اولین موشک اکسیژن مایع-متان جهان با موفقیت پرتاب شد

در یک دستاورد تاریخی، لندسپیس چین با پرتاب موشک ZQ-2 Y2 در 15 آگوست 2023 از مرکز پرتاب ماهواره چین جیوکوان، جهشی بزرگ در اکتشافات فضایی را رقم زد.

این شاهکار با تلاش Bright Laser Technologies (BLT) که دفتر مرکزی آن در Xi’an، چین قرار دارد، ممکن شد. BLT با استفاده از تولید افزودنی فلزی (AM) برای ساخت اجزای حیاتی جدایی‌ناپذیر موشک متان و اکسیژن مایع (متالوکس) ZQ-2 Y2 نقشی اساسی ایفا کرد.

اولین موشک متالوکس که به مدار رسید (به لطف AM) (اعتبار تصویر: رویترز)
اولین موشک متالوکس که به مدار رسید (به لطف AM) (اعتبار تصویر: رویترز)

موشک ZQ-2 Y2 دارای طراحی دو مرحله ای با ابعاد 3.35 متر قطر و ارتفاع برج 49.5 متر است. با وزن پرتاب 219 تن و رانش تیک آف 268 تن، خود را محکم به عنوان یک غول پیکر در قابلیت پرواز فضایی تثبیت می کند. مهم‌تر از همه، ZQ-2 Y2 اولین موشک حامل اکسیژن-متان مایع در جهان است که پیروزمندانه به مدار می‌رسد.

رویکرد مبتکرانه BLT شامل تجزیه و تحلیل جامع شرایط خدمات برای اجزای مختلف است. با انتخاب دقیق سوپرآلیاژها و فولاد ضد زنگ، تیم از انطباق با الزامات مکانیکی دقیق اطمینان حاصل کرد.

فرآیند پرینت سه بعدی با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته BLT-S310 و BLT-S400 لیزر پودر بستر فیوژن (LPBF) انجام شده است. BLT-S310 که توسط غول صنعت ایرباس تایید شده است، دارای پوشش چشمگیر 250 × 250 × 400 میلی متر است. در همین حال، BLT-S400، که برای کاربردهای هوافضا طراحی شده است، دارای منطقه ساخت وسیع تری است که می تواند قطعاتی با ابعاد تا 400 × 250 × 400 میلی متر بسازد.

قطعات ساخته شده AM نه تنها انتظارات عملکرد را برآورده کردند، بلکه پتانسیل ساخت ساختارهای پیچیده را نیز باز کردند. این به طور قابل توجهی زمان نمونه سازی و اعتبار سنجی را کاهش داد، کارایی عملیاتی را تقویت کرد و کاهش وزن حیاتی را تسهیل کرد.

این دستاورد مطمئناً برای فضای نسبیت مستقر در ایالات متحده، که در اوایل سال جاری تلاش کردند موشک اکسیژن متان چاپ شده سه بعدی خود را پرتاب کنند (که نتوانست به مدار زمین برسد) اطمینان بخش خواهد بود. اکنون، آنها می دانند که واقعاً قابل دستیابی است.

3dRD

شرکت صنعت سامه با نام تجاری 3dRD بزرگترین و تخصصی ترین تولیدکننده پرینترهای سه بعدی در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست