاده می کند. این شرکت برای انواع ورزشکاران مدل های سه بعدی مانند 4DFWD یا FUTURECRAFT STRUNG ایجاد کرده است که در هنگام راه رفتن بالشتک بیشتری را ارائه می دهند. اکنون، این شرکت با طراحی کفش های خاص برای یک ورزش خاص: گلف، قدمی فراتر گذاشته است. آنها با به اصطلاح آدیداس MC87 4D، یک مدل یونیسکس و جاودانه، قصد دارند قابلیت‌های فناوری‌های جدید را با سبک وینتیج ترکیب کنند. به لطف فناوری پرینت سه بعدی رزین سنتز نور دیجیتال کربن، طراحی جدید از مدل قبلی این برند الهام گرفته شده است. با این حال، آدیداس آن را به روشی مدرن گسترش داده است و آن را با پیشرفت های معاصر، مانند رویه چرمی ضد آب یا راحتی بهتر این نوع کفش، تزیین کرده است.


کفش گلف پرینت سه بعدی آدیداس Adidas
کفش گلف پرینت سه بعدی آدیداس Adidas

چکمه های اسکی با چاپ سه بعدی

وقتی صحبت از چکمه‌های اسکی به میان می‌آید، اغلب اسکی‌بازان مجبور می‌شوند بین عملکرد بالا و راحتی یکی را انتخاب کنند، چکمه‌هایی که خیلی گشاد هستند، در حالی که راحت‌تر هستند، نمی‌توانند کنترل یکسانی داشته باشند. Tailored Fits با استفاده از فناوری‌های پرینت سه بعدی پیشرفته، چکمه‌های اسکی را توسعه داده است که راحتی و عملکرد را با هم ترکیب می‌کنند. به لطف فناوری اندازه گیری اسکن سه بعدی، Tailored Fits قادر است یک بوت داخلی مخصوص فرد را به صورت سه بعدی چاپ کند و از انتقال مستقیم برق باورنکردنی اطمینان حاصل کند. علاوه بر این، طراحی بدون سگک، گردش خون را تضمین می کند به این معنی که نه تنها کاربر می تواند احساس بهتری از شیب ها داشته باشد، بلکه دیگر انگشتان پا سردی ندارند!


کلاه الماس دقیق ریدل اسپیدفلکس

وقتی صحبت از کلاه ایمنی به میان می‌آید، ایمنی بسیار مهم است، حتی زمانی که در یک ورزش پر تماس مانند فوتبال آمریکایی شرکت می‌کنید. به همین دلیل، Riddell به همراه Carbon، یک شرکت فناوری چاپ سه بعدی، برای ایجاد کلاه الماس دقیق Riddell SpeedFlex، با اولین پوشش کلاه ایمنی پرینت سه بعدی در تاریخ، شریک شدند. این کلاه که در حال حاضر به عنوان یکی از بهترین کلاه های ایمنی NFL رتبه بندی شده است، دارای یک پوشش شبکه چاپ شده سه بعدی است که می تواند به صورت دیجیتالی با استفاده از فناوری اختصاصی Digital Light Synthesis™ (DLS™) کربن تولید شود. بخشی از دلیل موثر بودن آن این است که از فرآیند اسکن دقیق سر ریدل و نصب کلاه ایمنی برای ایجاد یک آستر کلاه ایمنی سفارشی شده با چاپ سه بعدی که دقیقاً روی سر ورزشکار قرار دارد استفاده می کند. این پروژه از مرحله نمونه اولیه به تولید سریال سه بعدی لاینرها با کمک OECHSLER، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان در صنعت افزودنی، که هزاران قطعه را با استفاده از بیش از 150 پرینتر کربن L1 خود تولید و به ریدل تحویل داده است، حرکت کرد.  5 ویدیو برتر خارجی سال گذشته در حوزه پرینتر سه بعدی را تماشا کنید.


ساخت لوازم بسکتبال Wilson’s Airless با پرینت سه بعدی

سازنده ورزش ویلسون با EOS و DyeMansion همکاری کرد تا اولین نمونه اولیه بسکتبال پرینت سه بعدی قابل استفاده را بسازد. برجسته ترین ویژگی توپ که با چاپ سه بعدی SLS و صاف کردن پس از پردازش ساخته شده است، بدون شک ساختار شبکه شش ضلعی است که به شما امکان می دهد مستقیماً از طریق آن ببینید. حتی با وجود اینکه هیچ هوایی در داخل توپ وجود ندارد، اما طوری طراحی شده است که عمل کند و تا حد امکان به چیزی نزدیک باشد. ویلسون اعلام کرده است که می‌خواهد از فناوری چاپ سه‌بعدی مانند این استفاده کند تا مرزهای احتمالی را پشت سر بگذارد و “تغییر ادراک” در تولید را ایجاد کند. این توپ بدون هوا این پتانسیل را دارد که دسترسی و فرصت بیشتری را به بسکتبال و فراتر از آن بیاورد. علاوه بر این، حتی تست واقعی آن نیز داده شده است، زیرا در زمین نمایش داده شد و توسط ستاره های NBA در طول مسابقه اسلم دانک AT&T 2023 مورد استفاده قرار گرفت.


ساخت لوازم بسکتبال Wilson’s Airless با پرینت سه بعدی
ساخت لوازم بسکتبال Wilson’s Airless با پرینت سه بعدی

خودرو اسپرت رادفورد با قطعات پرینت سه بعدی

ممکن است مورد بعدی در لیست ما غافلگیر کننده باشد زیرا می تواند به خوبی در رتبه بندی وسایل نقلیه چاپ سه بعدی ما قرار بگیرد. اما مسابقه یک ورزش است و بنابراین یک ماشین اسپرت نیز به طور قابل تصور متعلق به اینجاست. به طور خاص، ما در مورد خودروی اسپرت ساخت لوتوس Type 62-2 صحبت می کنیم که توسط برند خودروسازی لوکس نمادین رادفورد ساخته شده است. این خودرو دارای 500 قطعه پرینت سه بعدی ساخته شده توسط Stratasys است و برای آوردن سوپراسپرت کلاسیک نوع 62-2 لوتوس به دوران مدرن تر توسط Ant Anstead و قهرمان سابق فرمول یک و طراح خودرو مارک استابس طراحی شده است. این قطعات توسط چاپگرهای بزرگ Stratasys F770™ و F900™ ساخته شده‌اند، اگرچه PolyJet و SLA نیز از آن استفاده می‌کنند، به‌ویژه برای قطعات داخلی یا قطعات نور عقب. پرینتر سه بعدی خودروسازی را ببینید.


اسکن سه بعدی برای شینگگاردهای فوتبال

شین‌گاردها بخش مهمی از تجهیزات هر فوتبالیست هستند که برای جلوگیری از آسیب در زمین ضروری است. و با این حال، آنها اغلب به راحتی انتخاب می شوند و واقعاً با مورفولوژی هر فرد سازگار نیستند. به همین دلیل است که باتوکو راه حلی برای ایجاد محافظ های ساق پا سفارشی ارائه کرده است. برای انجام این کار، به اسکن سه بعدی متکی است: بازیکن فوتبال باید ساق پا خود را به صورت سه بعدی اسکن کند و داده ها را به Batoco ارسال کند، که سپس تجهیزات را تولید می کند. این شرکت برنامه اسکن سه بعدی خود را توسعه داده است که کاربران می توانند تمام داده های خود را سفارشی کنند. محافظ ساق پا از فیبر کربن ساخته شده است که به آن استحکام می بخشد و در عین حال سبک وزن است – حتی اگر لوازم جانبی پرینت سه بعدی نباشد، فناوری های سه بعدی در اینجا طراحی یک محصول سفارشی را که کاملاً با پوشنده آن سازگار است، امکان پذیر می کند.


ضربه گیر AMbelievable

تنیس یک ورزش بسیار کامل است و نیاز به قدرت بدنی بالایی دارد. مسابقات می تواند تا 5 ساعت طول بکشد و حرفه ای ها برای شکست دادن حریفان خود باید برای مدت طولانی در بالاترین سطح بازی کنند. اینجاست که خستگی و فرسودگی وارد عمل می شود، بنابراین هرگونه کمکی برای حفظ این سطح استقبال می شود. شرکت ایتالیایی Additive Appliances یک ضربه گیر برای راکت تنیس بازان چاپ سه بعدی کرده است. این وسیله کوچک به نام AMbelievable لرزش ضربات را جذب می کند که باعث می شود بازوهای تنیس بازان در طول مسابقه کمتر دچار سایش شوند. همچنین از آسیب هایی مانند آرنج تنیس بازان جلوگیری می کند. همه اینها به لطف هندسه طراحی شده آن به لطف پرینت سه بعدی است که می تواند سه فرکانس ارتعاش راکت ها را جذب کند. این مقاله ممکن است برایتان جالب باشد: پرینتر سه بعدی ایرانی چیست؟


دستکش بوکس پرینت سه بعدی Hayabusa

در اوایل سال جاری، تولید کننده کالاهای ورزشی ژاپنی Hayabusa از دستکش بوکس جدید T3D خود که با ساخت مواد افزودنی ساخته شده است، رونمایی کرد. این دستکش‌های پرینت‌شده سه‌بعدی، اولین در نوع خود، مزایایی مشابه دستکش‌های بوکس معمولی دارند، اما از لایه‌بندی فوم معمولی به نفع هزاران شبکه لایه‌ای برای جذب ضربه اجتناب می‌کنند. به دلیل ساختار براق و نوآورانه آنها، سازنده ادعا می کند که دوام و ماندگاری بیشتری نسبت به سایر دستکش های بوکس دارند. این دستکش‌های آینده‌نگر که برای راحتی و عملکرد طراحی شده‌اند، مطمئناً به نظر می‌رسد که رقابت را از بین ببرد.


دستکش بوکس پرینت سه بعدی Hayabusa
دستکش بوکس پرینت سه بعدی Hayabusa

3dRD

شرکت صنعت سامه با نام تجاری 3dRD بزرگترین و تخصصی ترین تولیدکننده پرینترهای سه بعدی در ایران

Source: Xometry

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید